Üniversite, Başarı, Gelişim, Hayaller, Kariyer, İş Hayatı

Başarı Yolunda Arkadaşın Önemi

Arkadaş olduğun kişileri çok iyi seç. Başarı yolunda arkadaşın önemi çok büyüktür. Arkadaşım dediğin kişiler seni hedefine giden yolda cesaretlendiren insanlardır. Böyle insanlar bulduğunda onların değerini bil. Onlarla daha çok zaman geçirmenin yollarını ara. Hedeflerini ve planlarını sadece seni samimi olarak destekleyen insanlara anlat. Bu kişiler senin gerçek arkadaşlarındır. Hedef ve planlarını anlattığında seni sürekli eleştiren veya duymazdan gelen insanlara fazla güvenme. Onlar arkadaş gibi görünse de esasında öyle değillerdir.

Başarmak istediğin hedefi başarmayı denemiş, ama başarısız olmuş kişilere hedeflerini anlatırken temkinli ol. Bu kişilerin vereceği tavsiyeler çoğu zaman başarısızlığa giden yolu gösterir. Bu kişiler kötü niyetli değildir, ama iyi niyetli olmaları verdikleri tavsiyelerin yararlı olduğunu göstermez.

Başarılı insanlarla daha çok fikir alışverişinde bulunmaya çalış. Ailen ve yakın çevren dışındaki insanların başarını istemediğini düşündüğün zamanlar olabilir. Halbuki durum böyle değildir. Başarılı insanların çoğu, başarı formüllerini başka insanlarla paylaşmaktan keyif duyarlar. O yüzden, aile ve yakın çevren dışında da sana yardımcı olabilecek binlerce insan vardır. Kendini sınırlama. Yakın çevrenin dışına çık. Bu insanları bul ve tavsiyelerini dinle.

Başarılı insanların kendilerine olan güvenleri bulaşıcıdır. Bu kişilerle konuştuğunda, sen de benzer bir ruh halini yakalarsın ve istediklerini başarabileceğine olan inancın güçlenir. Bu sebeple, etrafında bulundurduğun insanların hedeflerine ve planlarına ilişkin tutumu, gelecekte gelebileceğin noktayı da şimdiden gösterir. Başarılı ve yapıcı insanlarla çevriliysen, senin de başarılı olman yüksek ihtimaldir.

Bunun başka bir aşaması da negatif insanları hayatından çıkarmaktır. Arkadaşlarının ve yakın çevrendeki insanların kafa yapısı ve ruh hali seni çok çabuk etkiler. Eğer etrafındaki insanlar elindekiyle yetinen, gelişmek ve daha iyisini yapmak istemeyen insanlarsa, senin de daha iyisini başaracağına kendini inandırman çok zordur. Etrafındakiler küçük düşünüyorsa, sen büyük düşünemezsin. Seni de kendi küçük dünyalarına hapsederler. Bizim kültürümüzde de bu konunun üzerinde duran bir çok atasözü vardır. Üzüm üzüme baka baka kararır. Körle yatan şaşı kalkar.

İyi ve başarılı insanlarla bir arada olursan, başarıya odaklı bir kafa yapısına sahip olursun. Kötümser insanlarla bir arada olursan, başarısızlığı %50 garantilersin. Bu özellikle zor zamanlardan geçerken karşına çıkan bir durumdur. Zor durumda senin yanında olacak arkadaşlıklar edin. Seni zor durumda dahi cesaretlendirmeyen ve kararlarını sorgulayan insanları çevrenden uzaklaştır.

Robin Sharma’nın dediği gibi bakış açıları bulaşıcıdır. Bu yüzden etrafına yaklaştırdığın insanları çok iyi seç. Bunu aklından çıkarma. Bu dünyaya sadece kendimiz için bir şeyler yapalım diye gelmedik. Hem kendin hem de arkadaşların için hatırlanacak iyilikler yapmak asıl amacın olmalı. Buna uygun yaşa ve etrafındaki insanları da buna uygun olarak belirle. Etrafına iyi insanlar topla ki, sen de iyi bir insan olabilesin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s