Üniversite, Kariyer, İş Hayatı

Çalışma Ortamında Düzenin Önemi

Çalışma ortamının durumu ne kadar efektif çalıştığının önemli bir göstergesidir. Dağınık bir çalışma ortamın varsa, bu durum organizasyon becerilerinin olması gereken düzeyde olmadığını gösterir. Bu da başarı yolunda karşılaşacağın önemli bir engeldir.

Dağınık insanların en büyük sorunu, çalışma ortamlarında bir dosyalama sistemi ve düzen oluşturmak için uğraşmıyor olmalarıdır. Ya ellerine geçen her kağıdı veya ders notunu daha sonra dosyalamak üzere göz önünde (çoğunlukla masanın üzeri veya etrafı) bir yere koyarlar, ya da ne yapacaklarına karar vermek için her seferinde gereğinden fazla zaman harcarlar. Bu durum birkaç hafta devam ettiğinde, çalışma masasının üstü ve etrafı ne ile ilgili olduğu belli olmayan bir kâğıt yığınıyla kaplanır.

Buna karşılık, düzenli bir insanın çalışma ortamında her şeyin yeri bellidir. Düzenli insanlar neyi nereye koyacaklarını belirlemek için ekstra bir zaman harcamazlar. Organize ve düzenli bir hayat oluşturmak istiyorsan, çalışma ortamında neyin nereye gideceğini bildiğin bir sistem oluştur. Böyle bir sistem, neyi nereye koyacağın konusunda kararlarını derhal almana yardımcı olur.

Örneğin, üniversitede tuttuğun veya bir arkadaşından aldığın ders notlarının her dersten sonra nereye gideceğini bilmek seni büyük bir dertten kurtarır. Bu sebeple, her bir ders için bir dosya aç ve ders notlarını her akşam ilgili dosyaya koy. Aynı kural, iş yerinde de geçerlidir. Eline geçen her dokümanın yerini öncesinde ayarladığın sistem uyarınca dosyalarsan, günün sonunda masanın üzeri çalışmaya ilk başladığın günkü gibi düzenli olur.

Çalışma odanda veya iş yerinde düzenini kurarken, aklında tutman gereken bir konu dağınıklık oluşturan şeyi ne sıklıkla kullandığındır. Sürekli üzerinde çalıştığın bir projen varsa veya bir derse diğerlerine göre daha çok çalışman gerekiyorsa, ona ilişkin şeyleri yakınında tutmaya gayret et. Ayda yılda bir kez baktığın diğer şeyleri ise çalışmana engel oluşturmayacak şekilde çalışma ortamının bir köşesinde sakla. Bu şekilde çalışma ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir oda, ihtiyacın olan şeylere ulaşırken sana büyük bir kolaylık ve verimlilik sağlayacaktır.

Bir düzen oluşturup çalışma ortamını organize ettikten sora, bu sistemin içinde kendine bir yer bulamayan ve gereksiz olduğunu düşündüğün herşeyi at. Çalışma ortamın ne kadar sade ve karmaşadan uzak olursa çalışmaktan o oranda daha çok zevk alırsın.

Çalışma ortamının düzenini oluşturmak ve devam ettirmek uzun vadede başarına katkı yapacak çok önemli bir etmendir. Bu iş için harcayacağın zamanı boşa giden zaman olarak görme. Aksine bu iş için harcayacağın her bir dakika ileride sana 10-15 katı olarak geri dönecektir. Aynı şekilde bu işi yapmaktan kaçınarak kazanacağın birkaç dakika ilerleyen zamanda senin boşa giden saatlerin olacaktır.

Düzenli bir çalışma ortamı, çalıştığın süre içinde verimliliğine inanılmaz bir katkıda bulunacaktır. Çalışmadığın zamanlarda ise, bilinçaltını sürekli meşgul eden kağıt yığınlarının yaratacağı stresten kurtulmuş olursun. O yüzden vakit kaybetmeden bugün çalışma ortamının sistemini tekrar gözden geçir ve ihtiyaçların doğrultusunda işine yarayacak bir düzen oluştur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s