Üniversite, Başarı, Kariyer

Çalıştığın Alanda Oku

Çalıştığın alanda oku. Üniversite eğitimi, çalışma hayatında başarıya ulaşmak için gereklidir ama yeterli değildir. İş hayatında başarılı olmak istiyorsan her gün çalıştığın alanda yeni bir şeyler öğrenmek için zaman ayır. Bunu yapmak sana başarının kapılarını sonuna kadar açacaktır:

  • Her gün çalıştığın alanda dünya üzerinde neler oluyor diye bir araştırma yap. Bulduğun makaleleri oku ve videoları izle.
  • Mükemmel fikirler durduk yere gelmez. Çalıştığın alanla ilgili olarak yaptığın araştırmalar ve okumalar seni daha yaratıcı şekilde düşünmeye teşvik edecektir. Kendine araştırmak ve okumak için ayıracağın zaman sadece yeni bilgiler öğrenmene vesile olmayacaktır. Aynı zamanda, beyninin bu yeni bilgileri çalıştığın alanda kullanabileceğin başarı potansiyeli yüksek yenilikçi fikirlere dönüştürmesini de sağlayacaktır.
  • Yenilikçi düşünce hususunda insanların düştüğü en büyük yanlışlardan biri, daha önce hiç söylenmemiş bir fikri yaratmanın zor olduğunu düşünmektir. Hiçbir fikir tamamıyla orijinal değildir. Her fikir kendinden önce gelen başka bir fikrin üzerine veya ondan ilham alarak gelişir. Bazen aradığınız yenilikçi fikirler için günler geceler boyu düşünmenize gerek kalmaz. Bir kitap okurken okuduğunuz bir cümle beyninizde bir şimşek çaktırır ve başkalarının bilmediği yenilikçi ve mükemmel bir fikri sizin kucağınıza bırakır.
  • Yeni bir fikri hiçbir yardım almadan yaratmaya kalkarsanız ömrünüz fikrin gerçekleştirilebilip gerçekleştirilemeyeceğini araştırmakla geçer. Buna karşılık, sizden önce çalıştığınız alanda ortaya konmuş fikirleri okumak ve incelemek size bambaşka kapıları çok daha hızlı şekilde açacaktır. Böylece, başkalarının daha önce sizin için çoktan düşünmüş olduğu şeyleri tekrar tekrar keşfetmenize gerek kalmayacaktır.

Yaptığın işi sadece iş yerinde çalışarak öğrenmeye kalkma. Aldığın üniversite eğitiminin hayatın boyunca sana yeterli olacağı yanılgısına düşme. Çalıştığın alanda her gün oku. Dünyada gerçekleşen gelişmeleri takip et ve uygula. Böylece etrafında kimsenin hayal dahi etmediği başarılara ulaşırsın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s