Amaç, Üniversite, Başarı, Hayaller, Kariyer, Plan

Eğitim ve İş Hayatında Hedefe Ulaşmak

Yapmak istediğin şeyle yani hedefinle ilgili en iyi bilgi kaynaklarından birisi de kendinsin. Kendin dışındaki kaynaklar elbette değerlidir, ama bazen çok istediğin eğitim veya kariyer hedefine nasıl ulaşabileceğin hususunda kendi iç sesini ve kendi fikirlerini de dinlemen gereklidir.

Peki Bunun İçin Ne Yapmalısın?

  • Hedef: Öncelikle hedefini bir kâğıda dök. Çoğu zaman hedefimizi bütün ayrıntılarıyla bildiğimizi düşünürüz, ama kâğıda dökmeye kalktığımız zaman ne istediğimizden çok da emin olmadığımızı anlarız.
  • Yapılacakları Listele: Hedefini yazdıktan sonra, bu hedefe ulaşmak için yapman gerektiğini düşündüğün her şeyi listele. Bu konuda kendini sınırlama. Bu liste ilerleyen aşamalarda çok işine yarayacak, o yüzden kendine sansür uygulamadan aklına gelen her şeyi yaz.
  • Her Hedef İçin Geçerli: Bunu hayattaki bütün hedeflerin için yap. Her hedefin için ayrı yapılacaklar listesi oluştur.
  • 3 Gün Bekle: Bütün yapılacakları yazdığını düşündüğün noktada listeyi bir kenara koy. Üzerinden 3 gün geçtikten sonra, listeye tekrar bak ve aklına gelen yeni yapılacakları bu listeye ekle. Bu çalışmanın sonunda elinde hedefine ulaşman için yapman gereken 20-30 kadar yapılacak iş olacaktır.
  • En İyi Fikirler: Göreceksin ki 3 gün aradan sonra aklına gelen işler hedefine seni en çok yaklaştıracak işler olacaktır. Zira yapmamız gerekenler bazen bilinçaltımızda yerlerini alır, ancak bu konuda ayrıntılı düşünmediğimiz için ne yapmamız gerektiğini ilk bakışta bulamayız.
  • Üçüncü Kişiler: Eğer hedefinizi hali hazırda gerçekleştirmiş bir kişi varsa, yapılacaklar listeni onunla da paylaş. Onun fikirleri çok önemlidir, zira o senin yürümek istediğin yolu daha önce çoktan yürümüştür.

Yukarıdaki tavsiyelere uyarak, hedefine giden yolda yapman gerekenleri listelemen sana bu yolculukta büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede, hedefin soyut olmaktan çıkacak daha somut ve ulaşılabilir bir hal alacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s