Amaç, Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, Plan, İş Hayatı

Birden Fazla Kariyer Mümkün mü?

Birden fazla kariyer mümkün mü? Eğitim ve iş hayatında belli bir konuda uzmanlaşma hep istenen bir şey olarak kabul edilir. Uzmanlara her zaman bir konudaki engin bilgileri için başvurulur. Bu kişilere, uzman oldukları alana tutkuyla bağlı olmaları sebebiyle saygı duyulur. Buna karşılık, çoğu zaman sadece bir alana bağlı kalmak yerine, birkaç farklı alanda çalışan insanların işinin erbabı olmadığı kabul edilir. Ancak bu durum, artık yavaş yavaş değişiyor.

İş hayatı o kadar hızlı bir gelişim içinde ki, her iş kolu birbiriyle etkileşim haline girdi. Örneğin, artık sadece avukat ya da sadece inşaat mühendisi olmak yeterli değil. Avukat aynı zamanda psikolojiden anlamak, inşaat mühendisi finans bilgisini geliştirmek zorunda. Bu durum, birden fazla alanda bilgi ve deneyim sahibi olan ve kendini uzmanlık kafesine hapsetmeyen yeni bir neslin ortaya çıkmasına ön ayak oldu.

Artık, çocuklara büyüyünce ne olacaksın sorusunun sorulması eski anlamını kaybetti. Bundan böyle neler yapmak istediklerini, hangi farklı alanlara yönelmeyi düşündüklerini sormamız gerekecek gibi duruyor.

İçinde olduğumuz yüzyıl, bir meslek seçip, yıllarca aynı işi yaptıktan sonra, emekli olanların yüzyılı değil. Bu anlayış değişiyor. Eğer istiyorsan ve ilgi duyuyorsan aynı anda birden fazla mesleği icra edebileceğin bir zamanda yaşıyoruz. Bu yeni trend insanların sevmedikleri bir işte ömürlerini çürütmelerinin önüne geçiyor. Böylece, birden fazla mesleği aynı potada eritip, farklı disiplinlerin değişik prensiplerinden yararlanmanın da önü açılıyor.

Gençlerden, üniversite sınavı gibi bir travmanın ardından, hayatları boyunca yapacakları mesleğin seçimini yapmalarını istemek çok ağır bir sorumluluk oluşturuyor. O yaşa kadar hiçbir konuda ailesinden bağımsız karar almasına izin verilmeyen bir genç, o noktada da çoğu zaman ailesinin yönlendirmesi ile hayatını kendine zindan edeceği bir mesleğe yönelebiliyor.

Bu yanlışı değiştirmek için illa eğitim sisteminin değişmesini ve başkasının senin hayatını düzene koymasını beklemenin bir alemi yok. Yukarıda bahsettiğim bu yeni anlayış, seni tüm hayatın boyunca yapmayı istemediğin bir mesleğe bağımlı hale getirmekten kurtarıyor. Birden fazla alanda deneyim sahibi olabileceğin bir seçimi, hayatın farklı dönemlerinde farklı alanlara eğilebileceğin bir kariyeri sana sunuyor.

Kişinin mesleki kimliği birden fazla mesleği bünyesinde barındırabilir. Örneğin, bir avukat aynı zamanda bir gazeteci, bir mühendis aynı zamanda bir ekonomist, bir tabip aynı zamanda bir şarkıcı (buradan Ferhat Göçer’e de gençlere örnek olduğu için bir selam yollayalım 😊) olabilir.

Hayatını farklı iş alanlarına bölmek ve birden fazla mesleği aynı anda yapmak, aynı mesleğe tüm hayatını teslim etmekten çok daha yararlı sonuçlar doğuracaktır. Çalıştığın alanda edindiğin deneyim, çoğu zaman diğer bir çalışma alanında da sana yardımcı olacaktır. Bu da sana sadece birden fazla mesleğe sahip olmak imkanını sağlamaz, aynı zamanda hakim olduğun meslek kollarında çok daha büyük başarılara imza atmanı mümkün kılar.

Şunu da kabul etmek gerekir ki, yaş ilerledikçe insanların öncelikleri ve ilgi alanları değişir. 20 yaşında seçtiğin mesleğin, 40 yaşına geldiğinde sana halen cazip geleceğinin garantisini kimse veremez. Bu sebeple, tüm hayatını heyecan duyduğun bir kariyere adayabilmek için, hayatının farklı bölümlerinde yoğunlaşabileceğin birden fazla çalışma alanı oluştur. Böylece, belli bir yaşa geldiğinde bu mesleklerden birinden sıkılırsan, diğer meslekte kariyerini devam ettirebilirsin. Sıkıcı bir iş hayatı yerine, sürekli motive şekilde çalışmalarına devam edersin.

Bu konuda yapılan yanlışlardan bir tanesi de yapılan mesleğin getirdiği maddi kazançla ilgilidir. Yaptığın işlerden bir tanesinin sana daha çok para kazandırıyor olması, diğerlerinin değersiz olduğu anlamına gelmez. Aksine, kariyerindeki bu çeşitlilik sana yetenek haritanda önemli bir zenginlik kazandırır.

Kariyerin durağan bir halde olacağına, günün koşullarına göre değişiklik gösterebilen değişken bir hal alsın. Bu anlayışa uygun hareket etmek, özellikle ekonomik durumun bozulduğu kriz yıllarında çok önemli bir risk azaltma yöntemi olarak karşımıza çıkar. Bütün yumurtaları aynı sepete koyduğun zaman, riskin gerçekleşmesi yani sepetin düşmesi durumunda, bütün yumurtalarını kaybedersin. Sadece belli bir alanda çalışmayı öğrendiysen, yetenek skalanı genişletip kariyerini zenginleştirmediysen, bir ekonomik kriz halinde kariyerini bitme noktasına getirirsin. Böyle durumlarda, başarılı olanlar gerekli esnekliği gösterip farklı bir iş koluna geçiş yapabilenlerdir.

21. yüzyıl tüm hızıyla devam ederken, birden fazla alanda bilgi ve kabiliyet sahibi olan insanlar başarı yolunda önemli yol kat ediyorlar. Eskinin kalıplaşmış düşüncelerinden olan, bir mesleğe sahip olup sadece onu yapabilmek, artık bugünün koşullarında övünülecek bir şey olmaktan ziyade bir zayıflık halini aldı. O zaman, günün koşullarına uygun hareket et ve yeteneklerini çeşitlendir ve geliştir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s