Amaç, Başarı, Eğitim, Hayaller, Kariyer

Hem Başarılı Hem de Huzurlu Olmak Mümkün mü?

Hiç iskambil kartlarından kule yapmaya çalıştın mı? Amaç, kartları dengede tutup, kartlardan oluşan yüksekçe bir yapı inşa etmektir. Fazla risk almadan küçük bir kule oluşturursan, bu seni tatmin etmez. Daha iyisini yapabileceğini bilirsin. Buna karşılık, risk alıp kuleyi yükseltirsen, kule çok yükseldiği noktada devrilir. Elinde hiçbir şey kalmaz. Dolayısıyla asıl mesele, inşa etmeyi istediğin yapıyı aklından çıkarmadan, kartları dengede tutmaktır.

Hayat da böyledir. Diyelim ki, hayatta başarmak istediğin bir hedef veya çözmek istediğin bir sorun var. Çok mütevazi davranır ve risk almazsan, potansiyelini gerçekleştiremezsin. Hep sahip olabileceğinden azıyla yetinirsin. Çok risk alıp, kendini çok zorlarsan, hem elindekini kaybeder hem de çabaların boşa gittiği için strese girersin.

Peki hangi anlayış daha doğru? Hayatını hem huzurlu olabileceğin hem de eğitim ve iş hayatında başarılı olabileceğin şekilde nasıl dizayn edebilirsin? Bu sorunun cevabını bulmak için günlük hayatında kullanabileceğin birkaç ipucu var.

Belirli zaman aralıklarıyla (örneğin 3 ay) hayattaki önceliklerini belirle.

  • Bu öncelikler zaman içinde değişiklikler gösterir. Örneğin, yakın zamanda işte yükselmek gibi bir beklentin varsa, o dönemde önceliğin kariyerin olmalıdır. Yakın zamanda bir çocuk sahibi olduysan, onunla geçireceğin zamanın değerini bilmek için önceliğin ailen olmalıdır. Kendini iyi hissetmiyorsan veya bir hastalık söz konusuysa önceliğin sağlığın olmalıdır.
  • Gördüğün üzere, zaman içinde önceliklerin değişebilir. Önceliğini belirledikten sonra, zaman ve enerjini hayatının bütün alanları arasında nasıl dağıtacağına bu öncelikleri göz önünde bulundurarak karar ver. O anda önceliğin neyse, ona 100 birim zaman, enerji ve paranın 50 birimini harca. Geri kalan 50 birimi ise diğer alanlara harca.

Zaman zaman kendini ödüllendir ve önceliklerinden uzakta kafanı dinleyebileceğin anlar yarat.

  • İnsanoğlu makina değildir. İrade gücün sonsuz değildir. Kendini önceliklerine yönelik çalışmaya ittiğin her an, sınırlı miktardaki irade gücünden yersin.
  • O yüzden, arada bir irade gücü deponu doldurman gerekir. Bunun için de en etkili yol, kendine zaman ayırıp, dingin ve huzurlu bir moda geçmektir. Bunu nasıl yapman gerektiği ile ilgili bir kural yok. Nasıl bir ortamda kendini dingin ve huzurlu hissediyorsan, daha sonra kullanacağın irade gücünü o ortamda tekrar doldurabilirsin.
  • Bu zaman dilimleri, hayatının gidişi hakkında düşünme fırsatı da verir. Hayatında memnun olmadığın noktalar varsa, bu süreçte bunları düzeltmek için planlar yapabilirsin.
  • Dinlenme sürecinin 1-2 haftalık tatiller şeklinde olması gerekmez. Gün içinde dahi, dış etmenlerden uzaklaşarak, kendine 1 saatlik bir süre ayırmak, sana o hafta için gerekli olan irade gücünü ve enerjiyi sağlayacaktır.

Hayatta her şeyin yeri ve zamanı vardır. Yanlış şeyi yanlış zamanda yapmaya çalıştığında, hem kendi içinde hem de dışarıda bir çok engelle karşılaşırsın. Buna karşılık, eğer doğru şeyi doğru zamanda yaparsan, hayat çok kolaylaşır. Böyle bir düzende, zaman zaman kendini dinlendirerek hareket edersen, sürdürülebilir başarıyı ve huzuru yakalamış olursun. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s