Başarı, Eğitim, Kariyer, Zaman Yönetimi, İş Hayatı

Başarı İçin Dinlenmenin Önemi

Başarı için dinlenme… Başarılı olabilmek için yapman gereken en önemli şeylerden biri de dinlenmektir. “Nasıl yani?” diyorsan bu yazıda nedenlerini ve nasıllarını açıklayacağım. Sürekli beynimizi çalıştırdığımız eğitim ve iş hayatımızda sınırsız süreli bir çalışma hayatı oluşturmak mümkün değildir. En mantıklı olan haftada maksimum 45 saat çalışacak şekilde çalışma planını oluşturmaktır. Bunun dışında kalan zamanda dinlenmek gerekir. Bu dinlenme boşa geçen zaman değil, aksine çalıştığın 45 saatlik zaman dilimini en verimli şekilde geçirmeni sağlayan bir periyottur.

Bunu arabaya benzin doldurmak gibi düşünebilirsin. Hepimizin sınırlı enerjisi ve irade gücü vardır. Arada bu enerji ve irade gücünü doldurmak gerekir. Aksi halde, benzini bitmiş araba gibi yarı yolda kalmak ihtimalin çok yüksektir.

Tabi dinlenmek derken televizyon seyretmek veya bilgisayar başında saatler geçirmek gibi hiçbir artısı olmayan aktivitelerden bahsetmiyorum. Dinlenirken hem enerjini hem de motivasyonunu dolduracak bir aktivite yapman gerekir. Bunun en güzel yolu kendini geliştireceğin yazılar, kitaplar okumak, videolar izlemektir. Bunlar hem enerjini hem de başarı yolunda çalışma azmini yükseltecektir.

Alıştığın hayat düzeninde değişiklikler yap. Yeniliklere açık ol. Yapmak istediğin şeylerle ilgili planlar yap ve bu plana sadık kal. Çalışma saatleri dışında da dinlen. Bu dinlenme saatleri içinde hep yapmak istediğin ama o güne kadar yapmayı ertelediğin şeyleri yap. Yeni şeyler dene. Görmediğin yerlere git.

Bu dinlenmeyi yapmak için illa ki işten bir hafta izin almana gerek yok. Hatta bir hafta gibi bir süre işten tamamen uzak kalmak daha sonra işe geri dönmeyi oldukça zorlaştırır. O yüzden daha sık aralıklarla ama daha kısa izinler almaya gayret et. Örneğin bir Cuma gününü izin al. İzin aldığın bu zamanı evde dinlenerek geçirmek yerine yapmak istediğin bir şeyi yaparak ya da gitmek istediğin bir yere giderek değerlendir.

Hayat kariyerin ilk yıllarında bir alışveriş gibidir. Ya daha mantıklı saatler çalışıp biraz daha az kazanırsın, ya da mantık dışı süreler çalışıp biraz daha fazla kazanırsın. Bu bir seçimdir. Ama sürdürülebilir olan ne az ne de çok çalışmaktır. Sevdiğin işi haftada 45 saat civarı çalışarak yapıyorsan ve arada bir dinlenmek için kendine vakit ayırabiliyorsan bu sürdürülebilir bir düzen sağlar. Aksi halde haftada 60 saat de çalışabilirsin, ama kazandığın ekstra para bir süre sonra sağlık harcamalarına gitmeye başlar ve başladığın noktaya geri dönmüş olursun.

Bunu derken bir noktanın altını çizmek lazım. Eğitim ve kariyer hayatında bazı zamanlar vardır ki kısa süreli çok çalışma gerektirebilir. Bu tarz fırsat zamanlarında daha çok çalışmaktan kaçma. Ama bu durumlar istisnai durumlardır. 3-4 hafta yoğun çalışma düzeni ile geçirilebilir ama bunu 5-6 aylık sürelere yaymamaya gayret et. Zira bu artık sürdürülebilir olmaktan çıkacaktır.

Önemli olan bir konu da eğitim veya iş hayatında çalışırken geçirdiğin 45 saatlik süreyi nasıl geçirdiğindir. Ben 45 saatlik çalışma süresinden bahsederken, ortalama bir insanın anladığı manada bir çalışma süresinden bahsetmiyorum. Bu 45 saat maksimum verimlilik ile geçirilmiş bir 45 saat olmalıdır. Bu 45 saatlik süre, normalde ortalama bir insanın 90 ve hatta 120 saatlik çalışma süresine eşit bir verimliliğe sahip olacaktır.

İş yaparken sadece iş yap. Ders çalışırken sadece ders çalış. Haftada 60 saat civarı çalıştığını söyleyen insanların bir çoğu gerçekte 20 saat dahi çalışmıyordur. Eğer sadece 20 saat verimli çalışıyorsan, iş yerinde geçirdiğin 60 saat üzgünüm ama hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden 45 saatlik çalışma zamanını nasıl verimli hale getirirsin ve boşa geçen zamanı nasıl minimuma indirirsin bunun için kafa yor.

Çalıştığın zaman tam çalıştığın gibi, dinlendiğin zaman da tam dinlen. Çok zorunda olmadığın sürece iş veya okulla ilgili hiçbir şeye bakma. İkide bir e-mailini kontrol etmek alışkanlığından kurtul. Mümkünse telefonunu, tabletini ve bilgisayarını kapat ve sadece dinlenmeye odaklan. Dış dünyadan bağımsız bir dinlenme zamanı seni daha sonra çalışacağın zamana hazırlayacaktır. Dolayısıyla, dinlenirken esasında çalışmıyor olsan dahi çalışma performansına yardım edecek bir zaman dilimi geçiriyorsun.

Hayat çok güzel ve hem çalışmaya hem de dinlenmeye yeterince vaktin var. Yeter ki zamanını gereksiz işlerle harcama, zaman sıkıntısı diye bir problemin kalmayacak. Çalış, hem de çok sıkı çalış. Geri kalan vaktinde de dışarı çık, gez, hayata katıl. Eğer iyi dinlenirsen, çalışacağın zaman da sıkı çalışırsın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s