Amaç, Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim, Hayaller, Kariyer, Yetenek, İş Hayatı

Yaratıcı Düşünceye Yatırım Yapıyor muyuz?

Yaratıcı düşünme nedir? Teknolojideki gelişmeleri takip ettiğimizde, tam anlamıyla bir teknoloji devrimi yaşandığını görüyoruz. Artık günümüzdeki en değerli hazine yaratıcı düşünce. Acaba endüstri devrimi gerçekleşirken de insanlar bir çağın değiştiğinin bu kadar farkında mıydı? Her geçen gün çalışan kişi sayısını azaltıp verimliliği artırmaya yönelik yeni bir teknolojik gelişme yaşanıyor. Fabrikalarda artık robotların çalışacağı, ameliyatları robotların yapacağı konuşulurken, üç boyutlu yazıcıların üretimi aylardan dakikalara indirdiği haberlerini her gün bir yerlerde okuyoruz.

Yaratıcı düşünme nedir? Dünya çapında bir değişim yaşanıyor. Artık hayatımızın her saniyesi dijital bir hal aldı. Teknoloji artık geri dönülmez biçimde hayatımıza girdi ve her geçen gün daha çok pay alıyor. Bu değişim, hem devletler açısından hem de kişisel anlamda başarının kurallarını da değiştiriyor.

Konuyu yeni nesiller açısından düşündüğümüzde, onlar aksi bir durumu hayal dahi edemiyorlar. Mesela bizim çocukluğumuzda, birisini telefonla ararken hayatımızın bir bölümünü döndürdüğümüz numara çarkında harcadığımızı anlamıyorlar. Pazarda ya da bakkalda anne babamızdan bir şey istediğimizde dönüşte alırız (bu arada hiçbir zaman dönüldüğünü görmedim) cümlesini anlamıyorlar, zira artık dönmelerine gerek yok istedikleri şey internette bir tık uzaklarında. Bu kimilerine göre kötü bir şey, kimilerine göre olumlu bir gelişme. Ben bunu kötü veya iyi olarak değerlendirmiyorum. Ortada bir değişim var ve değişim demek fırsat demektir. Asıl soru, biz bu değişime ayak uydurup bu fırsatı değerlendirebilecek miyiz? Anlaşılan o ki, eğer ayak uyduramazsak bu treni bir daha yakalamak pek de kolay olmayacak.

Yaratıcı düşünme nedir? Yapay zeka, yani bilgisayarların artık insan zekası gerektiren işleri yapabileceği gerçeği, günümüzün en değerli hammaddesi oldu. Bu hammaddeye yatırım yapan ülkeler ve kişiler küresel rekabette önemli bir avantaj yakalamaya başladılar. Tabi bu süreç dışarıdan göründüğü kadar kolay işlemiyor. Bugün oluşturduğunuz teknoloji yarın bir yenisi tarafından eskitiliyor. Bu da sizi sürekli bir gelişim ve değişim mecburiyetine sürüklüyor.

Yaratıcı düşünce
“Eğer içinizden “sen resim çizemezsin” diyen bir ses duyarsanız, her şeye rağmen çizin. O ses susacaktır.” Vincent van Gogh

Robotlar, bir insanın yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilecek kapasiteye ulaşmaya başladı.  Bu gelişmenin önemli bir bölümünün geçtiğimiz 10 yılda gerçekleştiği gerçeğinden yola çıkarsak, önümüzdeki 20-30 yılda, robotlar bugün yaptığımız işlerin çok önemli bir kısmını yapabilecekler. Robotlar adına sevindirici ama insanlar adına kaygı verici bu gelişme bize bir fırsat sunuyor.

Eğer herkes robotların bu ilerleyişinden payını alacaksa, robotların yapamadığı bir şeyi yapabilmek ve bu kabiliyeti geliştirmek bunu yapan kişilere ve ülkelere gelecekte çok önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bu süreçte geçmişle gelecek arasında, sizinle yanınızdaki arasında, geleceğin gelişmiş ülkeleriyle diğerleri arasındaki farkı yaratacak tek şey var: Yaratıcı Düşünce.

Yaratıcı düşünceye sahip olmak ve yaratıcılık kabiliyeti gelişmiş nesillere sahip olmak önümüzdeki yıllarda kişiler, şirketler ve ülkeler ölçeğinde ekonomik başarının en büyük belirleyicisi olacak. Dolayısıyla, kendimizi ve çocuklarımızı sorulara ve sorunlara başkalarının bakmayı başaramadığı bir gözle bakıp, yenilikçi çözümler üretmeye teşvik etmemiz gerekiyor.

Bunu yapmak için de, çocuklarımıza kendilerine güvenmeleri için gerekli desteği vermeliyiz. Okullarda ve üniversitelerde soru sormayı teşvik etmeliyiz. Yenilikçi fikirleri desteklemeli ve cesaretlendirmeliyiz. Her bir bireyin kendine has yetenekleri olduğunu kavrayıp, onları bu yeteneklerini öne çıkarmaları için teşvik etmeliyiz.

İnanın bu yeteneği kendinizde ve çocuklarınızda geliştirmek için yaptığınız yatırım onlarca hatta yüzlerce katı olarak geri dönecektir. Yaratıcı düşünce geleceğinizi garanti altına alacak en değerli hazinedir ve tek yapmanız gereken hali hazırda sizde olanı bulmak için çalışmak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Volkan Çelen – 6 Kasım 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s