Üniversite, Başarı, Eğitim, Kariyer

Yanlış Yapmaktan Korkma!!!

Yanlış yapmaktan korkma. Yanlış yapmak gelişmen için çok önemli bir fırsattır. Hata yapmadığını iddia ediyorsan, seni daha iyiye götürecek hiçbir şey yapmıyorsun demektir.

Yanlış yaptığında kendi benliğinden hiçbir şey kaybetmezsin. Sadece söylediğin veya yaptığın şey yanlış çıkmıştır. Bu durum değerini azaltmaz. Yanlış yaptığında insanların seni daha değersiz göreceğini düşünmek asıl yanlıştır. Her insanın hayatında gün içinde o kadar çok şey olup biter ki, senin yaptığın yanlış hakkında düşünmek kimsenin zaman ayırıp detaylı olarak düşüneceği bir konu olmaz.

Esasında, aynı mantığı tam tersinden de işletebiliriz. Yanlış yapmaktan korkmadığın gibi başarılı bir sonuç aldığında da bunu kendi benliğinden bağımsız bir şekilde kabullenmelisin. Kazandığın başarıyı kendi benliğini yücelterek lanse ettiğinde insanları senden kaçıracak gereksiz bir kendini beğenme duygusu ortaya çıkar. Bu da zaman içinde büyük bir başarısızlığı beraberinde getirir.

Yanlış yapmak dünyanın sonu değildir. Yanlış yapmaktan her korktuğunda korkularına karşı çık. Korksan da eğitim veya iş hayatında seni bir üst noktaya çıkartacağını düşündüğün şeyi yapmaya devam et.

Yanlış yapmaktan korkmamak, stresli durumlarda dahi rahatlıkla karar alabilmeni sağlar. Bu herkesin kolaylıkla yapabildiği bir şey değildir. Stresli durumlarda rahatlığını koruman ve sağlıklı karar alabilmen sana başkalarının önünde çok avantajlı bir konum kazandırır.

Okulda ve iş yerinde bir konuda fikrin olduğunda, bunu açıklamaktan çekinme. Senin söylediklerin bazılarına saçma ve manasız gelebilir. Bazı insanlar senin fikirlerini eleştirebilir. Bunu olumsuz bir durum olarak görme. İnsanların eleştirilerine kulak ver ve bu eleştiriler ışığında fikirlerini mükemmelleştirmeye çalış.

Yanlış yaptığında kendi kabiliyetlerinin ve kapasitenin sınırlarını da görmüş olursun. Çoğu zaman kendini olduğundan daha donanımlı gördüğün için kapasiten hakkında da gerçekleri yansıtmayan bir izlenime kapılabilirsin. Bu da gereksiz riskler almana ve büyük başarısızlıklar yaşamana sebep olur. Buna karşılık, yaşadığın başarısızlıktan ve yaptığın yanlıştan ders çıkartırsan, kendi kapasitenin limitlerini de daha iyi anlarsın. Böylece ilerleyen zamanda, artık farkına vardığın limitleri geliştirmek için gerekli adımları da atabilirsin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s