Amaç, Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, İş Hayatı

Sen Çalış, Gerisini Düşünme

Huzurlu olmak… Ortalama 75 yıl yaşadığımızı düşünelim. Bu 75 yılın tamamında öyle ya da böyle sorularla ve sorun larla uğraşıyoruz. Mükemmel huzurlu hayat diye birşey yok. Bu süreçte, mantığı doğru oturtmadığımız için sorunların tamamını çözünce mutlu olacağımızın hayallerini kuruyoruz. Ne yazık ki hayat böyle işlemiyor. Bugünün sorunlarını tamı tamına ve tam zamanında çözebilirsin, ama bu yarın karşına yeni sorunlar çıkmayacağını garanti etmiyor. Emin ol, sorunları ne kadar çok çözersen çöz karşına sürekli yeni sorunlar çıkacak. Huzurlu olmak…

Peki o zaman, hiçbir zaman mutlu ve huzurlu olamayacak mıyız? Huzurlu hayat sadece bir hayal mi? Sorunlarımızın tümünü çözdüğümüz -hiç gelmeyecek- o günü hayal ederek mi hayatımızı geçireceğiz? O halde kabul edelim, bizim düşünce sistemimizle gerçeklik arasında bir uyuşmazlık var. Bu  düşünce sisteminin temelinde yanlış olan sorunları çözerek bitirebileceğimizi düşünmemiz. Oysa ki hayatımızın her bölümünde büyük ya da küçük hep bir sorun olacağı gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor.

Huzurlu olmak

Huzurlu olmak… Peki nasıl düşünmeliyiz ki huzurlu bir hayatımız olsun?

Senin dışındaki dünyada durmadan değişimler ve gelişmeler oluyor. Bir kısmı seni de ilgilendiriyor. Bir kısmıysa ilgilendirmiyor. Seni ilgilendirsin veya ilgilendirmesin, dış dünyada olan hiçbir konu üzerinde senin bir söz hakkın yok. Sen olduğunu düşünebilirsin ama yok.

Senin söz hakkın kendi gösterdiğin çabada var. Senin söz hakkın, yapmak istediğin şeyi yapabilmek için günler ve geceler boyunca yaptığın çalışmalarda var. Senin söz hakkın, çok istediğin bölümü kazanmak, iş yerinde kıdem almak veya kurduğun işi başarılı bir noktaya getirmek için akıttığın alın terinde var. Zira, bütün bunlar senin irade gücünün ve zihinsel ve fiziksel çalışmalarının ürünü.

O yüzden, mutlu ve huzurlu hayat yaşamak istiyorsan, kendi yaptıklarına odaklan. Sen elinden geleni yap. Yaptıklarının sonuçları ne olacak diye düşünme. Zira, sonuçlar senin elinde değildir. Bu anlayışı bir kez yerleştirdiğinde ve hayattaki ana prensibin olarak belirlediğinde, daha önceleri seni stres ve sıkıntıya sokan durumların artık umurunda olmadığını göreceksin. Böylelikle senin düşüncen sadece kendine ve kendi yapabileceklerine odaklanacaktır. Huzurlu olmak… Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Volkan Çelen – 16 Kasım 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s