Amaç, Üniversite, Eğitim, Hayaller, Kariyer, İş Hayatı

Başarısız Olma Korkusu

Hayatta en zor öğrenilen ve en çok pratik gerektiren gelişim adımlarından bir tanesi korku karşısında yılmamak ve cesur olabilmeyi öğrenmektir. Cesaret çok gerekli bir erdemdir. Herhangi bir işe başlayabilmek için gereken cesarete sahip olmak gerekir. Bir işe başladığın zaman da sorunlar sona ermez. Bu aşamada da birçok belirsizlik söz konusu olur. Ne olacak? Nasıl olacak? Başarılı olacak mıyım? Başarısız olursam ne olur? İnsanlar ne der? gibi birçok soruya verecek açık cevapların olmaması büyük bir belirsizlik ortamı yaratır.

Belirsizlik yaşamın doğasında olan bir durumdur. Hayatımızda her gün, her saniye bir belirsizlik mevcuttur. Belirsizlikler arttıkça korkularımız da artar. Bu korku özellikle başarısız olmak veya elimizdekini kaybetmek korkusu olarak kendini gösterir.

Korkularımızın temelinde çocukluk yıllarımızda içimize işlenen başarısız olmak korkusu ve reddedilme korkusu bulunmaktadır. Nedense bazı kültürlerde başarısız olmak veya kabul edilmemek dünyanın sonuymuş gibi gösterilir.

Bu korkular o kadar içine işlemiştir ki, her yapmak istediğin işte para mı kaybederim, zamanım boşa mı gider, sonunda yine üzülür müyüm gibi sorular beyninde yankılanır. Başkalarının en ufak olumsuz bir sözü seni hayallerinden caydırır. Senin için iyi olduğunu düşünsen de başkalarının onaylamadığı bir şeyi yapmak cesaretini gösteremezsin. Yapmak istediğin şeyi yapabilmek cesaretini gösteremezsin. Bu durum kendini öfke, şiddet, kıskançlık olarak göstermeye başlar. Olumsuz duygular içinde büyüdükçe büyür.

Büyük başarılar kazanan insanların da korkuları vardır. Onlar da kaybeder miyim, başarısız olur muyum diye düşünürler. Ancak onların durumunda, korksalar da cesaretleri korkularına baskın gelir. Duygusal veya finansal olarak başarısızlığa uğramaktan korkmak normal bir durumdur. Ancak normal olmayan başarısızlık korkusuna teslim olup hiçbir şey yapmamaktır.

Peki bu korku ile nasıl başa çıkılır? Başarısız olmaktan korksan da yapmak istediğin şeyi yapabilmek için ihtiyacın olan cesareti nasıl bulursun?

  • Kendine karşı dürüst ol. Ne istediğini ve neden istediğini kendine sor. Bu hayatta neye değer verdiğini, neyin senin için önemli olduğunu öncelikle kendine itiraf et. Ne istediğini bildiğinde başkalarının ne dediği çok da umurunda olmayacaktır. Gönülden hayalini kurduğun eğitim veya kariyer hayalin sana gerekeni yapmak için cesareti verecektir.
  • Çoğu korkunun en kolay ve etkili çözümü başlamaktır. İstediğin şeyin ne kadar meşakkatli bir çalışma gerektirdiğini düşünme. 10 dakika da olsa, istediğin şeyi gerçekleştirmek üzere çalışmaya başla. Rahat hissettiğin korumalı alanından çık ve çalışmaya başla.
  • Bir kere başladın mı başarı yolunda çok önemli bir adım atmış olursun. Ama bu adım seni belli bir noktaya kadar götürür. Daha sonra eğitim veya kariyer hedefini gerçekleştirmek için çalışmak ve sebat etmek gerekir. Bu dünyadaki en cesur insanlar istediği şeyi elde edebilmek için sebat eden insanlardır. Çoğu insan zorluğu görünce hayallerinden vazgeçer, sadece cesur insanlar zorluklara göğüs gerip eğitim ve kariyer yolculuklarını en üst seviyeye taşırlar. O yüzden, istediğin eğitim veya kariyer hedefine ulaşmak için kendine bir plan hazırla ve planını sebat ve sabırla uygula.

Eğitim ve meslek hayatında seni başarıya taşıyacağını düşündüğün çok önemli yeteneklere sahip olabilirsin. Ama cesaretin yoksa bunun hiçbir anlamı yoktur. Okulda ve iş yerinde cesaretinin sınandığı birçok sınavdan geçersin. Eğer cesaretin yoksa diğer yeteneklerin seni belli bir noktaya kadar götürür. Cesaretse sahip olduğun yetenekleri daha da parlatır. Bu yeteneklerini kullanarak potansiyelinin %100’ünü gerçekleştirmene yardım eder.

Başarı korkanların değil, cesaretle risk alabilen insanların ulaşabileceği bir noktadır. Kültürümüzde çok güzel bir söz vardır. Sakınılan göze çöp batar. Sen hayatın risklerinden ne kadar kaçmaya çalışırsan, hayat sana daha fazla risk ve tehlike gönderir. Buna karşılık, riskleri fırsat olarak görmeye başlarsan, huzuru ve cesareti de yine kendi içinde bulursun. O yüzden korkma, risk al ve karşına çıkan fırsatları değerlendir.

İnsanoğlunun potansiyeli kendi düşündüğünün çok üzerindedir. Kendini sınırlı ve zayıf bir insan olarak görme. Karşına bir fırsat çıktığında başarısız olacağından korkma. Ya başarılı olursun ya da başarılı olamazsın ve yeni durumunla nasıl başa çıkılacağını öğrenirsin. Bu kural hem eğitim hem de iş hayatı için geçerlidir. 40 yıl çalışıp, hiç risk almadan ama hiçbir gerçek başarıya da ulaşmadan ot gibi de yaşayabilirsin. Risk alıp, fırsatları değerlendirip potansiyelinin %100’ünü de gerçekleştirebilirsin.

Başarı yolu uzun ve meşakkatli bir yoldur. Ama bu yola çıkmak için gereken cesareti göstermezsen hiçbir zaman başarılı olamazsın. Her zaman başarılı olacaksın diye bir kural yok. Önemli olan denemeye devam etmek. Sana kimse inanmasa ve başarısız olacağını söylese dahi devam etmek. Sebat edersen eninde sonunda başarırsın. O yüzden, cesur ol ve fırsatları değerlendir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s