Amaç, Üniversite, Başarı, Eğitim, Kariyer, İş Hayatı

Hayatını İyi Yönde Değiştirmek İçin Harekete Geç

Hayatını İyi Yönde Değiştirmek İçin Harekete Geç… Eğitim ve iş hayatında yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu düşünüyorsan ve bir şeyleri değiştirmek istiyorsan, hayatının bir çok alanında değişiklik yapman gerekir. Bu tür değişiklik anlarında en büyük sıkıntı değişikliğin insan zihninde korku ve kaygı yaratan bir durum olmasıdır. Çoğu zaman kendimizi iyi yönde değiştirmeye yarayacak birtakım kararları, şu anki hayatımızı ve düzenimizi bırakmak istemediğimizden erteleriz.

Pekin neler yapmalısın ki hayatında olumlu yönde bir değişim sürecinin içine girebilesin?

 • Değişim kararlarını erteleme. Eğitim ve iş hayatında daha başarılı sonuçlar almak istiyorsan hayatını değiştirmeye karar ver ve bu kararları uygulama iradesini göster.
  • Örneğin, eğitim hayatında bir değişiklik yapmak istiyorsan ve örneğin ortalamanı yükseltmek istiyorsan, bunu yapman için gerekli kararları al ve planını yap. Daha sonra da harekete geç, planını bugün uygulamaya başla. Hayatını iyileştirecek bir kararı ve planı ertelemenin hiçbir anlamı yok.
  • Simone de Beauvoir dediği gibi hayatını bugün değiştir. Gelecekle kumar oynama, hemen gecikmeksizin harekete geç.
 • Değişim sürecinin içinde değişimin nasıl olacağını, sonuçlarının ne olabileceğini düşünme. Zaman içinde hayatında yaptığın değişikliklerin sonuçlarını görmeye başlarsın. Bunu öncesinden düşünmen ve neler olabileceğini tahmin etmeye çalışman hiçbir şey değiştirmez.
 • Hayatını iyi yönde değiştirirken, bir anda her alanı değiştirmeye çalışma. Değişim ve gelişim zaman alan bir süreçtir, her şeyi bir anda değiştirmeye ve düzeltmeye uğraşma. Önce hayatının en gelişime ve düzeltmeye ihtiyaç duyan alanını değiştir. Sonra oluşturduğun minimum taban çizgisini hayatının her alanına uygulayarak, hayatının her alanını tek tek geliştir.
  • Örneğin, kariyerinde bir değişiklik yapıyorsan sosyal hayat, mali durum ve psikolojik durumunu olabildiğince aynı durumda tutmaya çalış. Bunların hepsini aynı anda değiştirmeye çalışırsan, sonunda kaldıramayacağın bir yükün altına girmiş olursun. Bu da hiçbir alanda başarılı sonuçlar alamamana sebep olur.
 • Çevrende yer alan her şey sen farkında olsan da olmasan da hayat kaliteni ve başarı seviyeni etkiliyor. Hayatında yeni hedeflerine dair küçük değişiklikler yap. Özellikle evde ve iş yerinde çalışma ortamını gözden geçir. Seni bu hedeften alıkoyan şeyleri hayatından çıkar.
  • Örneğin, not ortalamanı yükseltmek istiyorsan, hayatını boşa geçirmene vesile olan oyun konsolunu hayatından çıkart. Buna karşılık, çalışma ortamını seni çalışmaya teşvik edecek şekilde düzenle ve gereksiz dağınıklığı ortadan kaldır.
  • Hayatına başarıyı getirecek önemli değişikliklerden biri de sana bunu hatırlatan kitaplar okumak ve blogları takip etmektir. Günlük koşturmacanın içinde bu tür yazılara yer aç ve her gün en az 15 dakika hayatını daha iyiye götürecek yazılar oku.
 • Hayatında iyi yönde bir değişiklik yapmak için bir sürece girdiğinde, senin eski hayatından memnun olan arkadaşların veya aile fertlerin şikâyet etmeye başlayabilirler. Bu şikayetler, çoğu zaman seni yapmak istediğin düzeltmeden vazgeçirmeye çalışmak şeklinde olur. Hatta seni bu değişimden vazgeçiremezlerse, seninle ilişkilerini kesmek gibi kararlar da alabilirler.
  • Bu şekilde aşırıya kaçan kararların sebebi, bu insanların senin yaptığın değişikliğin sebeplerinden haberdar olmaması veya kendileri de bu değişikliği yapmak istedikleri halde yapamadıkları için senin bu cesur yaklaşımına karşı olumsuz duygular beslemeleridir.
  • Kendi düşünce ve planlarını kendi fikirlerin ve mantığın üzerine kur. Örneğin, iş yerinde daha iyi sonuçlar almak için zamanını daha iyi değerlendirdiğin, işine daha çok sahip çıktığın bir planda, birçok iş arkadaşının tepkisini çekebilirsin. Eğer sen senin için doğrusunun bu olduğuna inanıyorsan, inandığından vazgeçme.
  • Gerçek arkadaşlıklar seni sen olduğun için kabul ettiğinden seni bu yeni hayatında da kabul edecektir. Aksi halde zaten gerçek bir arkadaşlıktan bahsedilemez, sadece bozulmuş bir menfaat birliğinden bahsedilebilir.

Hayatını iyi yönde değiştirmek kolay olmayan ama yapman durumunda tüm hayatın boyunca olumlu etkisini göreceğin bir yatırımdır. Hayatını bir nebze olsun daha iyi hale getirebileceğini düşündüğün kararları geciktirmeden al ve sabırlı şekilde bugünden itibaren uygulamaya başla. Bunu yapman eğitim ve iş hayatında seni çok daha büyük başarılara götürecektir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s