Amaç, Başarı, Hayaller, Kariyer

Başarı Korkularını Yenince Gelir

Hayatta yapmak istediğin şeyler var ama korkuyor musun? Başarısız olmak korkusu seni hayallerinin peşinden gitmekten alıkoyuyor mu? Bu nokta başarılı insanlarla başarısız insanları birbirinden ayıran noktadır. Bu nokta cesur insanlarla korkak insanları birbirinden ayıran noktadır.

Cesur insanlar korkmaz mı sanıyorsun? Emin ol korkarlar, hem de deli gibi korkarlar. Ama onlarda korkularının üzerine gidip, korkularını yenmek cesareti de vardır.

Korkudan kurtulmak kaçmakla olmaz, korkularının üstüne gitmekle olur. Ellerin terlese de, kalbin hızla atsa da yapmak istediğin şeyin, hayallerinin peşinden git. Örneğin bir sınava girdiğinde korkudan ne yapacağını bilemez bir hale mi geliyorsun? En korktuğun anda dur ve kendini dinle. Hayat senin dışında aynen devam ediyor. Hiç kimse senin ne yaşadığının farkında değil. Bu korkuyu sen kendi içinde yaratıyorsun. Sen bu korkudan çok daha güçlüsün. Korksan da bırakma sınava geri dön ve yapabildiğinin en iyisini yap. Sen bir kez başladığında gerisi gelir.

İnsanların ne diyeceğini düşünme. En büyük başarılar beş para etmeyecek insanların ne düşündüğüne ve yanlış yaparsan sana güleceklerine olan korkun yüzünden daha fikir aşamasında kaybolur gider. Hayatı boyunca kaybetmiş insanların değersiz ve boş konuşmalarının seni hedeflerinden alıkoymasına izin verme. O insanlar hep oradaydı, senden önce de birçok kişiyi hedefinden caydırdılar. Sen bu tuzağa düşme ve farklı ol.

Utanma ve kırılganlık geçicidir. Başlangıçta çok utansan ve kendini çok kırılgan da hissetsen bu kalıcı değildir. Hayallerinin peşine düştüğünde ilk başlarda çok korkarsın, ama hedefinin peşinden gittikçe kendine olan güvenin her gün artar. Gün gelir başlangıçta çok korktuğun işi farkında dahi olmadan yapar olursun.

Kendine güven, ama kendinden beklentini düşük tut. Bir işi ilk kez yaparken mükemmel olamazsın. Kendine yanılma payı ver ve hata yapmana izin ver. Hata yapmak kötü değildir. Hata en iyi öğretmendir. Hata yaptığında yeni bir şey öğrendiğin için mutlu ol. Bunu tekrar tekrar kendine hatırlat ki stres seviyen seni yine korkularına mahkûm etmesin.

Yaptığın işin başarılı olmasına değil, hedefine odaklan. Hedefine giden yolda tökezlemen veya düşmen seni hedefinden alıkoymaz. Eğitim ve iş hayatında hedefin ilk durduğu yerde parlamaya devam eder. Yeter ki sen düşmekten korkma ve tekrar tekrar denemekten vazgeçme, elbet bir noktada hedefine ulaşırsın.

Sana korkma demiyorum. Desem de korkacaksın, önemli olan korkarken yapmayı öğrenmek. Eğitim veya iş hyataında kendine koyduğun hedefinle senin aranda duran en büyük engel korkularının hedefine olan inancına baskın gelmesi. Korksan da hedefinin peşinden gitmeyi öğrendiğinde eğitim ve iş hayatında bütün başarılar senin olur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s