Üniversite, Başarı, Gelişim, Kariyer, Zaman Yönetimi, İş Hayatı

Sabah rutini nasıl olmalı? Hayatını değiştirecek bir sabah rutini hazırla…

Sabah rutini nasıl olmalı? Her sabah takip edeceğin bir sabah programı oluşturmak hem verimliliğini artırır hem de stres seviyeni aşağı çeker. Çoğu zaman sabahları güne bir koşturmaca ve kaos haliyle başlarız. Gün içinde yapılacak onlarca iş varken, aklımızdaki tek şey bir an önce işe başlamak olur. Bu yüzden de sabah yataktan kalktığımız andan, işe veya okula gidip çalışmaya başladığımız ana kadar geçen süre çoğumuzun hatırlamadığı bir zaman aralığıdır. Sabah rutini nasıl olmalı?

Sana bir kötü bir de iyi haberim var.

 • Kötü haber, sabah güne nasıl başlarsan genellikle o ruh hali ile devam edersin. Beynimiz, güne başlarken sahip olduğumuz duruma koşullanarak, kendini günün geri kalanını da o şekilde geçirmeye hazırlar. Dolayısıyla, sabah bir karmaşa hali ile evden çıktıysak, günün geri kalanında da olaylara mantıklı çözümler bulmak yerine sadece tepki verir hale geliriz. Okulda veya işte sürekli dış etmenlerden rahatsız şekilde günümüzü tamamlarız. Bu nedenle de güzel bir gün geçirdiğimizi düşündüğümüz gün sayısı bir yılda bir elin parmaklarını geçmez. Sabah rutini nasıl olmalı?
 • İyi haber ise, sabah gününü güzel ve verimli şekilde başlatmak senin elinde. Toplamda sadece 30 dakika (gününün %2,08’ine tekabül ediyor) sürecek bir sabah programı sabahlarını koşturmaca olmaktan çıkartabilirsin. Sabahımızı huzurlu ve verimli şekilde geçirdiğimizde, günün geri kalanı da aynı verimlilik ile devam edecektir. Sabah rutini nasıl olmalı?

Bir çok kişi erken saatlerde güne başlamanın kişisel verimliliğimizi arttıracağına inanır.  Burada erkenden kasıt sabah 4 ila 6 saatleri arasıdır. Bu, günün erken saatlerinin sessizliğini ve dinginliğini verimli bir çalışma zamanı olarak kullanmak için mükemmeldir. Bu saatlerde, zihnin ve vücudun, güne yeni başlamış olmanın vermiş olduğu enerji ile yarı zamanda pek çok işi bitirebilecek zindelikte olur.

sabah rutini nasıl olmalı
“Çamuru kim temizleyebilir, o yavaş yavaş temizlenir. Kim sükuneti bozabilir, o yavaş yavaş meydana gelir.” Lao Tzu (Çinli filozof ve yazar)

Ama her insan sabah çok erken saatlerde uyanamıyor olabilir. Sen de bunlardan biriysen merak etme, bu durum sabahları verimli şekilde değerlendirmen için engel değil. Sabah erken de kalksan, geç de kalksan aşağıdakileri yapman durumunda hem kişisel verimliliğini birkaç kat artırırsın hem de gerek gün içindeki değişen koşullar gerek problemler karşısında iyi düşünülmüş adımlar atarsın:

Hayattaki amacını kendine hatırlat.

 • Hayattaki amacını her sabah tekrarla. Bu hem senin motivasyonunu arttırır hem de sana günün hemen başında yön verir.
 • Bu gün içinde karşılaşacağın zorluklarla mücadele gücü verir.
 • Hayattaki amacını kendine hatırlatman, sana o gün yapacağın çalışmayı gözden geçirmek ve bu çalışmanın hayattaki amacınla uyumlu olup olmadığını incelemek şansı verir.

Gününü programla.

 • Gün içinde tamamlamak istediğin işleri listele.
 • Bu işleri aciliyet ve önem sıralamasına diz.

En önemli işini ilk sıraya koy ve bu işi tamamlamak için planını oluştur.

 • Karmaşık ve büyük bir iş ilk bakışta tamamlanamaz gibi görünebilir.
 • Ama bu işi küçük parçalara bölüp, başlangıçtan işin tamamlanmasına kadar her adımı planlayıp yazarsan artık o işin tamamlanma formülünün resmini çizmiş olursun.
 • Bu planı yaptıktan sonra yapman gereken, her bir küçük parçayı adım adım tamamlamaktır.

Küçük ama kafaya takılan hususları çöz.

 • Güne başlarken evde küçük gibi görünen, ama çözülmeden güne başlanması durumunda stres seviyeni artıran bazı “yapılması gerekenler” vardır.
 • Örneğin yatağını düzenlemek, bulaşıkları yıkamak, çamaşırları katlamak, çöpü atmak gibi küçük hususlar önemsiz gibi görünür ama çözülmemeleri durumunda zihninin bir köşesinde akşama kadar seni rahatsız eder.
 • Bunları sabahtan halletmen stres seviyeni önemli ölçüde aşağı çekecektir.

İrade kuvvetimizin en güçlü olduğu zaman dilimi sabah saatleridir. Sabah kalkınca günün geri kalanının verimliliğini artıracak bir çalışma yapmamız, sadece sabah saatlerimizi değil bütün günümüzü ve hayatımızı olumlu etkiler.

Oluşturduğun sabah programı çok güzel görünebilir. Uygulamaya başlamak bu programın en zor kısmıdır. İlk günler uygulamada ve uygulamanın devamlılığını sağlamakta sıkıntılar yaşayabilirsin. Azim ve kararlılıkla programını uygulamaya devam edersen, bir süre sonra (yaklaşık 30 gün civarı) artık bu bir alışkanlık haline gelecek ve sana çok doğal gelen bir süreç olacaktır.

Sabah programın, gün içinde karşına çıkacak zorluklar karşısında çözüm için yılmadan çalışmanı sağlayacak ve verimli bir günün kapısını sana ardına kadar açacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Volkan Çelen – 30 Ekim 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s