Üniversite, Başarı, Eğitim, Kariyer, Plan, İş Hayatı

Sıkıcı İşler ve Derslerle Nasıl Başa Çıkılır?

Okul hayatında her dersten zevk almayız. İş hayatında da bazen hiç istemediğimiz işleri yapmak zorunda kalırız. Özellikle iş hayatının ilk yıllarında angarya işler işe yeni başlayanlara kalır. Bu iş hayatının yazılı olmayan kurallarından biridir. Her yeni gelen bir öncekinden miras kalan zevksiz görevleri devralır. Bu tarz angarya işleri birisinin yapması gerekir. Peki bu işleri yaparken hayatımızı daha güzel hale getirecek ve bizi olumsuz duygulardan kurtaracak teknikler var mıdır? Elbette vardır. Bu yazıda bu tarz sıkıcı işleri yaparken yardımcı olacak birkaç ipucunu paylaşacağım.

  • İşin sıkıcı yanlarına odaklanmak yerine, bu işin neden yapıldığını sor. Her sıkıcı işin ardında önemli bir amaç bulunur. Bu önemli amacı bulmaya çalış. Örneğin, bazen işyerinde arşivlerin düzenlenmesi gerekir. Bu oldukça sıkıcı bir iştir. Ama altta yatan neden daha sonra yardımcı olacak bilgilerin düzgün şekilde saklanmasıdır. Bu işin yararı bugün çok açık şekilde görülmese de, gelecekte bu bilgilere ihtiyaç duyulduğunda arşivin düzenlenmiş olması çok büyük yararlar sağlayacaktır.
  • Bu tarz işleri enerjinin en düşük olduğu zamanlarda yap. Örneğin, öğlen yemeğinden sora çöken rehavet zamanı bu işleri tamamlamak için mükemmel bir zaman dilimidir.
  • Bu tarz sıkıcı ve fazla beyin çalışması gerektirmeyen işleri yaparken müzik dinlemeyi dene. Özellikle sıkıcı işleri yaparken dinleyeceğin hızlı tempodaki müzik işin çok daha kolay ve kısa sürede tamamlanmasını sağlayacaktır.
  • Uzun ve meşakkatli işleri küçük parçalara ayır ve sırayla her bir küçük parça üzerinde çalış. Bu küçük parçalardan bir tanesini tamamlaman sana inanılmaz bir motivasyon ve enerji verecektir.
  • Daha önceki bir yazıda anlattığım timeboxing tekniğini kullan. Örneğin, 30 dakika gibi belli bir süre belirle ve bu süre içinde tüm konsantrasyonunu vererek çalış. Bu süre içinde işi bitirip bitirmemen o kadar önemli değil, önemli olan kendine verdiğin süre içinde yapabileceğinin en iyisini yapmandır. İş halen bitmediyse biraz dinlenip tekrar bir süre belirle ve bu şekilde iş tamamlanana kadar devam et.
  • İşi bitirdiğinde kendine vereceğin bir ödül belirle. Örneğin hafta sonu gitmek istediğin filme gitmeyi bir ödül olarak belirle ve bunun sana vereceği motivasyonla işi yap. Göreceksin kendine bir takım ödüller sunmak motivasyonunu ve enerjini hiç beklemediğin kadar artıracaktır.

Bütün bunları yaptın ve halen canın çalışmak istemiyorsa, dinlenmenin vakti gelmiş demektir. İnsanoğlunun enerjisi ve motivasyonu arada yenilenmeye ihtiyaç duyar. Bu da ancak gerçek manada bir dinlenme ile mümkün olur. Dinlenmeye ihtiyaç duyduğunda dinlenmekten çekinme, zira böyle bir durumda kendini çalışmaya zorlamak kalitesiz işler yapmana sebep olacaktır.

Hayatta 35 yıl çalışıyorsun. Bu hayatının çok önemli bir bölümü. Bu süre içinde yaptığın işten zevk almaya bak, aksi halde kendine işkence etmiş olursun. Yukarıdaki teknikler, sıkıcı işlere harcanan zamanları dahi güzel geçirilen zamanlar haline getirmek için sana yardımcı olacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s