Başarı, Gelişim, Kariyer, İş Hayatı

Her Tartışmayı Kazanmanın Tek Yolu

İş hayatında ne kadar uğraşsan da bazen bir veya birden fazla kişi ile bir tartışmanın tarafı olabilirsin. Böyle bir ihtimali düşünmeden yaşadığında ve kendini tartışmanın içinde bulduğunda hazırlıksız yakalanmış olursun. Tartışmalar çoğunlukla bir fikir teatisinden ziyade, karşı tarafı alt etmeye odaklı bir rekabet ortamı görüntüsünü alır. Bu rekabetçi ortamda, bir orta yol bulmak ve her iki tarafı da mutlu ve memnun edecek bir sonuç yakalamak çok da mümkün değildir. Aksine, kendi fikrini daha iyi savunan ve karşı tarafın fikrini daha hızlı çürütenin galip çıktığı kabul edilir. Halbuki durumun bu anlayışla uzaktan yakından alakası yoktur.

Tartışmaların bir müsabaka olduğu görüşü hiçbir faydası olmayan bir anlayıştır. Aynı şekilde, tartışmanın bir galibinin olduğunu düşünmek de mantık dışıdır. Müsabaka anlayışıyla yürütülen bir tartışmanın her iki tarafı da tatmin edecek bir sonuç ve anlaşma zemini doğurması söz konusu değildir.

Bu tür durumlarda ana kural şudur: Karşındaki kişinin itham ve savlarına karşı kendini savunmak olumlu bir sonuca götürmez. Sadece bu itham ve savların daha da yoğun bir şekilde sana yöneltilmesine sebep olur. Zira, karşındaki kişi bu itham ve savlarda bulunurken senden kendini savunmanı beklemektedir. Sen kendini savunarak onun oyun planının bir parçası olursun. Kendi pozisyonunu hırsla koruduğunda, karşındaki kişiye de aynı imkânı sunmuş olursun. Artık amaç herkesin üzerinde anlaşacağı bir çözüm bulmak olmaktan çıkıp, karşındakini yenmek ve müsabakanın tek kazananı olmak olur.

Bunu bir futbol maçı gibi değerlendirebiliriz. Bazı küçük takımlar büyük takımlarla oynadığında oyunu tamamen kendi sahalarında kabul ederler. Böyle yaparak kendi kalelerini gole kapatmaya çalışırlar. Ancak küçük takım savunması ne kadar kuvvetli olursa, büyük takım da bir o kadar azimle küçük takımın üstüne gidecektir. Aynı noktadan hareketle, bir tartışmada da kendi pozisyonunu savunmaya odaklanmak seni karşındaki kişinin iddia ve savlarına daha açık hale getirir.

Peki ne yapmak gerekir? Bırak karşındaki kişi kendisini savunsun. Sana bir takım iddialar yönelttiğinde ise bunlara karşı kendini savunmak yerine, bunları ona geri yönelt. Bu hiç beklenmedik bir hareket olacak ve ilk aşamada karşındaki kişiyi de şaşırtacaktır. Yine yukarıdaki futbol maçı örneği üzerinden gidelim. Artık sadece kendi kaleni savunmazsın, aynı zamanda topu kaptığın anda kontra atağa çıkıp karşındaki kişiyi hazırlıksız yakalarsın.

Bunu yapmak için, karşındaki kişinin söylediklerine cevaben neden böyle düşündüğünü sor. Çoğu zaman söylenen sözlerin ardındaki neden hiç beklenmedik şekilde basit olabilir. Sebebi anladığında bunun çözümünü bulmak ve bu sebebin ortaya çıkardığı duyguyu ortadan kaldırmak veya daha olumlu bir duyguyla değiştirmek çok kolay olacaktır. “Neden” sorusu birçok tartışmanın anahtarı niteliğindedir. Zira tartışmada kimse neden sorusunun sorulmasını beklemez. Sonuçsuz şekilde tartışıp olayı çözümsüz bir sona doğru sürüklemek yerine, “neden” sorusunu sorduğunda karşındaki kişiye söylediklerinin nedenini sorgulatmış olursun. Bunu yaptığında, karşındaki kişi farkında olmadan tartışmayı sonuçlandıracak adımı çoktan atmış olursun.

Tartışma sırasında karşındaki kişinin söylediklerini kişisel olarak üzerine alma, olabildiğince sakin kalmaya gayret et. Bir tartışma sırasında herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Bazı durumlarda, insanlar tartışmada üstünlük sağlamak amacıyla normal koşullarda söylemeyecekleri sözler sarf edebilirler. Böyle durumlarda verilebilecek en güzel cevap sakinliğini koruyup, bu kişiye neden bu şekilde düşündüğünü sormaktır. Bunu yaptığında, karşındaki kişinin sert sözlerini ve ithamlarını hiçbir şey hissetmeden bir ayna gibi geri yansıtmış olursun. Bu tartışmanın o aşamasında yapabileceğin en akıllıca harekettir.

Tartışmada bu şekilde hareket ettiğinde ve sakinliğini koruduğunda, tartışmanın gidişatının da tamamen senin kontrolüne geçtiğini görürsün. Eğer karşındaki kişi sakinliğini kaybettiyse, bırak söyleyeceklerini söylesin. O sakinleşene kadar bir tepki verme, böyle yaptığında sen bu tartışmanın olumlu sonuçlanması için bir adım daha atmış olursun.

Bütün bunları yapsan da tartışmaya olumlu bir sonuç bulamıyorsan tartışmayı ertele. Çözülmez gibi görünen konular bazen aradan bir zaman geçtiğinde kendiliğinden çözülür.

Tartışmaları kazanılıp kaybedilen müsabakalar olarak görmekten vazgeç. Kendini bir tartışmanın içinde bulduğunda, mümkün olduğunca hızlı ve kolay şekilde tartışmayı herkesin mutlu olacağı bir çözüme kavuşturmak için gayret et. Eğer karşındaki kişi buna müsaade etmiyorsa yukarıdaki teknikleri kullanarak onu ikna etmeye çalış. Bu sana iş hayatında karşılaşacağın zor durumları fırsata çevirme şansı sunacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s