Amaç, Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, İş Hayatı

Nasıl Disiplinli Olunur?

Hepimizin hayalinde ulaşmak istediği hedefler vardır. Bir an için herkesin hayallerini gerçekleştirdiği bir dünya düşünelim. Yaşadığımız yer çok değişik bir hal alırdı. Herkes çok başarılı ve mutlu olurdu. Bir de şu anda etrafımızda olan bitenlere bakalım. Çok az sayıda insan başarılı ve hedeflerini gerçekleştirmiş durumda. Geri kalan ezici çoğunluksa başarılı olamamış ve bulunduğu konumla yetinen insanlar.

Peki dünya neden ilk hayal ettiğimiz gibi herkesin başarılı ve mutlu olduğu halde değil de bugünkü halinde? Neden sınırlı sayıda insan başarılı olurken, çok büyük bir çoğunluk başarısız bir hayat yaşamak zorunda kalıyor. Bunun birçok sebebi var tabi ki. Ama ben bugün değiştirebileceğimiz ve değiştirme kuvveti her bireyin kendi elinde olan bir yetenekten bahsedeceğim: Disiplin.

Kimilerimiz o anki halet-i ruhiyesi ne olursa olsun yapması gerekenleri büyük bir azim ve kararlılıkla yaparken, kimilerimiz en küçük bir moral bozukluğunda veya sevinçte her şeyi bir kenara bırakıp duygu dünyasında kayboluyor. İşte burada farkı yaratan nokta disiplinli olmayı bilmek. Disiplinli olanlar odaklandıkları şey üzerinde konsantrasyonlarını kaybetmeden uzun süre çalışırlar ve çalışmayı bırakmaları için içlerinden gelen dürtülere karşı koyarlar. Disiplinle çalışmayı öğrendiğinizde eğitim ve iş hayatında başarının kapıları sonuna kadar açılır.

Disiplinli olmak nasıl öğrenilir? Ne yaparsak zaman içinde demir gibi kuvvetli bir irade gücüne sahip olur ve zor görevlerin altından disiplinli çalışmamız yardımıyla kalkarız?

  • Ulaşmak istediğin hedefin ne olduğunu bil. Çoğu zaman kendimize çok genel ve ölçülemeyen hedefler koyarız. Bu da hedeflerimizin peşinden gitmemizi engelleyen bir durum oluşturur. O yüzden disiplinli olmayı öğrenmeden önce, disiplin yeteneğini neyin üzerinde kullanmak istediğini anla.
  • Ulaşmak istediğin hedefe giden yolda hangi noktada olduğunu anla ve bunu kabullen. Çoğu zaman kendimizi olduğumuzdan daha iyi noktada görme eğilimimiz vardır, ancak böyle hissetmek bizi gelişimden ve değişimden alıkoyar. Örneğin etrafınızda İngilizce bilen kaç kişi var diye sorsanız çoğu kişi çok iyi bildiğini iddia eder. Ancak konu bir şeyler yazmaya veya konuşmaya geldiğinde durumun öyle pek de iç açıcı olmadığı ortaya çıkar. Eğer başarılı olmak ve hedefinize ulaşmak istiyorsanız ve disiplini hayatınızın bir parçası haline getirmek istiyorsanız önce şu anda hangi noktada olduğunuzu kabullenin. Bu bulmacanın en önemli parçası olacaktır.
  • İlk başta yapabileceğin kadarıyla başla. Örneğin gün içinde 2 saat çalışıyorsun, ama hedefin 12 saat çalışmaksa, bir günde 12 saat çalışmaya başlamayı bekleme. Bunu denersen o güne kadar çalıştığın 2 saatten dahi soğursun. İlk gün 2 saat çalış, ikinci 2 buçuk saat çalış ve 3 gün böyle devam et. Buna alıştığın noktada, çalışma süreni 3 saate çıkar. Bu şekilde devam ederek 1-2 ay içinde 12 saat çalışabilen bir insan haline gelirsin.
  • Disiplinli çalışmayı öğrenmenin en önemli basamaklarından birisi kendinizi yaptığınız işe motive bir durumda tutabilmektir. Bunun da en etkili yollarından biri, yapmak istediğiniz işe başlamadan önce kendinizi o işi başarmış olarak hayal etmektir. Örneğin bir sınava çalışmaya başlamadan önce ve o sınava çalıştığınız zaman dilimi içerisinde kendinizi o sınavdan çok iyi bir sonuç almış olarak hayal edin. Bu hayaliniz bir şekilde yavaş yavaş da olsa gerçekleşecektir aynı zamanda o sınava disiplinle çalışmanızı da sağlayacaktır.
  • Büyük adımlar yerine küçük adımlar atın. Büyük projeleri bir kerede bitirmeye çalışırsanız, irade gücünüz yeterli olmaz ve hedefe giden yolu yarıda bırakmak zorunda kalırsınız. Buna karşılık, elinizdeki işi küçük parçalara bölerek yapmak kendinizi disiplin altına almanıza yardımcı olacaktır. Beynimiz ve irade gücümüz küçük görevlere evet demeye meyillidir. Küçük görevler bir araya gelince, büyük işler kolayca tamamlanmış olur.

Bu tavsiyelere uymak sizi yavaş yavaş disiplin altına alacaktır. Böylece rakipleriniz karşısında çok önemli bir artı yakalamış olursunuz. Kendilerini disiplin altına almış ve dürtülerini kontrol edebilen insanlar, eğitim ve iş hayatlarında çok daha doğru kararlar alabilirler ve başarıya çok daha çabuk ulaşırlar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s