Başarı, Eğitim, Kariyer

Başkalarının Deneyimlerinden Yararlanmak

Yeni bir konuyu öğrenirken veya yeni bir işe girdiğinde o konu hakkında öğrenmen gereken tonla bilgi vardır. Ancak gün içinde iş ve diğer görevlerin haricinde öğrenmeye vakit ayırmak oldukça güçtür. Böyle bir durumda, on binlerce sayfa bilgi içerisinde en önemli ve en yararlı bilgiye en kısa zamanda ulaşmak oldukça zordur. Bu bilgiyi kitaplardan veya internet ortamından almaya kalkarsan yıllar sürecek bir sürecin içine girmiş olursun.

Bu süreç meşakkatlidir ve sana her zaman en güncel ve en önemli bilgileri sunmaz. Zira, çoğu zaman önemli ve yararlı bilgiler yazılı ortama dökülmemiş halde, o alanda çalışan deneyimli insanların zihinlerinde yer alır. Bu insanların bildikleri onlarca yılın deneyimi sayesinde, yüzlerce süzgeçten geçmiş altın değerindedir.

Bu bilgiyi öğrenmenin en etkili yolu öğrenmek istediğin veya çalışmak istediğin alanda deneyimli ve güvendiğin bir kişiden sana bu konuda danışmanlık yapmasını istemektir. Çoğu deneyimli insan bildiklerini yolun başındakilerle paylaşmak için oldukça isteklidir. Yıllar içinde öğrendiklerini yeni nesillere aktarmak onlar için de bir tatmin duygusu yaratır.

Sana danışmanlık yapmasını isteyeceğin kişinin alanında deneyimli, bilgili, paylaşmaya açık ve sana zaman ayırabilecek birisi olmasına özen göster. Bu kişi çalıştığın iş yerinde senden daha kıdemli bir çalışma arkadaşın olabileceği gibi, dışarıdan tanıdığın veya başarılarını duyduğun bir kişi de olabilir. Böyle birisinin sana bir saat içerisinde anlatacakları, bazen binlerce sayfa kitap okumakla ulaşacağın bilgiye eşdeğer olacaktır.

Sana danışmanlık yapmasını isteyeceğin kişiyle belli bir tanışıklığının olması yararlı olacaktır. Hiç tanımadığın birisinden böyle bir iyilik istemek bazen ters tepebilir ve reddedilebilir. Bunun için, istekte bulunmadan önce danışmanın olmasını isteyeceğin kişi ile tanış ve samimiyetini geliştir.

Danışmanlık ilişkisinde senin hazırlıklı olman çok önemlidir. Danışmanının fikirlerini almadan önce, sormak istediğin soruları hazırla. Böyle yapmak görüşmeni çok daha verimli bir hale getirecektir. Ayrıca senin konu hakkında bilgili, hazırlıklı ve ilgili görüntün sana danışmanlık yapacak kişiyi de bildiklerini paylaşmak için teşvik edecektir.

Bu karşılıklı etkileşim kariyerinin ilerleyen aşamalarında kendi ağını (network) oluşturmak konusunda da çok işine yarayacaktır. Kariyer basamaklarında ilerledikçe kişisel ilişkiler ve senden daha deneyimli kişilerle kurduğun sosyal bağlar çok daha önemli bir hal alır.

Senden daha deneyimli bir kişiden danışmanlık kapsamında bilgi almak eğitim hayatında ve kariyerinde başkalarının uzun zamanda elde ettiği bilgi birikimine çok daha kısa zamanda ulaşmanı sağlar. Aynı zamanda, bu sayede çok sayıda yeni insanla yakın ilişkiler fırsatı kurmak şansı da yakalarsın. Kısacası, senden daha deneyimli insanların tavsiyelerini istemek hiçbir riski olmayan, buna karşılık sayısız getirileri olan bir adım olacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s