Amaç, Başarı, Eğitim, Hayaller, Kariyer, Plan, İş Hayatı

Başarılı Olmak Çok mu Zor? Yoksa Biz mi Zorlaştırıyoruz?

Başarılı olmak için neler yapmalıyız madde madde… Başarılı olmak çok mu zor? Başarı farklı faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Yani ara sıra duyduğumuz başarının bir tesadüf olabileceği argümanı doğruları yansıtmaz. Başarıyı oluşturan faktörlerin neler olduğunu bilirsek, doğru zaman ve doğru yerde bu faktörleri bir araya getirerek başarılı olabiliriz. Bu formül, her alan ve kişiye uygulanabilir. Başka bir deyişle, başarılı olmak için olağanüstü özelliklere sahip olmaya gerek yoktur. Formülü bildikten ve bu formül için gerekli faktörleri bir araya getirdikten sonra herkes başarılı olabilir.

Bu yazıda, yukarıda bahsettiğimiz başarı faktörlerini konuşacağız.

Başarı faktörlerini bilmenin hayatınızda yapacağı en önemli değişiklik, sizi başarısız olma korkusundan ve stresinden kurtarmasıdır.

Hayatımız boyunca sürekli yaptığımız en büyük hatalardan biri, başarıyı kovalarken sadece sonuca odaklanıp, sonuca ulaşana kadar geçirdiğimiz süreçten zevk alamamamızdır.

 • Eğer okulda veya iş yerinde başarılı olmak için uğraşırken, bu geçtiğiniz süreçten zevk almıyorsanız, hayatınızın büyük bir bölümünü bilinçsizce stres altında geçiriyorsunuz demektir.
 • Hedefinizi azimle takip etmeniz, hedefinize ulaşana kadarki süreci stres altında ve acı çekerek geçirmenizi gerektirmez.
 • Tam aksine, büyük bir kararlılıkla hedefinize ulaşmak için çalışırken, sürecin her anından zevk almanız hayatınızı çok daha güzel bir hale getirecektir.

Peki hedefe ulaşmaktan olduğu kadar hedefe giden yoldaki her andan da nasıl zevk alırsınız? Bu sorunun cevabı başarının ilk faktörünü de bize verir: Yaptığınız İşi Sevmek.

Yaptığınız İşi Sevin

Başarının ilk anahtarı, hedefinize olduğu kadar, hedefe giden yolculukta geçen her anınıza da tutku ile bağlı olmanızdır.

Eğer bu yolculuğu da en az hedefe ulaşmanın kendisi kadar seviyorsanız, içinizdeki sevgi bu yolculukta sizi destekleyen güç olacaktır.

Yaptığınız işi sevmek başarının üç faktörünün içinde en önemlisi ve olmazsa olmaz olanıdır. Hedeflerinizi seçerken çok güçlü bağlarla bağlı olduğunuz alanlardan seçmeye gayret gösterin. Yaptığınız işi gönülden severseniz,

 • Bütün zorluklara göğüs gerip,
 • Uzun saatler boyunca motivasyonunuzu hiç kaybetmeden ve
 • Hatta hiç farkında olmadan çalışabilirsiniz.
Başarılı Olmak Çok mu Zor?
“Hayat, her ne kadar zor görünse de, yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey her zaman vardır.” Stephen Hawking (İngiliz teorik fizikçi, kozmoloji uzmanı, yazar ve Cambridge Üniversitesi Teorik Kozmoloji Merkezi Araştırma Direktörü)

Hayatta Varoluş Amacınızı Bulun

Hayatta varoluş amacınızı henüz bulmadıysanız, işinizi sevdiğinizi söylemek de sizin için kolay olmayacaktır.

Tabi bazı durumlarda, insanlar işlerini çok seviyormuş gibi büyük bir azim ve hırsla çalışabilirler. Ancak eğer yaptığınız iş içten içe hayalini kurduğunuz varoluş amacınızla örtüşmüyorsa, bu göstermelik sevgi çok uzun sürmeyecektir.

