basit olmak
Üniversite, Başarı, Eğitim, Kariyer, Plan, İş Hayatı

Herkes Basit Olamaz, O Yüzden Başarılı da Olamaz

Verimliliğin en büyük düşmanlarından biri mükemmeliyetçiliktir. Bu düşünce yapısı ile hareket ettiğimizde, kendimize çok yüksek standartlar koyarız. Çoğu zaman da bu yüksek standartları, kendi seviyemizi yükseltmek için değil, patron, müşteri, yatırımcı gibi üçüncü kişilere iyi görünmek için yaparız. Buna karşılık, basit olmak başarının en önemli anahtarlarındandır.

Peki mükemmeliyetçilik bizi hangi anlamlarda olumsuz etkiliyor?

  • Sorun 1: Mükemmeliyetçilik yanlış yapma korkusunu beraberinde getirir. Yanlış yapmaktan korkan bir kişi felç olmuş gibidir. Yanlış yapmamak için, aynı işi daha fazla zaman harcayarak ve daha fazla efor sarf ederek yapmaya başlar.
  • Sorun 2: Mükemmeliyetçi düşünce kişiyi risk almaktan alıkoyar. Bir şeyler yapmak için en doğru zamanı ararken, o işi hiç yapamaz duruma gelirsin. Hayatta mükemmel zaman ve yer diye bir şey yoktur. Önemli olan risklerin sonuçlarını öngörüp, buna yönelik önlemleri almaktır. Ancak bir kez mükemmel olmak için çaba sarf etmeye başladığında, önüne gelen fırsatları tek tek tepmeye başlarsın. Bu da seni tembelliğe ve ertelemeye alıştırır. Sonuç olarak, potansiyelinin çok küçük bir kısmını gerçekleştirebilirsin. Eğitim ve iş hayatını tatmin olmamış bir şekilde sürdürür ve sonlandırırsın.

Çözüm: Peki ne yapmamız gerekiyor ki mükemmeliyetçiliği bir kenara koyup verimliliğimizi artıralım?

  • Adım 1: Kendine serbesti tanı. Kendini başarılı saymak için standartlar koymayı bırak. Yaptığın işi zevk alarak yap. Başkalarının senin hakkındaki düşüncelerine gerektiğinden fazla önem verme.
  • Adım 2: Yapacağın işe başlamadan önce, basit bir plan yap. Basit olmak sana büyük fayda sağlayacaktır. Kendine ulaşılabilir eğitim ve kariyer hedefleri koy ve bu hedefleri basit bir şekilde planla. Eğitim ve kariyer hedeflerine her ulaştığında, bir basamak üstteki hedefini belirle. Unutma ki, bir şey ne kadar basit ve anlaşılırsa, uygulanması da o derece kolay ve etkili olacaktır.
  • Adım 3: Hedeflerinin ve sorunlarının çok karmaşık olduğunu düşünüyorsan, bunları küçük parçalara bölüp basitleştir. İşe bu küçük parçalardan biriyle başla. Bir sorunu basit parçalara böldüğünde, olaylara kuş bakışı bakmış olursun ve çoğu zaman çözümü derhal bulursun.
  • Adım 4: Tek seferde tek iş yap. Birden fazla farklı işi aynı anda yapmaya çalışma. Bu sana verimlilik getirmez. Daha fazla kafa karışıklığı ve yorgunluğa sebep olur. O yüzden önündeki adımı at, o bitince diğerini at, ve sonra diğerini. Uzun yollar, çok sayıda adımın birleşmesiyle aşılır.

Basit olmak hayatımızdaki bütün karmaşıklığı çözer. Bitmez sanılan işler basit bir planla tamamlanabilir. Mükemmel olmak hiçbir zaman mümkün değildir. Önemli olan, elimizdeki kaynakları en iyi şekilde kullanmaktır. Bu, mükemmel olmasa da yapabileceğimizin en iyisini yapmamızı sağlar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s