Amaç, Üniversite, Başarı, Gelişim, Hayaller, Kariyer, Plan, Zaman Yönetimi, İş Hayatı

Başarıya Giden 3 Adım

Başarının formülü nedir? Hayatımızın önemli bir bölümü gün içinde karşımıza çıkan sorunların çözümü ile geçiyor.  Kimi zaman bu sorun çözüm mekanizması farklı nedenlerle tıkandığı için, ister istemez strese giriyoruz.  Kimi zaman da, bu stres halinden kurtulmak için sorunları çözmek yerine, sorunları görmezden gelmeye ve çözümleri ertelemeye başlıyoruz. Bu tabii ki beraberinde daha farklı yan sorunlar ve stres artışı getiriyor. Kısa vadede sorunlarımızdan kurtulmuş gibi görünsek de uzun vadede kendimizi daha fazla ve karmaşık sorunlarla boğuşurken buluyoruz. Başarının Formülü…

Sorunları çözerken, belli bir düzen dahilinde ve önceden belirlenmiş bir sırayla çözüm mekanizmamızı işletmezsek, eksik veya yanlış çözümler üretmek hatasına düşebiliriz. İşte bu nedenle, karar alma mekanizmamıza bir göz atacağız. Karar alma mekanizmamızı olabildiğince iyileştirmemiz gelecekteki sorunların çözümünde daha organize bir şekilde hareket etmemizi sağlar.

Başarının formülü nedir? Sorunları çözerken kullanabileceğin ve efektif bir süreç sağlayan bir çözüm mekanizmasını aşağıdaki gibi tarif edebiliriz.

Karar Ver

Başarının formülü nedir? Karar vermek sorunları çözmenin ilk adımıdır. Çözülmesi gereken sorunun kapsamını anladıktan sonra, elinde çoğu zaman birden fazla alternatif karar bulunur. Bu alternatifler ilk bakışta rahatlatıcı olsa da karar alma süreci uzayıp kararsızlık arttıkça bu rahatlatıcı düşünce yerini strese bırakır.  Bu noktada, sürecin bu kısmını iki adımda efektif şekilde aşmaya odaklanmak gerekir:

Öncelikle kötü alternatifleri eleyerek alternatiflerin sayısını 2 veya 3’e indir.

 • Alternatif kararlarla ilgili kendi araştırmanı yap. Sana sunulan bilgiler çoğu zaman senin bilmen istenilen bilgilerdir. Bağımsız bir araştırma sana çok daha değerli bilgileri sunacaktır.
 • Alternatif kararların iyi ve kötü yanlarını, getirilerini ve götürülerini ve fayda maliyet analizini yap.
 • Elinde bütün kararların analizi oluşunca farklı kararlara aynı standartları uygulayarak karşılaştır.
 • Bu karşılaştırma sonucunda, olumlu yanları daha az, olumsuz yanlarıysa daha çok olan alternatifleri ele.

En iyi 2-3 karar alternatifi içinde çok büyük farklılıklar yoksa, iç sesini dinle.

 • Yukarıda belirttiğim araştırma ve analiz sürecinde farkında olmadan konuyla ilgili bir içsel düşünce oluşturmuş olursun. Bu dışarıya açıklamadığımız ama konu ile ilgili görüşümüzü belirleyen çok değerli bir yol göstericidir.
 • Bunu yaparken, karar alma sürecinde kendine tekrar tekrar bu kararın daha önce farkında olmadığın ön yargıların tarafından etkilenip etkilenmediğini sor. Bunu yapmak iç sesini daha güçlü ve doğru bir hale getirecektir.
 • Hata yapma korkusunu bir kenara bırak. Kimse senden 100% doğru ve mükemmel bir karar almanı beklemiyor. Sen o anda alternatifler içinde en iyisini belirlemeye çalışıyorsun.
 • Bu süreci acele etmeden ve sabırlı şekilde yapmaya özen göster. Kararlardaki hataların büyük çoğunluğu, gereken özen gösterilmeden ve mekanizmanın aşamalarına sadık kalmadan alınan kararlarda ortaya çıkar.

başarının formülü nedir

Uygula

Başarının formülü nedir? Bir kez karar aldığında, o sorun en azından zihninde çözülmüş demektir.  Bu noktadan sonra, bu çözümün gerçek dünyada açıklığa kavuşturulması gerekir. Bu aşamayı da iki adımda efektif bir şekilde tamamlayabilirsin:

Uygulamaya dair plan yap.

 • Plan uygulamanın çok önemli bir aşamasıdır. Planın nasıl yapılması gerektiğini daha önceki bir yazımızda incelemiştik.
 • Karar almayı bir mimarın bir bina ile ilgili çizim yapmasına benzetebiliriz. Ancak bu çizimi uygulamaya taşıyacak olan mühendistir. Mühendis bu aşamada işe başlamadan önce bu çizimi nasıl gerçek dünyaya aktaracağının planını yapar. Bu plan da mühendise uygulamada geri dönülemez hatalar yapmaktan korunma imkanını verir.
 • İşte sen de aldığın kararı gerçek hayata taşırken, bu uygulamanın her aşamasını planlayarak olası hata ve gecikmeleri önlemiş olursun.
 • Tabi bu planın altından kalkamayacağın kadar teferruatlı veya uygulanması mümkün olmayacak kadar mantıksız olmamasına da özen göstermen oyunun en önemli kuralıdır.

Zaman sınırları koyup planını uygula ve işi tamamla.

 • Daha önce de konuştuğumuz üzere, bir iş yaparken belli zaman sınırları koymak o işlerin tamamlanmasını daha efektif şekilde gerçekleştirebilmemizi sağlar. Bu yollardan bir tanesi de daha önce konuştuğumuz Pomodoro tekniğidir.
 • Bu sayede, işlerinde öncelik ve önem sıralamasını daha iyi yaparsın. Gereksiz şekilde uzun süreler düşünmek yerine daha az konuşup, daha çok iş yaparsın.
 • İşine odaklanmanı artırıp, gereksiz aktivitelerle zaman harcamamış olursun.
 • Motivasyonunu artırır ve uzun süre yüksek tutarsın.

Unut

Başarının formülü nedir? Karar alıp onu uyguladıktan sonra çoğu zaman doğru kararı alıp almadığımızı, her şeyi yerli yerinde ve eksiksiz yapıp yapmadığımızı kendi kendimize sorgulamaya başlarız. Bu da, iş artık yapılıp bitmiş olmasına rağmen stres katsayımızı yüksek tutmaya devam eder.

Eğitim ve iş hayatında efektif şekilde karar alıp uygulamak çok önemlidir. Bunu yaparken bazen yukarıda belirttiğim gibi, iç sesini dinleyip risk de almak durumunda kalabilirsin. Bundan korku ve kaygı duyma.

Kararını yukarıdaki şekilde alıp, uygulamanı bir plan dahilinde zamanında yaptıktan sonra gerisini düşünme. Bu artık senin kontrol edebileceğin bir şey olmaktan çıkmıştır. Kontrol edemeyeceğin şeyler hakkında endişelenme.

Başarının formülü nedir? Bu mekanizma dahilinde sorun çözme sürecini oluşturduğunda ve bu sürecin her aşamasına gereken değeri ve özeni gösterdiğinde, sorunlarını strese girmeden zamanında ve efektif şekilde çözmeye başlayacaksın. En küçük meseleden, teferruatlı ve masraflı birçok konuya kadar bu süreci takip etmek seni her zaman mükemmele en yakın sonuca götürecektir. Bir daha ki yazıda görüşmek üzere…

Volkan Çelen, 23 Kasım 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s