Amaç, Başarı, Eğitim, Gelişim, Hayaller, Kariyer

Eğitim ve İş Hayatında Hedef Belirlemek

Hedeflerini belirlerken küçük düşünme. Küçük ve kısa vadeli hedefler koyduğunda, bunların gerçekleşmemesi seni olumsuz düşüncelere iter. Örneğin, hedefin üniversitede okurken bir dersten çok iyi not almaksa, o dersten iyi not alamadığında kendini başarısız addedersin. Buna karşılık, hedefini biraz büyüttüğünde ve hedef olarak o üniversiteden çok iyi bir ortalama ile mezun olmayı veya daha sonrasında hayatın boyunca yapmayı düşündüğün meslekte çok başarılı olmayı hedef olarak koyduğunda, bu büyük hedefe ulaşmak için tek bir konuya bağlı kalmaz birden fazla ara hedefe sahip olursun. Böyle olunca da bir dersten kötü not alman seni ana hedefinden saptırmaz. Ana hedefin, yani üniversiteyi çok iyi bir not ortalaması ile bitirmek veya mesleğinde başarılı olmak halen geçerli ve peşinden gittiğin asıl hedefin olmaya devam eder. Bir dersten başarısız olmaksa ana hedefine giden yolda yaşadığın küçük bir aksaklık olarak geride kalır.

Çoğu zaman insanlar kendilerine hedef seçerken ana hedefler seçip onların peşinden gitmek yerine küçük hedeflere odaklanırlar. Bu küçük hedeflerde başarısızlık yaşadıklarında veya başarıya ulaşmaları geciktiğinde depresif bir ruh haline girerler. Örneğin, başarılı bir mühendis olmak isteyen bir kişinin bu hayalini gerçekleştirmesi için tek yol bir dersten iyi bir not almak veya bir projeyi başarıyla tamamlamak değildir. Belki bu kişi şu anda yaptığı işi veya dersi başarıyla sonuçlandıramayabilir, ama ana hedefini unutmadan ve onun gerektirdiği şekilde çalışmaya devam ederse er ya da geç iyi bir mühendis olacaktır. Bu örneği diğer bütün meslek dallarına da uygulayabilirsin.

Hedefine giden yolda karşına çıkan zorluklar, problemler ve aksaklıklar seni hedefinden caydırmasın. Böyle durumlarda kendini kötü hissettiğinde, bu zorluğun da bir süre sonra sona ereceği hususunda kendini telkin et. Kendini ana hedefini gerçekleştirmiş, çok büyük bir başarı kazanmış ve istediğin şeyi elde etmiş olarak hayal et. Bu kurduğun hayal sana kaybolan motivasyonunu ve ihtiyaç duyduğun enerjiyi tekrar kazandırır.

Kendine öncelikle bir ana hedef belirle. Daha sonrasında bu hedefe ulaşmak için alt hedefler belirle. Birinci basamaktan başlayarak ana hedefine ulaşıncaya kadar sıkı bir çalışma temposuna gir. Eğer alt hedeflerden bir tanesinde başarılı olamazsan, başarısız olduğun için hayıflanma. Bir süre bu hedefi bir kenara koy ve sonraki basamağa yani sonraki alt hedefine yoğunlaş.

Ana hedefini seçerken, sana hayatın boyunca rehberlik edecek bir konu belirle. Örneğin üniversiteden başarı ile mezun olmak yukarıda da belirttiğim gibi bir ana hedef olabilir. Ama daha geniş vadede düşündüğünde, üniversiteden başarılı mezuniyet de senin için bir ara hedef olmalıdır. Ana hedefin ise hayatın boyunca başarılı bir birey olmak olmalıdır. O halde, ana hedefini koyarken kendini sadece üniversite ile sınırlama. Daha genel boyutta hayatta başarılı olmayı, başka insanlara yardımcı olmayı, saygı duyulan ve aranılan bir insan olmayı ana hedef olarak al. Böyle büyük bir hedef koyduğunda, bunu gerçekleştirmek için aklına birçok alt hedef gelecektir. Bu da ana hedefine giden yolda birçok fırsat oluşturacaktır.

Hayat felsefeni belirleyecek ana hedefler koyduğunda birçok konuda eskiye kıyasla çok daha hızlı ve yerinde kararlar alabileceğini göreceksin. Artık senin için neyin iyi neyin kötü olduğunu ana hedefine bakarak bulabilirsin. Eğer karşına çıkan bir fırsat seni ana hedefine karşılaştıracaksa, bu fırsat senin için iyidir ve peşinden gitmen gerekir. Eğer karşına çıkan bir durum ana hedefinle bağdaşmıyorsa, o durum ile zaman kaybetmen senin için iyi olmayacaktır.

Bu sebeple, küçük hedeflere ilişkin olarak yaşadığın başarı ve başarısızlıkları çok da kafaya takma. Bu tür küçük hedefler için ne çok sevin ne de çok üzül. Önemli olan, halen ana hedefinin peşinden gidip gitmediğindir. Eğer ana hedefinin halen peşindeysen, o yolda yaşadığın birtakım başarılar ve başarısızlıklar sadece birer anıdan ibaret olacaktır. Ana hedefini gözden kaçırmadan, hayatının tamamını buna uygun olarak yaşa ve çalış. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s