Hatta varoluş amacınız tarafından doğru yönde yönlendirilmeyen hırs ve azim yanlış yollara da saptırabilir.

 • Birçok kişi varoluş amacıyla uygun olmayan bir alanda dahi çalışıyor olsa, çalıştığı işte yükselebilmek için diğerlerinin üzerine basmaktan çekinmez.
 • Hayattaki amacını bilen insan ise, kendi amacı doğrultusunda sevgi ile ilerler, başarı da zaten ona doğru koşar adım gelecektir.

Hayattaki amacınızı bulduğunuzda,

 • Artık bu uğurda yaptığınız çalışmanın her anından zevk alırsınız.
 • Sonuca ulaşmaktan ziyade sizi amacınıza götüren yoldaki yolculuğun kendisi mutluluk verici hale gelir.
 • Yaptığınız işin manevi değeri de çok yüksek olacaktır.
 • Yaptığınız iş sadece size değil bütün insanlığa faydalı bir iş haline gelecektir.
 • Sevgiyle yaptığınız bu iş size maddi hayatta da istediklerinizi fazlasıyla verecektir.

Birbirini etkileyen bu sürecin sonunda, amacınız doğrultusunda çalıştığınızda yaptığınız işe olan sevginiz daha da artar ve çalışmalarınızla insanların hayatlarına değer katmış olursunuz.

İyi Yaptığınız Bir İşle Uğraşın

Yaptığınız işte sizi diğer insanlardan farklı kılan bir kabiliyetinizin olması önemlidir. Kabiliyetinizin üst sınırı başarınızın da üst sınırını belirleyecektir. İşinizi çok seviyor olmanız, her zaman o işi çok iyi yapabildiğiniz anlamına gelmez. İşinizi sevmek, sizi önemli sayıda insanın önüne geçirecektir, ama sınırlarınızı kabiliyetiniz çizecektir.

Örneğin, bazı sporcular yaptıkları işi çok severler, takımlarına ve taraftarlarına tutkuyla bağlıdırlar, ama yetenekleri sınırlıdır. Bu nedenle, tutkuları onları belli bir noktaya kadar götürür ve orada kalırlar.

Başarılı Olmak Çok mu Zor?
“Başarı kovalanmaz. Kişi tarafından kendine çekilir.” Jim Rohn (Amerikalı girişimci, yazar ve motivasyon konuşmacısı)

Bazıları yeteneğin doğuştan olduğunu ve kesinlikle geliştirilemeyeceğini savunur. Bu bir şehir efsanesidir, kabiliyet her daim geliştirilebilir.

 • Bu gelişim süreci kimilerinde çok hızlı, kimilerindeyse daha yavaş işler.
 • Kimileri kabiliyetlerini geliştirmek için fazla bir çalışmaya ihtiyaç duymazken, kimileri kendilerini parçalar derecesinde çalışarak kabiliyetlerini geliştirebilir.

Ama bütün bunlar kabiliyetin zaman içinde geliştirilebileceği gerçeğini değiştirmez. Şunu da unutmayalım ki bu gelişim de belli bir noktaya kadardır. O yüzden, en başta seçiminizi yaparken doğal ve doğuştan yetenekli olduğunuz bir alanı bulmanız, size rakipleriniz karşısında önemli bir üstünlük sağlayacaktır.

Başarı çok da karmaşık bir husus değildir. Yukarıdaki faktörleri tek tek bulup, bir araya getirdiğinizde başarı kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Önemli olan, bu yolda aklınızı çelebilecek maddi imkanlar ve güç gibi geçici motivasyon kaynakları yerine, sevdiğiniz, amacınıza uygun ve kabiliyetlerinizi kullanabildiğiniz bir işe yönelmenizdir.

Volkan Çelen – 16 Ekim 2017

“Başarılı Olmak Çok mu Zor? Yoksa Biz mi Zorlaştırıyoruz?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s