Amaç, Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, İş Hayatı

Başarı İçin Vazgeçmen Gerekenleri Bil

Çocukluk yıllarımızda, hepimiz Nasreddin Hoca’nın Parayı Veren Düdüğü Çalar hikayesini dinlemişizdir. Bugün geriye doğru baktığımda, bu hikâyeyi hep paranın önemi üzerinden değerlendirdiğimi gördüm. Parası olmayan istediği şeyi alamaz, parası olan alır. Benim bu hikâyeden çıkardığım sonuç bu yaşıma gelene kadar bu oldu. Bugün bu hikâyeyi düşündüğümde, paranın öneminden daha derin, eğitim ve kariyerde başarı yolunda önemli bir manaya sahip olduğunu anlıyorum.

Parayı veren çocuğun düdüğü çalması, diğerlerininse bundan sadece bir hayat dersi çıkartması bana şu iki sonucun bu hikâyeden alınabileceğini gösterdi:

  • Hayattan ne istediğini bil.
  • İstediğini elde etmek için yapman ve vazgeçmen gereken şeylerin farkında ol.

Hayattaki en büyük yanılgılarımızdan biri, her zaman almak istememiz. Kimse almak için vermek gerektiğini düşünmüyor. Hayatta çok az şey karşılıksız alınabilir. Geri kalan şeyler için ise istediğiniz şeyin her zaman bir değeri vardır. Bu değer kimi zaman maddi, kimi zaman da manevi bir değerdir. Ama gerçek olan, bir şey istiyorsanız önce onun ne olduğuna karar vermeniz, o istediğiniz şeyin karşılığında vazgeçmeniz gereken şeyin ne olduğunu anlamanız ve kabullenmenizdir.

Ne İstediğimizi Bilmiyoruz

Doğamız gereği açgözlü canlılarız. Çoğu zaman ihtiyacımızdan fazlasını istiyoruz, temel ihtiyaçlarını dahi bulamayanları görmezden geliyoruz.

İsteklerimizin sonu gelmiyor. Dün para istiyorduk, bugün güç istiyoruz, yarın huzur isteyeceğiz. Bir türlü tatmin olmuyoruz. Hep elimizde olmayanı istiyoruz.

Oysaki bu istediklerimiz bir hedef değildir. Bunlar insanın doğası gereği sahip olduğu ihtiyaçlarıdır. İhtiyaçların peşinden koşmak sadece tatminsiz geçecek bir hayatı temin eder.

Bunun sebebi sadece doğamız da değil. Eğitim hayatında kimse bize ne istersin diye sormuyor. Sordukları soru: Puanın kaç? Bu da milyonlarca kişinin istediği şeyi değil, elindeki puanıyla “satın alabildiği” şeyi okumasına ve meslek olarak yapmasına sebep oluyor. Ondan sonra etrafımız suratı asık doktor, avukat ve mühendislerden geçilmiyor.

Ne istediğini bilmeden yaşıyorsun. Günlük ihtiyaçlarının peşinde bir ömür geçiriyorsun. Bu da boşa geçen bir hayat demek.

Ünlü Amerikalı yazar Brian Tracy’nin aktarımına göre, Harvard Üniversitesi mezunları arasında yapılan bir araştırmada, hedeflerini belirleyen ve açık olarak yazıya döken %3’lük kesimin finansal olarak geri kalan %97’lik kesimin tamamından daha başarılı olduğu ortaya çıktı.

Bu sebeple, eğer daha önce yapmadıysan, hedefini açık şekilde belirle. Bunu kimse senin yerine yapmaz. Bunu nasıl yapman gerektiğini öğrenmek istersen, önceki yazılarıma göz atabilirsin.

AWVXRTXST7

İstediğimiz Şeye Sahip Olmak İçin Nelerden Vazgeçmemiz Gerektiğini Bilmiyoruz

Bir hedefinin olması önemlidir. Eğitim veya iş hayatında hedefini belirlediğinde yarı yolu geçmişsin demektir. Ancak halen gidilecek bir o kadar daha yol vardır. Hedef belirlemek gereklidir ancak yeterli değildir.

Çok popüler olan çekim gücü kitapları sizi mutlu edebilir. Ancak her mutlu eden şey doğru olacak değildir. Yapabileceğinizi düşünmek size motivasyon sağlar. Ancak yapabilmeniz için vazgeçmeniz gerekenleri bilmeniz gerekir.

Hedefe ulaşmak çalışma gerektirir, fedakârlık gerektirir. Enerjinizi doğru ayarlayıp, var gücünüzle çalışmanız gerekir. Hedefinizi denizin ortasında bir nokta olarak düşünün. O noktaya ulaşmak için yüzmeniz gerekir. Yorulursunuz, dinlenirsiniz, biraz daha yüzersiniz, ama yüzmeyi bırakmazsınız. Durursanız olduğunuz yerde kalamazsınız. Durursanız dalgalar sizi geri atar.

Eğitim ve kariyerde başarı çaba gerektirir. Başarısızlıksa daha kolaydır. Başarısız olmak için özel bir şey yapmana gerek yoktur. Çaba göstermezsen başarısızlık kendiliğinden oluşur. Başarılı olabilmek için küçük de olsa ilk adımı at. Bunun için uygulayabileceğin tekniklerden bir tanesi 5 dakika kuralıdır. İstediğine ulaşmak için çalışman gerektiğini biliyor, fakat nereden başlayacağını bilmiyorsan:

  • 5 dakika çalış.
  • İşin belli, küçük ve basit bir bölümünü al ve ona 5 dakika çalış.
  • Ne yaptığını ve ne yapacağını düşünme. Sadece 5 dakika çalış.
  • 5 dakika çalıştığında, gerisi gelecektir. 5 dakikalık çalışma, hem farkında olmadan seni hedefine yaklaştıracak hem de işe nereden başlayacağın konusunda yaşadığın stresi ortadan kaldıracaktır.

18 yaşında çalışmaya başlayıp, 65 yaşında emekli olsan, istediğini yapabilmek için 17155 günün var demektir. Ne istediğini bilmeden geçirdiğin her gün hayatının bir gününü daha çöpe atıyorsun. Hayatının iplerini eline al. Ne istediğini bilirsen yolun yarısını gitmiş olursun. İstediğine ulaşmak için nelerden vazgeçmen gerektiğini anladığında başarı artık sana çok yakındır. Vazgeçmen ve yapman gerekenleri bil ve 5 dakika bunun için çalış. İstediğin şeye fark etmeden ulaşacaksın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s