Amaç, Üniversite, Başarı, Eğitim, Kariyer, İş Hayatı

Çalışmak İçin İrade Gücünü Nasıl Buluruz?

Çalışmak için irade gücü… Hayalinizdeki arabayı düşünün. Bu araba istediğiniz bütün özelliklere sahip olsun. Bu arabayla bir yolculuk yapacaksınız ve yolculuğun sonunda gitmek istediğiniz yere ulaşacaksınız. Araba ne kadar mükemmel ve güçlü olursa olsun, bunu yapabilmek için önce ilk adımı atmanız ve arabayı çalıştırmanız gerekiyor. Çalıştırmadığınız sürece altınızdaki arabanın hangi donanımlara sahip olduğunun hiçbir önemi yok. Aynı şekilde, çok istediğiniz bir hedefe ulaşmak için ilk adımı atmak iradeniz yoksa, hedefinizi ne kadar istediğinizin ya da hedefinize giden yolda ne kadar donanımlı olduğunuzun hiçbir önemi yoktur. İrade gücü sizin dışınızda olan bitene bakmaksızın hedefinize giden yolda ilk adımı atmanızı sağlayan içinizden gelen güçtür. Buna sahipseniz öyle ya da böyle yola çıkarsınız, yok sahip değilseniz yolun başında tüm sahip olduklarınızla oturur ve hiç ulaşamayacağınız hedefinizi hayal etmeye devam edersiniz.

İrade gücünün doğru kullanımı başarı ve başarısızlık arasındaki ince çizginin en önemli belirleyicilerinden bir tanesidir. İrade gücü insanoğluna verilmiş en büyük hediyelerden bir tanesidir. Ama elbette ki bu irade gücünü kullanmayı bilip bilmemeniz hayattaki duruşunuzu, eğitim hayatınızı ve kariyerinizi inanılmaz ölçüde etkiler. İrade gücünüzü tam manasıyla kontrol etmeye başladığınız gün hayatınıza yeni ve çok büyük başarıları getirecek bir kapıyı aralarsınız. Tabii ki bu zaman alır. Zaman içinde kendinizi geliştirirsiniz.

İrade gücü atıl durumda bulunan enerji durumunuzdan aktif alana geçmeniz için arkanızdan iten güçtür. Bu geçiş kalıcı başarı için gerekli olan bir durumdur. Zihniniz atıl durumdan aktif duruma bir kez geçtiğinde çalışmaya devam etmek çok daha kolaydır.

İrade gücünüz zaman içinde ve düzenli olarak bulunduğunuz durumun farkında olmak yoluyla gelişir. İrade gücünüzü, bulunduğunuz durumun farkında olarak kullandığınızda, düzenli olarak kullanılan bir kas gibi gelişecektir. İlk başlarda bu durum çok zor gelebilir. Ancak fiziksel aktivitelerde olduğu gibi, düzenli egzersiz sonucunda irade gücünüzü istediğiniz gibi kullanmak size çok kolay ve doğal gelecektir.

İrade gücü sınırlı miktarda sahip olduğunuz bir güçtür. Aynı anda farklı ve zorlu hedeflere ulaşmaya çalıştığımızda, irade gücümüzü çok fazla alanda kullanmış oluruz. Bu da çok sayıda hedefin hiçbirine tam manasıyla ulaşamadan, yarı yolda kalmamıza sebep olur. Bu sebeple, sınırlı miktardaki irade gücümüzü bir çok hedef üzerinde kullanmak yerine, öncelikli hedeflerimize harcamak daha doğru bir seçim olacaktır. Zaman içinde doğru aralıklarla çalışmaya ara vererek ve doğru dinlenerek irade gücümüzü tekrar doldurup diğer hedeflerimiz için de kullanabiliriz.

Peki irade gücünüzü nasıl kullanacaksınız?

Bu geçiş genellikle çalışmaya başlamanızın 15. dakikasında gerçekleşir. Çalışmaya başlamak için irade gücünüzü kullanıp masanın başına oturduğunuzda, 15 dakika irade gücünüzü sadece ve sadece çalışmaya odaklayın. 15 dakikanın sonunda artık akıp giden aktif bir çalışma enerjisine kapılmış olursunuz. O noktadan itibaren irade gücü artık yerini akıp giden enerjiye bırakır. O dakikadan itibaren eğer birisi veya bir şey tarafından çalışmanız bölünmezse, farkında olmadan en az 90 dakika çalışabilirsiniz.

İrade gücü kullanımında kullanacağınız sistemi otomatik hale getirirseniz, hem irade gücünüzün tükenmesinin önüne geçer hem de beyninizin size yollayacağı “çalışmana gerek yok”, “yapacak daha güzel şeyler var” gibi sinyalleri engelleyebilirsiniz. Bu otomatik sistemi oluştururken aşağıdaki sorulara bir cevap verin ve derhal çalışmaya başlayın:

  • Bu çalışma sonunda ulaşmak istediğiniz hedef nedir?
  • Bu hedefe ulaşmak için planınız nedir? (En az 3 adımlı bir plan oluşturun)
  • Derhal ilk adım üzerinde çalışmaya başlayın. İlk 15 dakika hiçbir şey dinlemeyin ve dış etkenlere kendinizi kapatın. Yukarıda da belirttiğim gibi, 15 dakikanın sonunda zaten akıp giden bir enerji içinde planınızın adımlarını çok kolay ve etkili şekilde tamamladığınızı göreceksiniz.

İrade gücü günlük yaşamınızda daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Artık dürtülerinizin değil, gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinizin peşinden gidersiniz. İrade gücünüzün gelişimi ve hedeflere giden yolda otomatik bir sitem oluşturmanız, peşinde olduğunuz hedeflerinizi elde edene kadar sizi doğru yolda tutar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s