Başarı, Eğitim, Kariyer, İş Hayatı

Eğitim ve İş Hayatında Başarı İçin Tavsiyeler

Eğitim ve İş Hayatında Başarı İçin Tavsiyeler

  • Riskten Korkma! Her zaman ihtiyatlı bir yaşam sürmek doğru bir yaklaşım değildir. Her zaman ihtiyatlı düşünüp, hiç bir zaman risk almazsan hayatını değiştirebilecek bazı fırsatları kaçırırsın. Buna karşılık iyi düşünülmüş şekilde risk almak sana büyük başarılar getirebilir.
  • Sorun mu, Fırsat mı? Sorunlar esasında aynı zamanda içlerinde çok büyük fırsatları da barındırır. Bir sorun ile karşılaştığında, şikâyet etmek yerine bu sorunu nasıl büyük bir fırsata ve daha sonrasında büyük bir başarıya çeviririm diye düşün. Bu sana inanılmaz kapılar açacaktır.
  • Arada Yavaşlamak Normaldir! Sorunların seni hedefine giden yoldan caydırmasına izin verme. Hedefine giden yolu virajlarla dolu bir yola benzetebilirsin. Virajlı bir yolda hep aynı hızda gidemezsin. Bazen çok keskin bir virajda yavaşlaman gerekir. Bu şekilde virajı geçmek için yavaşlaman senin başarısız olduğunu göstermez. Aksine hedefine ulaşmak için yapman gerekeni yaptığını gösterir. Virajlı yol bir noktada bitecek ve hızlanabileceğin düz bir yol gelecektir. Başarı yolunda da böyledir, önüne sorunlar çıktığında onu geçmek için acele etme ya da zorluklar sebebiyle hedefine gitmekten vazgeçme. Sabırla sorunu en doğru şekilde çözmek için uğraş. Bunu yaparken geçirdiğin zaman kayıp zaman değildir, virajlı yolda araba kullanmayı öğrenmiş oluyorsun.
  • Desteksiz Özgüvene Dikkat! Yeni bir işe başladığında veya üniversiteye girdiğinde, ilk başta her şey çok ilgi çekici ama çok da zor görünebilir. İlk birkaç haftanın sonunda bu işe veya okula nasıl alışacağım diye düşünebilirsin. Daha sonra bu ilk bölümü geçersin. Kendine güvenin artar ve iş veya okul sana çok kolay gelmeye başlar. Bu noktada çok dikkatli olman gerekir. Başarı yolunda en tehlikeli nokta bu noktadır. Kendinde temeli olmayan bir özgüven bulursun. Halbuki yolun çok başındasındır. Bu özgüvene yenik düşersen başarı yolunda baş aşağı yuvarlanman çok gecikmeyecektir. Bu duyguyu atlatmak ve başarı yolundaki yolculuğuna kazasız devam etmek için yapman gereken her şeyi biliyorum duygusunu bir kenara bırakıp, hiçbir şey bilmiyormuş ve yeni başlamış gibi çalışmaya devam etmektir. Bu şekilde davranırsan başarıya ulaşmak için gereken her şeye sahip olursun. Başkalarının bilmediği bu tavsiyeyi uyguladığında, ortalıkta kendini beğenmiş şekilde gezen rakiplerinin başarı yolunun başında kaybedeceklerini bilerek yoluna çok rahat bir şekilde devam edersin.
  • Her Saniye Oku! Okuduğun veya çalıştığın alanda en iyisi olmaya gayret et. Bunun için de çok oku. Her gün, her saat, her dakika oku. Okuduğun veya çalıştığın alanda önce kendi ülkendeki uzmanların yazdıklarını, sonrasında ise tüm dünyada yazılanları oku. Senin alanında dünyada olup bitenlerden her zaman haberin olsun. Gelişmeleri günü gününe takip et. Kendi alanında bilgi sahibi oldukça göreceksin ki, çok az kişi bildiklerini geliştirmek için okuyup öğrenmeye çalışıyor. Okuyup öğrenmenin yaşının olmadığına kanaat getirdiğinde, zaman içinde ve doğal olarak kendi alanında en iyisi olacaksın.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s