Amaç, Başarı, Eğitim, Kariyer, İş Hayatı

Mantık mı, Duygular mı? Yoksa?

Zor bir kararla karşı karşıya kaldığın zaman mantığınla mı yoksa duygularınla mı hareket ediyorsun? Mantık ve duygular her zaman bir çekişmenin taraflarını oluşturmuştur. Kimileri sadece mantıkla hareket etmenin doğru olduğunu söylerken, diğerleri duygularla hareket etmenin uzun vadede daha doğru sonuçlar vereceğini söylemişlerdir.

Bununla birlikte, bize sunulan bu mantık-duygu çekişmesinin bir tarafı olmak zorunda değilsin. Mantığın ve duyguların sana karar alma mekanizmanda yardımcı olacak verileri sağlayan iki farklı tip bilgisayar gibidir. İkisi de aynı yönü gösteriyorsa karar alma mekanizmasında herhangi bir sıkıntı meydana gelmez ve kolay ve hatasız şekilde çalışmaya devam eder. Ancak mantık ve duyguların işaret ettiği yön birbirinden farklı olursa, bu durumda ya bir tarafın bilgi akışında bir hata meydana gelmiştir ya da daha vahimi hem mantığın hem de duyguların yanlış yönde ilerliyordur.

Eğer mantık ve duygularının sana gösterdiği yol birbirinden iki farklı yöne işaret ediyorsa, bunlara alternatif oluşturacak üçüncü bir yol aramak çok daha doğru bir yaklaşımdır. Bir konuda mantığın bir şey söylüyor, duygularınsa mantığınla uzlaşmaz şekilde başka bir karar almanı söylüyorsa acele etme. Böyle bir durumda mantığınla duyguların arasında bir seçim yapmak zorunda değilsin. Bir adım geri at. Meseleye daha uzaktan ve dışarıdan bakmaya çalış.

Böyle bir durumda deneyebileceğin bir çok seçenek vardır. Bunlar olaya dışarıdan ve daha geniş bir perspektiften bakmanı sağlayan araçlardır. Aşağıdakilerle sınırlı olmamakla birlikte bu durumda yararlanabileceğin bazı araçlar şunlardır:

  • Güvendiğin ve konu ile ilgili bilgi sahibi bir kişinin tavsiyesini iste. Yukarıda bahsini ettiğimiz çekişme çoğu zaman bilgi eksikliğinden meydana gelir. Dolayısıyla konu ile ilgili bilgi sahibi ve deneyimli bir kişinin tavsiyelerini dinlemek bu çekişmeyi hızlı şekilde çözmene yardımcı olabilir.
  • Yine bilgi eksikliği sebepli çekişmelerin önüne geçmek için karar alacağın konuda kendi bilgi hazineni geliştirmek için çalışabilirsin.
  • Herhangi bir karar almadan önce konuyu bir süre beklemeye alabilirsin. Bu efektif olmayan bir çözüm yolu gibi görünse de bazı durumlarda karar almayı geciktirmek en kolay çözüm yolu olarak karşımıza çıkar. Bazı sorunlar karar almayı bir süre geciktirdiğinde kendiliğinden ortadan kalkabilir.
  • Mantık veya duygunun gösterdiği istikamette bir karar alır daha sonra kararının sonuçlarını görmeye başladığın noktada küçük değişiklikler yaparak kararının yanlış olduğunu düşündüğün noktalarını törpüleyebilirsin.

Sadece mantığınla hareket etmek seni robottan farksız bir hale getirir. Buna karşılık mantığının sesini dinlemeyip sadece duygularınla hareket edersen, başın beladan kurtulmaz. Ama eğer bu ikisini yukarıdaki yolları da kullanarak bir araya getirir ve ikisini birlikte kullanarak kararlar alırsan, o zaman bilge bir insan haline gelirsin. Böyle bir düşünce sistemi yaratmak senin için hayatın her aşamasında ve her alanında inanılmaz avantaj sağlayan bir gelişme olacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s