Amaç, Üniversite, Başarı, Hayaller, Kariyer, İş Hayatı

Vazgeçmeden Çalışmak

Başarının en önemli öğelerinden biri yaptığınız işin sonuna kadar gidebilmektir. İrade gücü zayıf olanlar ilk zorlukta hedeflerinden vazgeçer ve tekdüze hayatlarına geri dönerler. Başarılı insanlarsa yılmadan olumsuz koşullara ve insanlara kulak asmadan hedeflerinin peşinden sebatla giden kişilerdir. Onlar için vazgeçmeden çalışmak çok önemlidir. Eğer başarılı olmak ve potansiyelinin %100’ünü gerçekleştirmek istiyorsan birkaç tavsiye:

  • Zaman ve sabır: Bir işe başladığında veya yeni bir şey öğrendiğinde derhal uzman olmaya çalışma. Bir işte uzmanlaşmak zaman ve sabır gerektiren bir çalışma gerektirir.
  • Sebat: Bir iş yaparken insanların olumsuz düşünceleri veya dış koşulların yarattığı zorluklarla karşılaştığınızda sebat et. Zorluklara göğüs germek yaptığın işte mükemmelleşmek ve başarıya ulaşmak için altın bir anahtar gibidir.
  • Sonuçları Düşünme: Koşullar ne olursa olsun, sonuçları düşünmeden çalışmaya ve çaba sarf etmeye devam et. Bizi yanlışa götüren fikir ilk baştaki zorluğun sonsuza kadar süreceğini düşünmemizdir. Bir işte harcadığın zaman ve işin zorluğu ters orantılıdır. Harcadığın zaman arttıkça, işin zorluğu zaman içinde azalmaya başlar.
  • Olumsuz Durumlar: Bu kafa yapısını bir kez yerleştirdiğinde sahip olduğun sabır ve sebat sana olumsuz durumlarla başa çıkabilmek yeteneğini de kazandırır. Başarısız olduğunda sebat edip tekrar tekrar denemek eğitim ve iş hayatında başarılı olmanın en önemli kurallarından biridir.
  • Kendine Güven: Sebat ettikçe ve olumsuz koşullara ve görüşlere göğüs gerdikçe kendine olan güvenin de tavan yapar. Kendine güvenin tam olduğunda olumsuz durumlar artık seni etkilemez. Dolayısıyla sebat edebilmek ve kendine güven birbirini besleyen iki özelliktir.

Eğitim ve iş hayatında bir hedefin peşinde giderken tek seferde hiç başarısız olmadan başarıya ulaşmak sadece rüyalarda olabilecek bir durumdur. Başarı dümdüz yolda yürüyerek gelmez. Bazen dağları tepeleri aşman, bazen yağmur ve karda pes etmeden çaba göstermen gerekir. Ama gösterdiğin sebat ve çaba sana başarıyı garantileyecektir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s