Amaç, Üniversite, Başarı, Hayaller, Kariyer, İş Hayatı

Hayatın Bütün Alanlarında Başarı

Hayat başarısı… Önemli olan tek bir alanda değil, hayatın bütün alanlarında başarıya ulaşmaktır. İş veya hayatın bir başka alanıyla ilgiliyken diğer alanlara gereken önemi vermediğimiz zamanlar olur. Bu durum kalıcı bir hal aldığında, gerekli ilgiyi görmeyen alanlarda problemler yaşanır. Bu da hayatın genelinde kalitenin düşmesine sebep olur. Bu durumu ortadan kaldırmak ve sadece bir alanda değil her alanda en iyiye ulaşmak için etkili bir yöntem zamanı iyi paylaştırmaktır.

Sistem

  • Hayatınızda bir kısmı birbirinden tamamen bağımsız olan, bir kısmıysa birbiriyle bağlantılı olan bir çok alan vardır. Bu alanlar başlıca şunlardır: İş, Sosyal Hayat, Aile, Sağlık, Mesleki Gelişim, Kişisel Gelişim, Mali Durum, Eğlence. Bu alanlara size özel diğerlerini de ekleyebilirsiniz.
  • Gün içinde 16 saat uyanık olduğunuzu düşünelim. Bu bir hafta içinde 112 saat eder. Bu 112 saatin yukarıda bahsettiğimiz hayatın farklı alanları arasında orantılı paylaştırılması çok önemlidir.
  • Haftaya başlarken kendinize bir tablo hazırlayın ve o hafta içinde her bir alana ne kadar zaman ayıracağınızı belirleyin. Bu düzenlemeyi yaparken o hafta zaman ayırmanızı gerektirmeyen alanları da belirleyin.

Paylaşım

  • Farklı zamanlarda hayatınızın farklı alanları diğerlerinden daha fazla ilgi gerektirebilir. Böyle zamanlarda daha fazla ilgi gerektiren alanlara daha çok zaman ayırın. Ama diğer alanlara da az da olsa bir zaman ayırın. Ama belli bir alan zaman gerektirmiyorsa, o zaman ona ayıracağınız zamanı diğerlerine ayırın.
  • Örneğin, hasta olduysanız zamanınızın önemli bir bölümünü sağlık alanına yönlendirin. Hasta halde çalışmaya çalışmak yerine, zamanınızı dinlenmeye ayırın ve en kısa zaman düzelmeye çalışın. Ya da eğer bir projeyi yetiştirmeye çalışıyorsanız, sosyal hayatınızı bir süre erteleyin ve bütün konsantrasyonunuzu işiniz üzerinde yoğunlaştırın.
  • Böylece o anda hayatınızın hangi alanı en kırılgan durumdaysa, o alan daha fazla ilgi görmüş olur. Ama diğer alanlarda dengesiz şekilde hiç ilgi görmemiş olmaktan kurtulur. Zaman içinde bu sistemi düzenli olarak uyguladığınızda hayatınızda bir denge oluşur. Bazen hayatınızın bir alanı biraz daha kırılgan duruma gelebilir ama hiçbir zaman kontrolden çıkmaz.

Düzelt ve Güncelle

  • Eğer bir alan haftanın başında belirlediğinizden daha fazla vakit alıyorsa, fayda maliyet analizi yapın. Bu alana fazladan zaman ayırmanın size getirisi nedir onu anlayın. Eğer bu ek zaman size çok yüksek bir fayda sağlayacaksa o alana ek zamana temini yapabilirsiniz. Eğer böyle yüksek bir fayda söz konusu değilse, o alana daha fazla vakit ayırmayın. Bunun yerine o alana ayrılmış olan zamanı daha verimli kullanmak için gerekli adımları atın.
  • Sorunların çoğu işe gereğinden fazla vakit ayırıp, diğer alanlara gereken önemin verilmemesinden kaynaklanır. Özellikle işe ayırdığınız zaman konusunda çok dikkatli olun. Zamanı verimli kullanarak örneğin normalde 5 saatte yapacağınız bir işi 1 saatte yaparak, geri kalan 4 saati daha verimli olacak şekilde hayatınızın ilgi gerektiren diğer alanlarına ayırın. Bunun içinde bu blogda paylaştığımız zaman yönetimi ve verimlilik stratejileri işinize yarayacaktır.

Kaydet

  • Bunları yaparken, bir yandan da hafta başında yaptığınız zaman paylaşımına uyup uymadığınızı anlamak için harcadığınız zamanın bir kaydını tutun. Böylece haftanın sonunda hafta başındaki planınızla uyumlu bir hafta geçirip geçirmediğinizi anlarsınız. Bu size sonraki haftanın planlamasında da yardımcı olacaktır.

Bu sistemi uygulamanız stres ve kaygı seviyenizi aşağı çeker. Sınırlı bir kaynak olan zamanınızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda orantılı olarak dağıttığınızdan sonuçlarınız da sadece bir alanda değil her alanda iyileşmeye başlar. Bu da size sürdürülebilir başarıyı ve huzurlu bir hayatı getirecektir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s