Amaç, Başarı, Eğitim, Gelişim, Hayaller, Kariyer

Saygınlık Kazanılır, Para ile Satın Alınmaz

Ün, şan, şöhret belli bir noktaya kadar para ile satın alınabilecek değerlerdir. Para harcayıp reklam çalışması yaptırarak ve özellikle sosyal medyada parayla adını duyurarak ün kazanmak hayalini belli ölçüde gerçekleştirebilirsin. Aynısını okulda ve iş yerinde de yapabilirsin. Ancak para ile alamayacağın, illa ki alın terinle kazanman gereken bir değer vardır ki, başka hiçbir şey onun yerini tutamaz: Saygınlığın.

Saygınlık eğitim ve iş hayatında sahip olabileceğin diğer tüm yeteneklerden çok daha değerli bir etikettir, Menfaatine olmasa bile doğru olanın  peşinden gittiğinde belki para kaybedersin, belki herkes seni sevmez, ama dostların ve düşmanların nazarında saygı kazanırsın.

Saygınlığı kazanmak için alın teri gerekir dedik. Peki okulda ve iş yerinde saygın bir insan olarak değer görmek için neler yapman gerekir?

  • Söz verdiğin işi söz verdiğin zamanda yap.

Arkadaşlarının, meslektaşlarının ve işyerindeki üstlerinin güvenini kazanmanın en hızlı yolu söz verdiğin şeyi söylediğin zaman süreci içinde yapmandır. Bunu her zaman gerçekleştiremeyebilirsin. Eğer, söz verdiğin zaman dilimi içinde işi bitiremiyorsan, bunu vakit kaybetmeden sebepleriyle birlikte söz verdiğin kişiye açıkla. Kesinlikle ve kesinlikle insanların umutlarını, paralarını ve enerjilerini boşa harcamalarına sebep olmayın. Tutamayacağın sözler verme, verdiğin sözü tut. Aksi takdirde, insanların senin güzel yanını unutacağına ve seni sözünü yerine getirmeyen güvenilmez bir kişi olarak hatırlayacağına emin olabilirsin.

  • Başkalarının yapmaktan kaçındığı işlere gönüllü ol.

Bunu çok kişi yapamaz. Zor iş her yiğidin harcı değildir. Konuşmaya gelince çok kişi bulursun, icraate gelince ortada kimse kalmaz. O yüzden zor işlerin altına girmeye gönüllü ol. Bunu yaptığın zaman, hem patronunun hem de iş arkadaşlarının saygısını kazanırsın. Diğer insanlardan bir adım öne geçmek istiyorsan, diğerlerinin atamadığı o adımı sen atmak zorundasın. O yüzden zor işlerden kaçma. Bunu bir hayat felsefesi olarak benimse. Diğer insanlara yardım et. Örneğin, bir iş arkadaşın zorunlu bir sebepten işten erken çıkmaya ihtiyaç duyarsa, kendi işini bırak ona yardım et. Zor durumda yardım ettiğin kişi hem sana saygı duyar hem de sen zora düştüğünde sana yardım eder.

  • Az taahhüt et, çok yap.

İnsanoğlu doğası gereği yapacağı işi abartmaktan haz duyar. Böylece saygınlık kazanacağını düşünür. Halbuki, işin aslı öyle değildir. Söz verirken cimri ol, ama işi yaparken söz verdiğinden daha iyisini yap. Örneğin, iş yerinde bir rapor vermen gerekiyorsa normalde yapabileceğinden 1-2 gün sonrası için söz ver. İşi yap ve erken bitirmeye gayret et. Bitirince de işini erkenden teslim et. Bu durumda, karşı taraftaki kişinin beklentilerini aştığın için saygınlık kazanırsın.

  • Kendi fikrini belirtirken mütevazi ol.

Yukarıda dediğime benzer şekilde, fikrini belirtirken kendine güvenden kendini beğenmişliğe kayma ihtimalin yüksektir. O yüzden, fikrini belirtirken mütevazi ol. Senin fikrin tabii ki çok önemli ve değerlidir. Ama fikrini nasıl dile getirdiğin de en az fikrin kadar önemlidir. O yüzden, fikrini dışa vururken kibar ol, diğer insanları ve onların fikirlerini önemsediğini göster.

Örneğin, iş yerinde fikrini belirtirken mevcut durumu sürekli sorgulayan şikayet eden biri konumuna düşme. Öyle düşünsen de bunu dile getirme. Bunun yerine, iş yerinde üstlerine ve iş arkadaşlarına, aynı şeyi bir de senin düşündüğün şekilde yapmaya ne diyeceklerini sor. İş yerinde kimse şikâyet dinlemek istemez. Sen de sürekli şikâyet eden bir çalışan gibi görünmek istemezsin. O yüzden, şikâyet etme, alternatif çözüm önerileri sun.

  • Doğru dinlemeyi öğren.

Daha önceki bir yazıda da üzerinde durduğum üzere, dinlemeyi öğrenmek eğitim ve iş hayatında çok önemlidir. İş yerinde patronuna yapabileceğin en büyük iyilik, onun dediklerini bir seferde anlayıp, gerekeni yapmandır. Bunun için çok akıllı olmana gerek yok. Sadece iyi dinlemeyi öğren ve dinleyip anladığını yap. Bunu yaparken risk almamak için, iş yerindeki üstün sana bir şey söylediğinde, söylediği şeylerden anladıklarını ona tekrar senin kendi cümlelerinle anlat ve onay al. Bunu yaptığında, iş yerindeki üstün senin kendisini dinlediğini ve anladığını görüp sana saygı duyacaktır. Eğer doğru anlamadıysan da, senin yanlış bir şey yapmanı engelleyecek, para, zaman ve enerji israfının önüne geçecektir.

Saygınlık kazanılması çok zor, ama kaybedilmesi çok kolay olan bir değerdir. Eğitim hayatında ve iş yerinde insanların saygısını bir kez kazandığında önünde aklına gelmeyen yepyeni kapılar açılacak ve diğer insanlara sunulmayan fırsatlar sana sunulacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s