Amaç, Başarı, Gelişim, Kariyer

İyi Alışkanlıklar Edinmek

İyi alışkanlıklar edinmek disiplin ve sebat gerektirir. Size faydası olan bir alışkanlığı oturtmak ve hayatınızın bir parçası haline getirmek zaman alan ve düzenli tekrar gerektiren bir sürecin sonunda gerçekleşir. Bu sürecin ne kadar sürdüğü farklı kaynaklarda farklı gün sayıları verilerek açıklanmıştır.

Örneğin, Maxwell Maltz adında bir estetik cerrah 1960’larda insanların yeni bir koşula alışmasının en az 21 gün süren bir süreç olduğunu belirtmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalarda, bu sürecin 21 günden çok daha fazla sürebileceğini belirten araştırmacılar da olmuştur.

Yeni bir alışkanlığı edinmek için çıktığınız yolculuk şu şekilde ilerler:

  • İlk aşamada yapmak istediğiniz bir şeyi yaptığınız için sahip olduğunuz motivasyon sizi belli bir yere kadar götürür.
  • Daha sonra bir çoğumuzun çeşitli defalar deneyimlediği gibi, motivasyon yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu noktada, henüz yeni yaptığımız şey alışkanlık halini almadan yavaş yavaş kaytarmaya başlarız. Beynimiz o şeyi tekrar etmemek için farklı bahaneler yaratır ve sizi alışkanlık oluşturma sürecindeki disiplinli tutumunuzdan vazgeçirir.
  • Başarılı olmak istiyorsanız ve yeni bir alışkanlık sahibi olmak için kararlıysanız, bu noktada yapmanız gereken pes etmemektir. Sizi yapmak istediğiniz şeyi yapmamaya iten dürtü geldiğinde buna karşı koyun. İlk anda bu dürtü hiç ortadan kalkmayacakmış gibi gelir. Ama gerçekte durum böyle değildir. Kendinize 5 gün kuralını uygulayın. Sonuçların ne olduğuna bakmaksızın, aynı şeyi 5 gün daha yapacağınıza söz verin ve 5 gün daha kimin ne dediğine bakmadan ve yaptığınızın faydasını düşünmeden yapın.
  • Alışkanlık oluşum sürecinde 1 veya 2 gün yapmak istediğiniz şeyi yapamadıysanız pes etmeyin. Merak etmeyin, bu 1-2 günlük tembellik sizi başladığınız noktaya götürmez. 3. Gün hiç bir şey olmamış gibi programınızı uygulamaya devam edin.
  • Tek seferde tek bir alışkanlık yerleştirmek için uğraşın. Birden fazla alışkanlığı aynı anda yerleştirmeye kalkarsanız disiplinli olarak hepsinin ardından gitmeniz mümkün olmayacaktır.
  • Bu süreçte en tehlikeli anlardan biri de ilk 10 günden soran size gelen güven duygusu ile rehavete kapılmanızdır. Bu rehavet duygusuna kendinizi teslim etmeyin. En az 21 gün daha alışkanlığınızı yerleştirmeye devam edin.

İyi alışkanlıklar edinmek sizi diğer insanların karşısında daha avantajlı bir konuma getirecektir. Başarı çaba ve disiplin gerektirir. Çabayı ve disiplini ise her insan gösteremez. Bu da sizi başarılı insanlar kategorisine sokan bir özellik olacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s