Üniversite, Başarı, Eğitim, Kariyer

Çalışırken Konsantrasyon

Araştırmalar çalışma zamanınızı birden çok projeye bölmenizin verimliliğinizi önemli ölçüde düşürdüğünü gösteriyor. Bir işe konsantre olup çalışmaya başladığınızda beyniniz kendini o işe yönelik olarak programlar. Aynı işin farklı alt görevlerini tamamlamak işten işe atlayarak çalışmaktan çok daha verimlidir.

İşten işe geçerken beyninizi tekrar programladığınızdan, yeni işin gerektirdiklerine alışmanız zaman alır ve verimliliğinizden kaybedersiniz. Bunun yerine bir işe başladığınızda, çalışmanın beraberinde getirdiği enerjiden faydalanın ve o iş bitene kadar çalışmaya devam edin.

Bir iş çok uzun sürecekse ve tamamlanmaz gibi görünüyorsa, o iş üzerinde bir süre çalıştıktan sonra doğal olarak o işi bırakıp başka bir iş yapmak isteği doğar. Yine iş yapacağınızdan zaman kaybı yaşamayacağınızı düşünürsünüz. İşin aslı öyle değildir. Özellikle karmaşık işlerde bir işi bırakıp bir zaman sonra geri döndüğünüzde, o iş üzerinde ilk kez çalışırken oluşturduğunuz enerjiyi tekrar yakalamanız çok uzun zaman alır.

Bu şekilde, bir işten diğerine atladığınızda normalde 1 saatte yapacağınız iş birdenbire 2-3 saat sürmeye başlar. Zira artık 100 birim olan dikkatiniz bir iş üzerinde yoğunlaşmak yerine, bir işe 30 birim, diğer işe 45 birim, bir diğerine 25 birim olacak şekilde dağılmış olur. Çok çalışmak değil verimli ve akıllı çalışmak daha çok ve daha kaliteli iş yapmanızı sağlayacaktır.

Peki içinizden yaptığınız işi bırakıp yenisine başlamak isteği geldiğinde ne yapmalısınız?

  • Çalışmaya karar verdiğinizde bir iş seçin ve onun üzerine yoğunlaşın. İşten işe atlamayın. Bir işi bitirmeden diğerine geçmeyin. Örneğin, üzerinde çalışmamız gereken iki işe X projesi ve Y projesi adını verelim.
  • X projesi üzerinde çalışırken, aklınıza Y projesi düştüğünde X projesini bırakıp Y projesine çalışmaya başlamayın. Hemen bir kağıt ve kalem alın. X projesi bittiğinde Y projesi üzerinde çalışacağınıza dair bir not alın. Böylece aklınızı kurcalayan Y projesini aklınızdan çıkartıp, not defterinize aktarmış oldunuz.
  • Aynı şekilde, X projesi üzerinde çalışırken bir başkasının yardımını gerektiren bir noktaya gelirseniz, X projesinin o bölümünü atlayın ve eğer yapabiliyorsanız, X projesinin geride kalan diğer hususları üzerinde çalışın. Eğer X projesine devam etme ihtimaliniz sıfıra indiyse ve mutlaka başka birisinin bir yardımı veya bilgisi gerekiyorsa, o halde X projesinde kaldığınız yeri not defterinize not edin ve Y projesi üzerinde çalışmaya başlayın.
  • İşlerinize belli bir zaman tanıyın ve işlerinizi o süre içinde bitirmeye gayret edin. Böylece başladığınız işten sıkılmayacak işi verdiğiniz süre içinde bitirmeye çalışırken verimliliğinizi de artırmış olacaksınız.
  • İşlerinizin arasında dinlenmek için zaman ayırın. Çalıştığınız zaman iyi çalışın, dinlendiğiniz zaman da iyi dinlenin. Dinlendiğiniz sürede toparladığınız enerji ve motivasyon bir sonraki çalışma periyodunuzda size artı olarak dönecektir.
  • İşlerinizi önem sırasına dizin ve bu işleri teker teker bitirmeye gayret edin. Bir iş üzerinde çalışırken sizden acil bir konuda yardım isteyen olursa. Elinizdeki işi bitirince geri döneceğinizi söyleyin. Ofis ortamında her iş her zaman acildir. O yüzden kurduğunuz planı başkasının zaman problemi yüzünden bozmayın.

İşlerinizi bu tavsiyelere uyarak yaptığınızda verimliliğinizin kat kat arttığını göreceksiniz. Artık kısıtlı zamanınızda onlarca proje arasında kaybolmak yerinde, her işe ayrı bir enerji ve motivasyonla atılacaksınız. Bu sayede yapılacaklar listeniz çok daha hızlı şekilde tamamlanacak ve sevdiklerinize geçireceğiniz daha çok boş vaktiniz olacak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s