Amaç, Üniversite, Başarı, Eğitim

Üniversitede Başarılı Olmanın Yolları

Üniversiteye başladığın ilk gün birçok öğrenci ile aynı sınıfa girersin. O anda çoğu kimse üniversitenin gerçek manada ne olduğunu anlamaz. Birçokları için bu yeni ortam heyecan dolu bir oyun gibidir. Esasında o anda gözden kaçan nokta, üniversitedeki başarının üniversite sonrası için de çok önemli olduğudur. Elbette üniversite yıllarındaki başarı iş hayatındaki başarıyı garantilemez. Ancak ortalama duruma baktığında, üniversite yıllarında başarılı olanların ilerleyen zamanda da önemli başarılar yakaladığı görülür.

Sınıfta bir kısım öğrenci çok akıllı ve yeteneklidir. Diğer bir grup çok çalışkandır ve her derse hazırlanarak gelir. Son bir grupsa olaydan habersiz zaman doldurmak için gelir. İlk günlerde herkes çok motivedir. Okunacaklar okunur, dersler günü gününe takip edilir, yapılması gerekenler harfi harfine yapılır. İlk ayın ardından bir uzay mekiği gibi bu gruptan kopmalar başlar. İlk yılın ortalarına geldiğinde artık oyunun içinde kalanlar belli olmuş, geri kalansa seyirci topluluğuna katılmıştır.

Oyunun içinde kalan ve sürekli iyi notlar alan öğrenciler genel de ne en akıllılardır ne de en yetenekliler. Onları diğerlerinden ayıran nokta üniversitede nasıl çalışılması gerektiğini bilmeleridir. Nasıl çalışılması gerektiğini bilen öğrenciler hem en iyi notları alır hem de çalışacakları alanı çok iyi öğrenerek kariyerlerine en güzel hazırlığı yaparlar.

Burada garip olan nokta şudur: Başarı için en gerekli olan özellik olan nasıl çalışılması gerektiğini bilmek hiçbir yerde öğretilmez. Lisede onlarca ders ile kafa şişirilir ama hayatta en yararlı olabilecek olan bilgi, yani nasıl daha etkili çalışılır ve öğrenilir üzerinde kafa yorulmaz. Lisede ve daha öncesinde belli bir düzen içinde ilerleyen eğitim sistemi seni belli şekilde çalışmaya iter, ancak üniversite çok daha farklı bir ortamdır. Sana öğretilmeyen nasıl daha etkili çalışılır ve öğrenilir sorusunun cevabını üniversitede deneme yanılma yoluyla öğrenmeye çalışırsın. Çoğu zaman yanlış öğrenirsin ve aynı kafa yapısını tüm hayatın boyunca yanlış şekilde uygulamaya devam edersin. Diğer zamanlarda bölük pörçük doğrular yaparsın, ama sorunun cevabının tamamını öğrenmeden üniversite sona erer.

Burada bu sorunun cevabını paylaşmaya ve birlikte bulmaya çalışacağız. Üniversite yıllarında farklı aşamalarda işine yarayacak bilgileri sunacağım. Bu bilgi ve stratejiler üniversite yıllarında seninle diğer öğrenciler arasında gözle görülür bir fark oluşturacaktır.

Bu bilgiye sahip olup üniversite yıllarında buna uygun olarak çalışmak okul hakkındaki düşüncelerini de değiştirecektir. Eğitim hayatından memnun olmayan birçok kişi nasıl çalışılması gerektiğini bilmedikleri için bu memnuniyetsizliğe mahkûm olmuşlardır. Etrafımızda okuduğu bölümden zevk almayan ve üniversite yıllarını zindan azabı gibi gören o kadar çok insan var ki, işine yarayan bu bilgileri diğerleriyle de paylaşman onların da üniversite yıllarından zevk almalarını sağlayacaktır.

Bu bilgiler arasında nasıl okuman gerektiğini, okuduğundan maksimum faydayı nasıl elde edebileceğini, anlamadığın konularda ne yapman gerektiğini, dersi nasıl dinlemen gerektiğini ve daha başka birçok noktayı inceleyeceğiz. Ne yapılması gerektiğini olduğu gibi ne yapılmaması gerektiğini de konuşacağız.

Hayatının önemli bir bölümünü eğitim ile geçiriyorsun. Eğitim hayatını nasıl çalışman gerektiğini bilmeden vasat bir şekilde de geçirebilirsin, veya bu bilgi ve stratejileri öğrenerek maksimum faydayı alacak şekilde de geçirebilirsin. Bu bilgiler sana daha iyi notlar alman yanında okulu ve eğitim hayatını çok sevmen sonucunu da getirecek. Bir sonraki yazıda ilk bilgilerle görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s