Amaç, Üniversite, Başarı, Kariyer, Zaman Yönetimi

Gereksiz İşler Müdürü – Gereksiz İşler Sevdamız Biter mi?

Gereksiz işler… Gün içinde 24 saatte yapılacak bir çok şey var. Bazen bütün bu işler nasıl bitecek diye kendi kendine düşünürsün. Zamanı düşmanın gibi görmenin en önemli sebebi, zamanı nelere harcadığının farkında olmamandır. Saatlerini, yapman gerekmeyen veya yapmazsan çok büyük kayıp olmayacak şeylere harcıyorsun. Tabi bu durumun farkında değilsin. Bu hayat düzeni ile devam edince, ister istemez elindeki zaman yetmemeye başlıyor. Sonra bunu, işim çok yoğun, okul çok zor gibi yakınmalar takip ediyor. Bu yakınmalar ruh halini daha da kötüye sürüklediği için bu durum bir kısır döngü halini alıyor ve içinden çıkılması çok güç bir durum yaratıyor. Zaman yönetimi önemlidir.

Gereksiz işler… Neden Gereksiz İşlerle Uğraşıyoruz?

Gereksiz işlerle uğraşmanın kişiden kişiye değişen bir çok sebebi olabilir. En çok karşılaşılan iki sebep şunlardır:

Meşgul görünmek egomuzu tatmin ediyor.

  • Geçtiğimiz on yılda öyle bir çalışma kültürü oluştu ki, işine zamanında gelip, zamanını boşa harcamadan işlerini yapmak ve mantıklı bir saatte işten çıkmak yerine, işe geç gelip, sigaraydı, kahveydi, arkadaşlarla muhabbet sohbet, iki saat öğle yemeği, ikindi çayı, börekler poğaçalar, v.s sebeplerle işi panayır yerine çevirmek ve sonra mesaiye kalmak makbul hale geldi.
  • Bu durumu yaratan da çoğu zaman çalışanın kendisi oluyor. Zira, gerekeni gereken zamanda yapmayıp, gece yarılarına kadar çalıştım demek ofis içi konuşmalarda daha büyük şöhret getiriyor.

“Acil” işler önemli işleri ikinci plana itiyor.

  • Senin de başına gelmiştir. Önemli bir konu üzerinde çalışırken, telefon veya e-mail ile gelen “acil” istekler bütün günün planını alt üst eder. O işten diğerine, o toplantıdan bu toplantıya koşuyorum derken, bir bakarsın günün sonu gelmiş.
  • Kendini günün sonunda tükenmiş ve eve gidecek enerjisi dahi kalmamış gibi hissedersin. Ama bugün ne yaptım diye sorduğunda, ortada elle tutulur pek bir şey olmaz.
  • Tebrikler…Bugünü kurtarıyorum derken geleceği kaybettin.

Placeholder Image

Peki, Gereksiz İşlerden Nasıl Kurtulursun? Gereksiz işler…

Sorun belli. Her sorunun bir çözümü var diyerek yola çıktıysak, ne yapıp bu kısır döngünün içinden çıkabiliriz bir bakalım:

İşe başlamadan önce, kendine bu iş gerçekten önemli mi diye sor.

  • Bu işi yapmak sana ne kazandırır? Yapmasan ne kaybedersin? Kısa vadede ve uzun vadede bu yaptığının sonuçları nedir? Çok zamanını almayacak bir iş dahi olsa bu soruları kendine sormadan işe dalma. Kısa diye başladığın birçok önemsiz iş dallanıp budaklanıp tüm gününü alabilir.
  • İlk yapacağın iş, yapmaman durumunda olumsuz etkilerini bugün görmeye başlayacağın iş olsun. Bunu bitirdikten sonra, yapman durumunda uzun vadede yararlarını göreceğin işlere yönel.

Güne başlarken bir plan oluştur ve planına sadık kal.

  • Güne dair bir planın olmadığında, kim nereye çekerse oraya gidersin. O yüzden bir plan oluştur ve gününü o plana uygun şekilde yaşa. Nasıl plan yapacağını daha önceki bir yazıda incelemiştik.
  • Planına sadık kalmak seni gün içinde asıl hedefinden döndürecek dikkat dağınıklıklarına karşı korur. Zamanını boş işlerle öldürmene engel olur ve sana çizdiğin rotadan ayrılmaman için gerekli rehberliği yapar.

Gereksiz işlerden kurtulduğun gün hem senin için bir mana ifade eden işlere yoğunlaşmış olursun, hem de ailen ve sevdiklerinle birlikte geçireceğin çok daha kaliteli bir hayatın olur. Bırak, kaybedenler gün içinde zaman harcayıp, gece yarılarına kadar çalışmaya devam etsinler. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s