Amaç, Başarı, Hayaller, Kariyer

Hayallerini Kendine Hatırlatacak Yollar Bul

Hedeflerin ve hayallerine uygun bir yaşam sürüyor musun? Neden hayatını hedeflerinle uyumlu olacak şekilde dizayn etmiyorsun? Neden hayat tercihlerin hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik değil? Gün içinde zamanını nasıl değerlendireceğin hususunda seni bir tercih yapmaya zorlayan iki farklı taraf vardır. Bir taraf, hedeflerin için çalışmak yerine zamanını televizyon izlemek, bilgisayar oyunu oynamak gibi eğlenceli aktivitelerle geçirmen gerektiğini söyler. Diğer taraf ise, uzun vadede gerçekleşmesini istediğin hedeflerine ulaşmak için gerekli çalışmayı yapman gerektiğini söyler.

Bu karşılıklı çekişmede, sen bilinçli şekilde taraf tutmazsan, çoğu zaman ilk taraf galip gelir. Yapabileceğin daha eğlenceli şeyler varken, hayallerini ertelersin. Zira, eğlenceli şeyler seni hemen o anda mutlu eder, hedeflerin ise sonuçlarını hemen göstermez ve daha soyuttur.

Her tarafta, eğlenceli aktiviteleri yapmak için seni teşvik eden reklamlar varken, bunları bırakıp ne zaman gerçekleşeceğini bilmediğin hedeflerin için çalışmak kolay değildir. Biri sana hızlı ve kolay ulaşılabilir bir mutluluk sunarken, diğeri kısa vadede çalışma gerektirir ve uzun vadede her şey yolunda giderse mutlu olacağını söyler. Görsel ve sosyal medya seni anlık mutluluklar için eğlenceli aktivitelere iterken, hedeflerine sahip çıkmak ve onların peşinden gitmek oldukça zordur.

Ancak sen bilinçli şekilde bu çekişmenin tarafı olmaya karar verirsen, bu durumda çekişmeyi senin desteklediğin taraf kazanır. Hedeflerinin peşinden gitmek zordur ama imkânsız değildir. Zor olduğu için, insanların bir kısmı başarılı olur, bir kısmıysa başarısız olur. Sen de başarılı olan azınlığın arasına katılmak istiyorsan, hedeflerinin peşinden gitmen gerektiğini sana hatırlatacak ve sana bu uğurda motivasyon sağlayacak bir sistem oluşturman gerekir. Böylece, görsel ve sosyal medyanın senin olmanı istediği boş insan profiline karşı ve hedeflerinin yanında mücadele etmiş olursun.

Eğer bir hedefin varsa, onu sana sürekli hatırlatacak bir yol bul. Bu sayede, hedefine ulaşma ihtimalini kat kat artırmış olursun.

Bunu yapmak için, yukarıdaki çekişmenin yaşandığı anlarda sana hedeflerini hatırlatacak uyarılar oluştur. Bu uyarılar, soyut halde bulunan uzun vade hedeflerini daha yakın ve elle tutulur hale getirir. Hedeflerin daha ulaşılabilir olduğunda, sana o yönde çalışmak için gerekli motivasyonu sağlar. Bunu sigara paketlerinin üzerindeki kararmış ciğer resimlerine benzetebilirsin. Sigara paketlerinin üzerinde uyarılar seni sigara içmekten vazgeçirmeye yöneliktir. Herkes sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bilir, ancak sadece bu tür çarpıcı resimler içindeki sigara içme dürtüsü ile rekabet edebilir. Aynı şekilde, hedeflerini sana hatırlatan uyarılar da böyle çarpıcı olmalıdır. Böylece, televizyon izlemek veya oyun oynamak yerine hedeflerini takip etmen mümkün olur.

Sana hedeflerini hatırlatacak farklı uyarılar bul. Bu uyarılar hedeflerini aklında taze şekilde tutmana yardım etsin. Bu uyarıların her aşamada karşına otomatik olarak çıkması için basit sistemler geliştir. Göreceksin ki bu uyarılar zamanını daha doğru değerlendirmene yardımcı olacak ve seni hedeflerine yaklaştıracak. Hedeflerine yaklaştıkça kendini daha iyi hissedeceksin ve bu motivasyon seni daha fazlasını ve daha iyisini yapmaya teşvik edecek. Aklın kolaya kaçmaya meyledebilir. Ama onu bu şekilde uyarırsan çok güçlü bir yardımcı haline gelir. Bunu yaparsan, hedeflerini gerçekleştirmemek için hiçbir sebep kalmaz.

Bu uyarıları yüzlerce farklı şekilde yapabilirsin. Aşağıda kolaylıkla yapabileceğiniz birkaç örnek vereyim:

  • Bilgisayarında ve telefonunun ekranında sana sürekli hedefini hatırlatan bir yazı veya resim olsun.
  • Cüzdanın üstüne hedefini anlatan bir yazı veya resim iliştir.
  • İş yerini hedeflerini sana hatırlatacak şekilde dizayn et.
  • Cep telefonunda ileri tarihlerde hayallerini sana hatırlatacak alarmlar kur. Bu tür alarmlar, hedeflerini en unuttuğun anlarda sana hedeflerini hatırlatarak inanılmaz bir güç ve motivasyon verecektir.
  • En önemlisi, sana en çok kaybettiren şeylerin hemen üstüne hedefini hatırlatan yazılar ve resimler as. Örneğin, dizilerden ve televizyon programlarından kendini alamıyorsan, televizyonun hemen üstüne ve yanlarına hedeflerini anlatan uyarılar as.

Bu sistemi bir kez kendine kabul ettirdiğinde, aklına yukarıdaki örneklerin haricinde yüzlerce yeni fikir gelecektir. Bunu yaptığında, aklını hedeflerini hatırlamaya mecbur kılarsın. Artık zamanını, irade gücünü ve enerjini boşa harcayıp, kendini kötü hissetmezsin. Başarı çok yakınında, yeter ki aklının hedeflerini unutturmasına izin verme. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s