Amaç, Eğitim, Hayaller, Kariyer

Hayallerinin Peşinden Git…

Hepimizin hayalleri var, ancak bunların peşinden gitmiyoruz. Hayatımızı hedefimize uydurmuyoruz. Hedeflerimizi hayatımıza uyduruyoruz. Hayattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışırken, uzun vadede gerçekleştirmek istediğimiz hayallerimizi unutuyoruz. Sonra bir gün geliyor, artık o hayalleri gerçekleştirmek için çok geç olduğunu ve hayatın boşa geçtiğini düşünüyoruz.

Hayallerinin peşinden gitmek yerine, günü kurtaracak şekilde yaşamayı tercih etme.

  • Günlük sorumluluklarını yerine getirmek tabii ki önemlidir. Ancak sadece yapman gerekenleri yaparak, o günü kurtarmak hayatına olumlu bir katkı yapmaz. Her gün hayaline yönelik bir adım at. Gerekirse, 10 dakika gibi kısa bir süre olsun, ama her gün hedefine bir adım daha yaklaş.
  • Her zaman mantıklı olanı yapmak zorunda değilsin. Mantıklı olanı yapmak seni risklerden uzaklaştırır. Ama aynı zamanda seni kendi potansiyelinin tamamını gerçekleştirmekten de alıkoyar. Örneğin, işte çok yoğunken akşam eve gelince ertesi günün bir kısım işini evde yapmak mantıklı görünebilir, ancak bu sana hiçbir şey katmaz. Bırak yarının işi yarında kalsın. Sen bu vakti asıl hedefine seni bir adım daha yaklaştıracak bir çalışmaya ayır. Bu zamanı örneğin, bir dil öğrenmek için, bir müzik aleti çalmak için, kitabının bir sonraki bölümünü yazmak için harca.

Risk almaktan korkma. Risk al ve hedefin için ilk adımı at.

  • Korkularınla yüzleş. Hayatında her zaman korku ve kaygı olacak. Artık onların varlığını kabullen. Korkularına ve kaygılarına teslim olmadan hedefin için bir adım at. İlk adımı atmak, yukarıda da bahsettiğim gibi, çoğu zaman en mantıklı hareket değildir. Olsun, sen de mantıksız hareket etmek hakkına sahipsin. Bu hakkını arada bir kullanabilirsin.
  • Dünya üzerinde hiçbir yenilik mantıklı hareket edilerek oluşturulmamıştır. Eğer mantıklı hareket eden robotlar olsaydık, bugün hayatımızdaki teknolojik gelişmelerin hiçbiri olmazdı. Eğitim ve iş hayatında hedeflerine ulaşabilmek için, zaman zaman mantığı bir kenara koyup, kalbinin ve içindeki çocuğun sesini dinle. Bu belki mantıklı görünmeyebilir, ama senin için en doğru seçenektir.

Mevlananın dediği gibi “Bu dünyada neyi çok istersen, o senin imtihanındır”. Eğitim ve iş hayatında çok istediğin hedeflerine ulaşmak için çok sevdiğin ama seni hedefine ulaşmaktan alıkoyan şeyleri bırakman gerekir. Çoğu zaman, vazgeçemem dediğin şeyler seni hedefinden alıkoyan prangalardır.

İşini kaybetmekten mi korkuyorsun? Korkma, mutlu değilsen, daha iyisini ara. Sen daha iyisine layıksın. Yaptığın mesleği mi sevmiyorsun? Yapmak istediğin şeyi yap. Hayatını sevmediğin bir şeyi yapmakla harcama. Bu yüzden de, hedeflerine sahip çık ve günlük ihtiyaçlarının seni hedeflerinden alıkoymasına izin verme. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s