Üniversite, Başarı, Kariyer

Disiplin: Başarının Anahtarı

Çocukluk yıllarında genellikle görevlerinizi yapmanız için başınızda size yol gösteren bir büyüğünüz olur. Ancak çocukluk yılları geride kalıp üniversitede ve iş hayatında kendinizle baş başa kaldığınızda size yol gösterecek ve çalışmanız gerektiğini hatırlatacak kimse kalmaz. Özellikle iş hayatında işe yarıyorsanız bir mana ifade edersiniz. Erken yıllarda sorumluluk duygusu edinmediyseniz veya daha sonrasında kendinize bu bilinci kazandırmadıysanız, iş hayatında işiniz çok zordur. Çünkü siz çalışmazsanız bir başkası sizin işinizi yapmak zorunda kalır. Bu sizi birkaç ay idare eder, ama nihai olarak kapının önüne konulursunuz. Bu sebeple, eğer bu konuda zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız, bir an önce disiplinli çalışmayı öğrenin ve sorumluluklarınızın bilincine varın. Disiplin…

 • Hayattan ne istediğinizi ve bu istediğin şeyi nasıl elde edeceğinizi belirleyin. Daha sonra bu hedefin size vereceği ilk motivasyonla birlikte çalışmaya başlayın. Bu ilk motivasyon sizi belli bir noktaya kadar götürecektir. O noktadan sonra ya hedefinizi takip etmeyi bırakacaksınız ya da size daha uzun vadeli çalışma iznini verecek olan disiplinli olmak avantajını kullanacaksınız.
 • Eğitim ve iş hayatında en belirleyici faktör zekâ veya şans değil, disiplinli olabilmektir. Disiplinli olanlar uzun vadede her zaman diğer alanlarda kendilerinden üstün olan kişileri yakalar ve geçer.
 • Bugün şu anda kendi isteklerinden yaptığın fedakârlık, uzun vadede hedeflerini gerçekleştirmek yolunda büyük bir katkı sağlar. Başarılı insanlarla vasat insanlar arasındaki en büyük fark budur. Başarılı insanlar hedef ve zevk ayrımında, fedakârlık yaparak hedef yolunu seçenlerdir. Bu insanların yaptıkları küçük fedakarlıklar bir araya gelerek hedeflerine giden yolu oluşturur.
 • Bugün zor işlerin altına girenler gelecekte daha fazla imkana sahip olurlar. Bugün keyifleri için zor işlerden kaçanlar ise yarın başkalarının hedefleri için çalışmak zorunda kalırlar.
 • Disiplinli insanlar sadece işler iyi giderken değil, işler kötü giderken, sosyal hayatları zorlu bir durumdan geçerken, kişisel problemleri varken de hedeflerinin peşinden gidebilirler.

Peki ne yapmak lazım disiplinli olmayı öğrenmek için?

 • Disipline bakış açınızı değiştirin.
  • Disiplin dediğimizde çoğumuzun aklında sert ve acımasız bir imaj oluşur. Bu imaj farklı yollarla beynimize işlenmiştir.
  • Bu algıyı değiştirmek için, disiplin hakkında ne düşündüğünüzü kendinize sorun. Şimdi bu olumsuz duyguları bir kenara koyun ve daha önce kazandığınız bir başarının size kendinizi nasıl hissettirdiğini düşünün.
  • Hayal edin. Kendinizi ulaşmak istediğiniz hedefe ulaşmış gibi hayal edin. Bu size gerekli azmi ve disipline giden ilk yolda ilk gücü verecektir.
  • Başarının hissettirdiği güzel duyguları tekrar yaşamak için en güçlü araçlardan biri olan disiplini kullanmaya karar verin ve aşağıdaki tavsiyeleri teker teker gerçekleştirin.
 • İrade Gücü Kasınızı Geliştirin. İrade gücünüzü kuvvetlendirin. Bunu bir kas gibi düşünün. Çalışmak için oturduğunuzda çoğu zaman ilk 20 dakikadan sonra masadan kalkmak isteği duyarsınız. Bu sizin zayıf irade gücünüzün size oynadığı bir oyundur. İrade gücü kasını güçlendirmek için, bu şekilde çalışmayı bırakmanız yönünde bir dürtü oluştuğunda buna karşı koyun. İlk aşamada bir 20 dakika daha çalışacağınızı kendinize söyleyin ve çalışmaya devam edin. Bir süre sora bu dürtüler artık ilk 20 dakikada değil, 40 dakikanın sonlarına doğru oluşmaya başlayacaktır. Bu noktada 20 dakika daha ekleyin. Bu şekilde devam ederek çalışmanızı istediğiniz süre dilimleri içinde yapabilecek konuma gelirsiniz.
 • Bunu irade gücünüzün size zorluk çıkardığı diğer alanlarda da uygulayın. Çok zor işleri bir kerede yapmaya çalışıp işi bırakmak yerine, irade gücü kasınızı yavaş yavaş geliştirin.
 • Kendinize peşinden azimle gidebileceğiniz ve tutkuyla bağlı olduğunuz hedefler belirleyin.
  • Disiplin sahibi olabilmenin en önemli noktalarından biri de hedeflerinizi doğru seçmektir.
  • İçinizden gelmeyen bir hedef için veya yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şey için çalışmayın. Belki kısa vadede disiplin bu hedefin bir süre peşinden gitmenizi sağlayabilir, ancak bu sürdürülebilir bir durum değildir.
 • Etrafınızdaki disiplinli insanlarla konuşun ve nasıl bu duruma geldiklerini sorun. Bir özelliği geliştirmenin en güzel ve kolay yolunun o özelliğe hali hazırda sahip olan insanlar ile iletişime geçmek olduğunu unutmayın.

Herkes başarılı olmak ister ama herkes başarılı olamaz. Başarılı olmak istiyorsanız ve hayatınız boyunca kalıcı bir şekilde yeni ve daha büyük başarılara ulaşmak istiyorsanız disiplinli olmayı öğrenin. Bu özellik doğuştan gelen bir özellik değildir ve kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir yetenektir. Bunu öğrenmenizin hayatınız boyunca katlanarak artan şekilde size katacağı değer parasal olarak ölçülemeyecek kadar değerlidir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s