Amaç, Üniversite, Başarı, Gelişim, Kariyer, Yetenek, İş Hayatı

Stres, Kaygı, Öfke… Bunlara İhtiyacın Yok…

Stresle başa çıkma yolları…Etrafımızda çoğu insan stresli, kaygılı ve daha tehlikelisi öfkeli. Belki farkında değiliz ama sadece etrafımız değil, kendimiz de bu negatif ruh halini her gittiğimiz yere götürüyoruz. Herkesin hayatında, öyle ya da böyle sıkıntı yaratan, kafaya takılacak meseleler oluyor. Peki hal böyleyken, neden bazı insanlar böyle durumlarla daha iyi başa çıkabilirken, bazıları hayatı kendine zehir ediyor? Stresle nasıl başa çıkabilirsin? Stres tedavisi…

Neden Stresliyiz, Kaygılıyız, Öfkeliyiz?

Yukarıda belirttiğim gibi, hiç kimsenin hayatı toz pembe değil. Herkesin kendi çapında dertleri, sıkıntıları var. Ama, zorluklarla başa çıkamayanların olumsuz ruh hali başlıca iki yanlış tutumdan kaynaklanıyor:

Stresle başa çıkma yolları…Stres tedavisi…Karşımıza çıkan sorunları, bir iç değerlendirmeye tabi tutmadan çözmeye çalışıyoruz.

 • Unutma, bir problemi oluşturan çoğu zaman düşünce yapındır. Problemi oluşturan düşünce yapısıyla aynı problemi çözmeye çalışmak, giysine kahve döküp, o lekeyi biraz daha kahve dökerek çıkarmaya çalışmakla aynı şeydir.
 • Problemleri ve altında yatan nedenleri anlamaya çalışmıyoruz.
 • Problemleri çözdüğümüzü düşündüğümüz çoğu zaman, asıl sorun yerine, daha küçük yan sorunları çözmüş oluyoruz. Bu da, bizi yanıltıyor ve daha büyük hayal kırıklıklarına sebep oluyor. Albert Einstein’ın da dediği gibi “Problemlerimizi, onları yaratan düşüncelerimizle çözemeyiz.”

Stresle başa çıkma yolları…Kontrol edemeyeceğimiz konuları kafaya takıp, çözüm bulabileceklerimizi erteliyoruz.

  • Şunu kabul et: Bu hayatta her şeyin kontrolü senin elinde değil. İstesen de istemesen de senin kontrolün dışında gelişmeler oldu, oluyor ve olacak.
  • Bir kısmımız da, bu gerçeğin farkında olmasına rağmen, olmamış şeyler hakkında gereksiz yere evhamlanıyoruz. Evham ve kuruntular hiçbir şeyi değiştirmez. Hayatta iyi şeyler olduğu gibi, kötü şeyler de olmaya devam eder.
 • Kontrol edemediğimiz şeyler için harcadığımız enerji ve zaman, bizi kontrol edebileceğimiz ve çözüm bulabileceğimiz konulara gereken ilgiyi göstermekten alıkoyuyor.
Stres tedavisi
Stresle nasıl başa çıkabilirsin?

Bunları Biliyoruz, Peki Ne Yaparsak Daha Huzurlu, Mutlu ve Zevk Alacağımız Bir Hayatımız Olur? Stresle nasıl başa çıkabilirsin?

Stresle başa çıkma yolları…Bu hayatta sıkıntılar varsa, o sıkıntıların çözümleri de var. Hele sıkıntıları kendimiz yaratıyorsak, çözümleri de kendimizde bulabiliriz. Kendini durduk yerde stresli, kaygılı, öfkeli buluyorsan, aşağıdakilere bir göz at.  Belki kafanda çok büyüttüklerin, bir şeyleri yanlış yapmaktan kaynaklanıyordur.

Bir sorunla karşılaşınca derhal çözmeye çalışma. Otur bir düşün, bu sorun kim tarafından, ne zaman, nerede, neden, nasıl ortaya çıktı?

 • Önce sorun nedir onu anla. Çoğu zaman, sorunun ne olduğunu tam olarak anlamadan strese gireriz.
 • Soruna farklı açılardan bakmayı öğren. Eğer kafana takılan sorun başka bir kişiyi de içeriyorsa, soruna bir de onun bakış açısından bak. O ne düşünüyor olabilir? Sen onun yerinde olsaydın sen de böyle davranır mıydın?
 • Sorunun içinden çıkamıyorsan, güvendiğin birisine sor. Ama bu sorduğun kişinin senin yaşadığın sorunla ilgili bir menfaati ve ilgisi olmadığından da emin ol.
 • Bunları yaptıktan sonra farklı çözüm yolları ara ve aklına en yatan çözüm yolunun ardından git. Bir çözüm yolu seçince artık ikileme düşme, arkana bakmadan o çözümün arkasından git. En kötü çözüm, çözümsüzlükten iyidir.

Hangi sorunu ve konuyu kontrol edebileceğinin hangisini edemeyeceğinin ayırdına var. Stres tedavisi…

  • Öncelikle hayatını değiştirecek ana kuralı öğrenmen gerekiyor: Ne yaptığın senin elindedir ama yaptığının doğurabileceği sonuçları kontrol edemezsin.
  • Bir sınava çok iyi hazırlanabilirsin. Bu senin elindedir. Ama sınavdan iyi bir puan almak senin elinde değildir. Sınavda çıkacak soruları sen kontrol edemezsin.
  • Bir iş kurup, çok çalışmak senin elindedir, ama o işin başarılı olup olmayacağı senin kontrolünde değildir.
 • O yüzden kontrol edebileceğin üzerinde düşün ve düşündüğünü yap. Yani çalış. Ne yapmak istiyorsan çok çalış, gece gündüz çalış. Sonra olmadı mı? Bırak olmasın. Bugün olmaz, yarın olur, merak etme.

Hayatımızda sorunlar bitmez.  Her gün olmasa da arada sırada sorunlu, sıkıntılı durumlarla karşılaşabiliriz. Önemli olan bizim bu sorunlar karşısında nasıl bir reaksiyon gösterdiğimizdir. Nasıl hareket edeceğimizi bildiğimiz sürece hayatta sırtımızı yere getirecek sorun yoktur. Stres tedavisi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s