Amaç, Başarı, Gelişim, Kariyer

Motivasyonunu Yüksek Tutmak

Motivasyonunu yüksek tutmak…Günler öyle çabuk geçiyor ki…Sabah uyan, trafiğe gir, işe veya okula git, büyük bir koşturmaca, eve pestilin çıkmış halde dön, biraz dinlen, uyu ve yine aynı döngü. Bütün bu hengamenin içinde ruhumuzu besleyen hiçbir şey yapmıyoruz. Bu da bize hayatımızda bir şeyler eksikmiş hissiyatı yaşatıyor. Az veya çok para kazanıyoruz, ama içten içe rahatsız eden bir mahrumiyet duygusu hep orada bekliyor. Bu eksiklik hayatı daha dolu yaşamanın, başarıyı kovalamanın gerektirdiği motivasyonu da alıp götürüyor.

İşte tam da bu noktada hayatına katıp eksik kalan noktayı tamamlayabileceğin bir şey var. Sana kendini iyi hissettirecek, geleceğe dair güzel duygular ve yeni düşünceler geliştirmene yardımcı olacak kitaplar okumak, podcastler dinlemek, videolar izlemek ve bu ve benzer blogları düzenli olarak takip etmek içinde eksik kalan tarafı tatmin etmene yardımcı olur.

İnsanlara ilham veren hikayeler tarihin başlangıcından itibaren insan hayatının ve medeniyetin bir parçası olmuştur. Bu ilk ne zaman başladı bir bilgim yok, ama insanoğlu yeni bir şeyler başarmak için ihtiyaç duyduğu motivasyonu kendinde bulamazsa dışarıda aramaya başlar. İşte ilham veren hikayeler ve programlar bu ihtiyaca cevap verir. Bu hikayeler, hepimizin hayatında önemli yol göstericiler olmuş ve kişiliğimizin gelişmesinde farkında olmasak da rol oynamıştır.

Bazen kendini hiçbir şey yapmak istemezken bulursun. Durağanlıktan kurtulup yapman gerekeni yapabilmek için modunu yükseltecek yardımcı bir el gerekir. Böyle durumlarda, kişisel gelişime ve başarı tekniklerine ilişkin yazılar mükemmel çözümlerdir. Bu yazılar senin biten motivasyonunu tekrardan doldurur. Yapman gereken şeylere ilişkin içindeki isteği tutku haline getirir.

Eğer hayatının şu anki halinden memnun değilsen, hayatını olumlu anlamda değiştirmek istiyorsan, şu anda yaptıklarından daha fazlasını ve daha iyisini başarmak istiyorsan, her gün kendine kişisel gelişim ve başarı teknikleri ile ilgili bir yazı okuyacak zaman ayır. Bu yazılar hem umutlarını taze tutacak hem de verimliliğini artıracaktır. Bu yazılar hayatında hayal edemeyeceğin şekilde olumlu değişimler yaratacaktır.

Ayrıca, hayatta başarı yollarından geçmiş ve bu konuda araştırmalar yapmış insanları dinlemek veya okumak sana zaman kazandıracaktır. Birçok tekniği ve stratejiyi deneme yanılma yoluyla yıllar içinde değil, dakikalar içinde o konuda yazılmış kitaplardan ve bloglardan öğrenebilirsin. Bunlar hayatın gizemlerini sana açıklayan hazine haritaları gibidir, okursun ve hazineyi bulmak artık senin elindedir.

Peki bu kaynaklardan maksimum faydayı sağlamak için neler yapmalısın?

  • Günde en az 15 dakika bir kişisel gelişim kitabı oku, başarı teknikleri ile ilgili bir bloğu takip et veya bu konuda yayınlanan videoları izle.
  • Hangi alanda çalışıyorsan, o alanda daha önce başarılı olmuş insanların hayat hikayelerini oku. Bu sayede, yıllar içinde oluşan başarı stratejisini bir kitapla yakalamış olursun. Örneğin kendi işini mi kurmak istiyorsun? Sıfırdan başarıya ulaşmış bir CEO’nun hayat hikayesini bul ve oku.
  • Yapmak istediğin şeyi hali hazırda başarmış kişilerin konuştuğu seminerlere git. Başarılı insanların katıldığı televizyon programlarını izle ve onların her dediğini ve her yaptığını dikkatle incele.

Tüm bunları yaparken, göreceksin ki bu insanlar da bu başarılara kolay ulaşmamışlar. Hayatlarında birçok zorlu sınavlardan geçmişler. Böyle insanların hikayeleri, sana o hikayelerle empati kurma imkanını verecektir. Bir kez empati kurduğunda, artık senin de zihnin sen farkında olmadan o kişinin başarı frekansıyla aynı frekansa girecektir.

Bu yazıları okuduğunda, kendiliğinden iyimser bir ruh haline geçiş yaparsın. Senin de bu başarıları yakalayacağına dair umutların artar. Bu insanların da zorlukları aşarak başarılar yakaladığını görüp, zorluklardan kaçmak yerine üstüne üstüne gitmenin önemini kavrarsın. Dolayısıyla, bu hayatta istedikten sonra imkânsız diye bir şey olmadığını görür ve başarının gözünün içine bakıp, ben de yapabilirim dersin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s