Amaç, Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, Yetenek, İş Hayatı

Önümüzdeki 10 Yılda Başarılı Olmak İçin Altın Kural

Teknolojinin hayatımızdaki önemi maddeler halinde… Ortaokul yıllarımda büyük bir gururla taşıdığım tuğla gibi cep telefonlarından bugünkü teknolojiye öyle çok uzun bir zaman geçmedi (ya da en azından ben yaşlandığımı kabul etmemek için, bu sürenin uzun olmadığını savunuyorum). Bu süreçte bilim ve teknolojide yaşanan gelişmeler hayalimize dahi getiremeyeceğimiz buluşları bir anda kullanımımıza sundu ve teknolojinin önemi her geçen gün daha çok hissedilmeye başladı. Daha düne kadar söylense gülüp geçeceğimiz birçok yenilik günlük hayatımıza girdi. Yine tıp ve mühendislik alanında yapay zekâ ve otomasyon gün geçtikçe kendini göstermeye başladı.

Sinema dünyasına teknolojideki gelişim sayesinde birçok yenilik kazandıran Steven Spielberg, “teknoloji en yakın arkadaşımız olabileceği gibi hayatlarımızın en büyük oyunbozanı da olabilir” diyerek, teknolojinin birbirinden çok farklı iki yüzüne dikkat çekiyor. Ama burada teknolojinin bize nasıl sunulduğuna da bakmak lazım. Sosyal medyada her gün “Robotlar geliyor”, “İşinizi kaybetmeye hazırlanın” gibi birçok manşet karşımıza çıkıyor. Bu olumsuz imaj halk arasında teknolojik gelişmelere ya kötü gözle bakılmasına ya da teknolojinin önemi konusuna ilgisiz kalınmasına yol açıyor.

Halbuki teknolojik gelişmeler ve teknolojinin önemi biz görmezden gelsek de, tüm hızıyla artarak devam ediyor. Bir tren gibi istasyondan istasyona ilerleyerek gelişimine devam ediyor. Asıl soru, bizim bu trene hangi istasyonda atlayacağımız. Hatta daha öncesinde, ilk soru, kişisel manada bu trene atlamaya hazır olup olmadığımız.

Teknoloji Sandığımız Kadar Korkulacak Bir Şey mi?

Teknolojinin hayatımızdaki önemi maddeler halinde… Teknolojik gelişmeler istesek de istemesek de hayatımızı inanılmaz bir hızla değiştiriyor. Önce iş yerlerinde daktilolar kalktı bilgisayarlar geldi, şimdi bilgisayarlar yavaş yavaş kalkıyor tabletler geliyor, hatta dünyanın birçok yerinde artık ofisler ortadan kalkıyor ve insanlar cloud (benim gibi yeni başlayanlar için not: bilgisayarların birbirine bağlı olduğu sanal bir ortam) üzerinden sanal alemde ofislerini kuruyorlar ve evlerinden çalışıyorlar. Bundan bir sonraki adım, artık çalışana ihtiyaç kalmadığı, bütün işlerin robotlar aracılığıyla yapıldığı bir ortam olabilir.

İşte bu inanılmaz hızlı ve etkili değişim bizleri korkutuyor. Her şey çok hızlı gelişiyor ve biz değişimin hızına ayak uyduramıyoruz. Dolayısıyla anlamadığımız şey korku yaratıyor ve teknoloji kimilerince şeytanın tuzağı olarak lanse ediliyor. Tabi bu arada gelişmiş ülkelerde araştırma ve geliştirme faaliyetleri devam ediyor, dünyanın en yetkin beyinleri bu gelişime öncülük ediyor ve tabiri caizse atı alan Silikon Vadisi’ni geçiyor, biz de günlük karın doyurmayan sorunlarımızı konuşmaya devam ediyoruz.

teknolojinin hayatımızdaki önemi

Birey Olarak Teknoloji ile İlişkimizi Düzeltmemiz Gerekiyor

Teknolojinin hayatımızdaki önemi maddeler halinde… Öncelikle kişisel ölçekte teknoloji ile limoni ilişkimizi geliştirirsek, zaman içinde toplumsal olarak da sadece teknolojinin kullananı değil, üreteni konumuna geçebiliriz. Tabi bu uzun ve meşakkatli bir yol, ama bir kez yapıldıysa bizim de yapamamamız için hiçbir neden yok. Teknolojinin hayatımızdaki önemi maddeler halinde…

Peki bir birey olarak biz nasıl ilişkimizi düzeltiriz?

  • Öncelikle korkmayı bırakın ve işinize yarayan teknolojik gelişmeleri takip edin ve deneyin. Denemeden bilemezsiniz ve bilmediğiniz için de korkarsınız.
  • Korkmayın, işinize yarayan neyse talep edin ve alın. Gerekiyorsa kursuna gidin ve öğrenin. Göreceksiniz ki, bu teknolojik gelişmelerin bir kısmı gereksizken bir kısmı hayatınızı inanılmaz ölçüde kolaylaştıracak.
  • Bunu gördükten sonra gerekmeyenleri hayatınızdan çıkartın. Gerekenleri de en ince ayrıntısına kadar öğrenin.
  • Teknoloji ile barışık olmak ve çocuklarınızın çağın gerekleri ile uyum halinde yaşamasını istiyorsanız, kendiniz ve çocuklarınız için teknoloji saatleri planlayın. Her gün olmasa da haftada birkaç saat dünyada teknoloji konusunda neler olup bitiyor bakın.
  • Bulunduğunuz şehirde teknoloji fuarları varsa katılın.
  • Çocuklarınızın okulunda, küçük ölçekte de olsa, çocukların kendi çalışmalarını sergileyebilecekleri bir teknoloji sergisi düzenlenmesine ön ayak olun.

Bunları yapmanız, en azından sizin ve ailenizin teknoloji ile ilişkilerini olması gereken noktaya getirecektir. Toplumda bunu yapanların sayısı arttıkça ve bu insanlar bilgi ve birikimlerini diğer insanlara aktardıkça çağın gerekleri ile uyum halinde olacağız. Şunu unutmayalım, muasır medeniyetler seviyesi yerinde durmuyor, her gün ileri gidiyor. Teknoloji bizim hayatımızın bir parçası olduğu ve teknolojinin sadece kullananı değil üreteni de olmaya başladığımız noktada, muasır medeniyetler trenine hiç inmemek üzere atlamış olacağız. Teknolojinin hayatımızdaki önemi maddeler halinde… Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s