Üniversite, Başarı, Gelişim, Kariyer, Zaman Yönetimi

Sabahın İlk 90 Dakikası

Sabah çalışmak… Sabahın ilk 90 dakikası gününün nasıl geçeceğini belirler. Güne herhangi bir planın olmadan başlamak, günün geri kalanının da verimlilikten uzak geçmesine sebep olur. Sabah koşturmaca halinde başlarsan, gününün geri kalanı da koşturmaca halinde geçer.

  • Sabah altın değerindedir. Sabah 5 ile 9 arasında geçen her bir saat verimlilik açısından günün diğer zamanlarında geçen 3 saat değerindedir.
  • Sabah alarmın çaldığında erteleme. Alarmın çaldığı anda kalkmaya alış. Fazladan 5 dakika uyumak sana bir şey kazandırmaz, ama sabah o 5 dakikayı çalışmaya ayırman seni gün içinde 15 dakikalık çalışmadan kurtaracaktır.
  • Günün planlamasını ve sabah ne yapacağını önceki geceden belirle. Sabah uyandığında ne çalışacağını bil. Bunu yapmazsan, belirsizlik uyanmanı zorlaştıracaktır.
  • Uyan yüzünü yıka ve o günün en önemli işini yapmaya başla. 90 dakika çalıştıktan sonra yapman gereken diğer şeyleri yap. Çalıştığın 90 dakika çok değerlidir.
  • Bu çalıştığın 90 dakikada o günün en önemli işini tamamlaman veya bu önemli işten büyük bir ısırık alman günün geri kalanında kendine güven duymanı sağlayacaktır. O günün verimliliği bir birimden 3-4 birime çıkar.
  • Zaman zaman bu 90 dakikayı gelişimine yardımcı olacak yeni bir aktivite için kullan. Örneğin, yeni bir dil öğren. Haftanın iki günü bu 90 dakikayı yeni bir dil öğrenmek için kullanırsan, 6 ayın sonunda bu yeni dilde 2 yılda öğreneceğin seviyeye ulaşırsın. Bunu her tür diğer geliştirici aktivite için uygulayabilirsin.
  • Önemli bir işin yoksa, bu 90 dakikada uzun zamandır ertelediğin işleri yap. Bu ertelediğin işleri yapmak sana hiç ummadığın başarıları getirir ve yeni kapılar açar.
  • Bunun bir alternatifi de sabah erken saatte uyanıp, uyanır uyanmaz derhal işe gitmektir. Bunu yaparken akşam da işten mutlaka sabah kazandığın saatler kadar erken çıkmalısın. Bunu yaptığında verimliliğin ve hayattan aldığın keyif katlanacaktır.

Sabahın ilk 90 dakikası günün en değerli zamanıdır. 90 dakikada yaptıkların hayatının birçok alanını çok iyi yönde değiştirecek ve seni çok daha verimli, mutlu ve huzurlu bir insan yapacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s