Amaç, Başarı, Gelişim, Hayaller, Kariyer

Kendinden ve Başkalarından Dersler Çıkartmak

Eğitim ve iş hayatında birbirinden farklı karaktere sahip binlerce insanla karşılaşacaksın. Sen de başkaları için bambaşka bir karaktere sahip binlerce insandan bir tanesisin. Bu karakter farklılıkları yüzünden olması gerekenden çok daha fazla yorulduğunu düşündüğün zamanlar olabilir. Bu durum çoğu zaman ve koşulda kendini rahatsız hissetmene de sebep olabilir. Karşındaki insanın senden farklı bir bilinç seviyesine ve düşünce yapısına sahip olduğunu bilmek seni aslında olduğundan daha farklı bir insanmışsın gibi davranmaya itebilir. Bu da zaman içinde senin gerçekliğine uymayan bir dünyada rol yapman ve sonuçta mutsuz olman demektir.

Mesele karmaşık gibi görünse de bu durumun altında kendi yararına kullanabileceğin çok güzel bir fırsat yatar. Bu fırsat hem kendini hem de senin dışındaki insanları anlamanı ve zorluklarla dolu olduğunu düşündüğün eğitim ve iş hayatında hiçbir engelle karşılaşmadan ilerlemeni sağlar.

Bu fırsatın ilk ayağı, başkalarını anlamak için kendine bakmak imkanına sahip olmandır. Herhangi bir konu karşısında kendinin nasıl tepki verdiğini incelemek, sana başkaları hakkında çok şey öğretir. İnsanlar farklı karakterlere sahip olmakla birlikte, belli duygulara aynı reaksiyonları gösterirler. İnsanların içinde bulundukları duygu halinin, insandan insana oldukça benzer tepkilere sebep olması şaşırtıcıdır. Bu sebeple, karşılaştığın farklı durumlarda kendinin nasıl bir tepki verdiğini incelemek, diğer insanların benzer durumlarda nasıl bir tepki verecekleri hususunda bir fikir verecektir.

Fırsatın ikinci ayağı ise başkalarının davranışlarını izleyerek kendin hakkında fikir sahibi olabilmendir. Belli durumlarda nasıl davranılması veya daha da önemlisi nasıl davranılmaması gerektiğini anlamak için o durumu birebir yaşamış olmaya gerek yoktur. Bir durumu deneyimleyen kişinin o durum karşısındaki tepkilerini ve bunun sonuçlarını inceleyerek kendi geleceğin için bir kullanım kılavuzu oluşturabilirsin. Bu şekilde, bir hayat süresi içerisinde sadece kendi deneyimlerinin değil, başka insanların deneyimlerinin de tecrübelerini kendi defterine yazmış olursun. Düşündüğün zaman, bir hayat süresi içinde yüzlerce insanın yüzlerce hayat süresi içinde öğrendiklerinden yararlanmak hayatını baştan başa değiştirebilecek mükemmel bir fırsat sunar. Yeter ki bakmayı ve görmeyi bil.

Fırsatın ikinci ayağının en önemli pratik uygulama noktalarından biri biyografiler ve otobiyografilerdir. Kendine örnek olarak aldığın insanların hayat hikayelerini okumak ve zorlu koşullar karşısında nasıl tepki verdiklerini ve nasıl çözümler ürettiklerini araştırmak, sana hayatın boyunca kullanabileceğin harika bir hazine sunacaktır.

Dünya üstünde yaşayan her bir insan ayrı bir karakterdir. Bu kendi içinde zorluklar barındırsa da bu yazıda bahsettiğimiz fırsattan yararlanan ve bu metodları kullanan insanlar için büyük bir avantaj oluşturur. O yüzden hem kendinin hem de diğer insanların farklı durumlar karşısında nasıl tepkiler verdiğini iyi gözlemle ve bu gözlemlerinden hayatın boyunca yararlanabileceğin dersler çıkart. Bu sana başarı yolculuğunda kimsede olmayan inanılmaz bir avantaj sağlayacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s