Rekabetin Önemi
Amaç, Üniversite, Başarı, Gelişim, Kariyer, İş Hayatı

Her Zaman Kendinden İyi Olanlarla Rekabet Et

İnsanoğlu kendi seviyesindekilerle bir arada olmaktan mutluluk duyar. Onlarlayken kendini güvende hisseder. Bu onun kendi ortamıdır. Diğerlerinin ondan beklentisi onun yapabileceği kadarıdır. Böyle bir yaşam çok rahat gibi görünse de seni çöküşe götürür. Sen kendini rahat hissederken esasında dibe çöküyorsundur. Bu kayıp farkına varmadan yaşadığın bir kayıptır. Aksine gerekli cesareti gösterip, kendi seviyenin üzerindeki insanlarla bir arada olmanın birçok artısı vardır. Rekabetin önemi ile ilgili düşün, anla ve ona göre davran.

  • Risk Yok: Senden daha yüksek seviyede insanlarla bir arada olduğunda, kaybedecek hiçbir şeyin yoktur. Dolayısıyla hiç risk almadan kazanmış olursun. Senden daha iyilerle rekabet halinde olmak karakterini ve dayanıklılığını geliştirir. Daha zorlu rekabet ortamı seni güçlendirir. Güçlendikçe rekabetin önemi senin için daha açık hale gelir. Bir süre sonra, eski seviyen çocuk oyuncağı gibi gelmeye başlar.
  • Öğrenirsin: Rakibin güçlü olduğunda, saygı duyarsın ve ondan çok şey öğrenirsin. Rakibin seni de yavaş yavaş kendi seviyesine çeker.
  • Disiplin ve Konsantrasyon: Rakibin güçlü olduğunda rehavete kapılmazsın. Rakibinin güçsüz olduğunu düşündüğün an en güçsüz olduğun andır. Gün gelir güçsüz olduğunu düşündüğün rakibin tarafından geçilirsin. Buna karşılık, rakibin güçlü olduğunu bildiğinde ve kabullendiğinde, iş disiplini ve konsantrasyonunu her zaman üst seviyede tutarsın. Rakibinin seni her an geçebileceğini bilmek seni zinde tutar.
  • Zorlanmak Gelişmek Demektir: Şunu aklından çıkarma, gelişim zorlanmadan gelmez. Zorlandığın, kaygı duyduğun, herkesin senden daha iyi olduğunu düşündüğün zaman, bil ki doğru yerdesin ve doğru yoldasın. Duyduğun kaygı gelişimin sende oluşturduğu belirsizlik düşüncesinden kaynaklanır. Bu düşünceye başlangıçta karşı koyup, azimle devam edersen zaman iççinde geliştiğini görürsün.

Kendini altınla kaplı kafesine hapsetme. Kendi yeteneğini başkalarına karşı denemeden geçirmekten korkma. Birçok yüksek yeteneklere sahip insan, rekabetin önemi hakkında hiçbir şey bilmediklerinden ve rekabetten korktukları için kendi küçük dünyalarında kapalı kalır. Kendilerini güçlü zannederler, ama bunu kendilerinden başka kimse bilmez. Potansiyelinin tamamını gerçekleştirmek istiyorsan, senden daha iyilere meydan oku ve kesinlikle başarısızlıktan korkma. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s