Verimli Çalışmak
Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, Plan, Zaman Yönetimi, İş Hayatı

Kaliteli ve Verimli Çalışmak İçin Ne Yapmalısın?

Çok çalışmak mı verimli çalışmak mı? Uzun saatler çalışmak birçok olumsuz sonucu da beraberinde getirir. Uzun saatler çalışma ortamında kalan kişilerde ruhsal bozukluk ve kalp krizi riski çok daha fazla. Çalışanların uzun saatler boyunca ofis ortamında kalması, üzerinde sıklıkla tartışılan bir sorun. Ne yazık ki çalışılan zamanın çok büyük bir kısmı boşa geçiyor. Çalışanlar uzun saatler çalıştıklarını düşünüyorlar, ancak gerçekte durum böyle değil. Çalışma arkadaşlarıyla kahvaltı, çay ve kahve molası, sosyal medyada geçen zaman, muhabbet ile geçen zaman derken akşam oluyor. Böyle geçen günün sonunda, çok uzun saatler çalışılmış gibi görünse de aslında toplamda yapılan iş 1 saati geçmez. Zamanını gereksiz yere iş yerinde geçirmene gerek yok. Peki daha az zamanda nasıl daha kaliteli çalışırsın? Verimli çalışmak ne gerektirir?

Gününü Gözden Geçir

 • İş yerinde geçirdiğin zamanı detaylı olarak gözden geçir. Yaptığın işe harcadığın zamanı bir kenara not et.
 • Bu liste içindeki yararlı ve yararsız işleri belirle.
  • Yararsız işler, öncelikle iş dışı aktivitelerdir. Gün içinde 5-10 kez verilen sigara molaları buna çok güzel bir örnektir.
  • Bunun yanında, bazı iş gibi görünen aktiviteler de yararsız işler kategorisine girer. Bu işler, yapılmasa da bir şey kaybedilmeyecek işler (örneğin günün bütün zamanını ve enerjisini çalan gereksiz toplantılar) ve başkalarına yaptırabileceğin işlerdir.
 • Yararsız işleri bulduğunda, bunları günlük çalışma sürecinden çıkar.

Çalışma Süreni Belirle ve Ona Uygun Çalış

Yararlı işlere ayırdığın vakit işte geçirdiğin vaktin küçük bir parçasıdır. İşte bu vakit senin çekirdek çalışma vaktindir. Kendini her gün sadece bu kadar çalışmaya zorla ve gereksiz yere iş yerinde vakit geçirme.

 • Kendine verdiğin kısa süre içinde işini verimli ve konsantre bir şekilde yap.
 • İşin bitince çalışıyor gibi görünmek zorunda değilsin.
 • Göreceksin ki iş yerinde geçirdiğin zamanı azalttıkça verimliliğin artacak.

Daha az sürede daha fazla iş yapmak hem ofis masraflarını azaltır hem de çalışanların motivasyonunu her zaman üst düzeyde tutar. Verimli çalışmak sadece çalışana değil iş verene de kazandırır.

Kimse ailenle veya arkadaşlarınla geçirdiğin zamanı işte geçirmeni beklemiyor. Zira, hayatının gereğinden fazla bir zamanını iş yerinde geçirmen iş kaliteni düşüreceğinden bundan hiç kimsenin bir menfaati de olamaz.

En Kaliteli Çalışma Zamanını Bul

Gün içinde en kaliteli ve verimli iş yaptığın zaman dilimini bul. En verimli zaman aralığını bulmak, verimli çalışmak yolunda attığın çok önemli bir adımdır. Bunu yaptığında kaliteli ve verimli çalıştığın zaman aralığını belirlemiş olursun. En verimli çalıştığın zaman dilimi, 24 saatlik zaman diliminin en değerli bölümüdür.

 • Bu zaman dilimini boşa harcama. Günün planlamasını yaparken, bu zaman dilimini elindeki en acil ve önemi en yüksek işe ayır.
 • Kesinlikle ve kesinlikle bu zamanı sohbet, kahve, çay, toplantı gibi önemsiz veya daha az önemli işlere ayırma.
 • Bu zaman dilimi için bir toplantı daveti alırsan mutlaka reddet ve başka bir zaman öner.
 • Çalışma saatlerini, en verimli olduğun zaman dilimine göre ayarla.
  • Eğer günün ilk saatlerinde daha verimli oluyorsan, işe erken git. En verimli çalışma zamanını işte geçir, akşam da erken çık.
  • Eğer günün geç saatlerinde daha verimli olduğunu düşünüyorsan, sabah işe biraz daha geç git ve çalışma saatlerini en verimli çalışma saatini kapsayacak şekilde ayarla.
 • Bu konuyu iş yerindeki yöneticinle konuş. En azından 1-2 hafta, bunu deneme amaçlı yapmak istediğini söyle. Zaten yönetici senin verimindeki artışı gördüğünde, diğer çalışanları da bu şekilde hareket etmeye teşvik edecektir.

18. yüzyılın çalışma alışkanlıklarıyla, 21. yüzyılda başarılı olmak mümkün değil. Bunu bir an önce kavrayıp, çalışma hayatını buna uygun olarak tekrar düzenlemeliyiz. Artık iş yerinde geçirilen zamanın uzunluğuna değil, yapılan işin kalitesine değer vermeliyiz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s