Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim

Sınava Nasıl Çalışılır?

Sınavlara Nasıl Çalışılır? Üniversitede sınavlardan önce birçok öğrenci sadece ders notlarını okur. Bir diğer kısım öğrenci ise sınavdan önce aceleyle kitabı okur. Ders notu veya kitabı sınav öncesinde okumayı üniversitede başarılı olmak için yeterli görenler esasında çok büyük bir hata yaparlar. Bu durum sınav sonuçlarında kendini kötü notlar şeklinde gösterdiği gibi, sınavdan bir gün sonra okunanların hiçbiri hatırlanmaz. Üniversitede kitap ve ders notlarını okumanın çok daha etkili ve başarı garantili yöntemleri vardır.

Sınavlara Nasıl Çalışılır? Bu taktiklerin bazıları:

  • Ön İnceleme: Kitabı okumaya başlamadan önce önsözü okumaya gayret et. Çoğu zaman önsöz okunmadan atlanır. Esasında kitabın önsözü (tabi iyi yazılmış bir önsözse), kitap ve ders hakkında çok önemli bilgiler verir. Bu bilgiler sana ders hakkında genel bir anlayış sağlar. Daha sonrasında, okuyacağın bölümün başlıklarını ve alt başlıklarını gözden geçir. Eğer varsa kalın ve italik puntoyla yazılmış kısımlara ve grafiklere, tablolara, resimlere göz at. Bu ön inceleme daha sonrasında yapacağın detaylı incelemeyi daha kolay hale getirecektir.
  • İlk ve Son Paragraf: Bir bölümün tamamını okumadan önce ilk olarak birinci ve sonuncu paragrafları oku. Genelde bu paragraflar o bölüm hakkında önemli 1-2 fikir verir.
  • Parçalara Bölmek: Okumanı 10 sayfalık bölümler halinde yap. 10 sayfa konsantrasyonunu yüksek tutabileceğin bir sayfa miktarıdır. Her bir sayfayı 5 dakika içinde okumaya gayret et. Eğer üzerinden geçmek istediğin bölümler olursa onları işaretle ve not al. O bölümlerin detaylı incelemesini daha sonra yap. Böylece bir bölüme odaklanıp okuman gereken kısmın belli bir bölümünde dikkat dağılması yaşamamış olursun.
  • Ana Konu: Detaylı incelemede 10 sayfaya 50 dakika vererek okumanı 10 sayfa için tamamlayın. 10 sayfanın okumasını tamamladığında, 10 sayfanın anlattıklarını 2-3 cümle halinde özetle. Sakın daha uzun bir özetleme yapma, bu 2-3 cümle sadece okuduklarının ana temasının kafanda yer etmesini sağlamak içindir.
  • Not Tutmak: Kitabı okurken her zaman yanında bir not defteri ve kalem bulundur. Bu not defterine anlamadığın bölümleri, daha fazla araştırma yapmak istediğin noktaları ve çok önemli noktaları not et. Bu notları olabildiğince kısa ve özlü oluşturmaya gayret et. Örneğin, 30 sayfalık okuma için 1 sayfayı aşmayacak şekilde not tut. Bu not tutma pratiği sana okuduğun hakkında düşünmek fırsatı da verir.
  • İlişkiler Ağı: Okumanı yaparken okuduklarını ve farklı bölümlerin birbiriyle ilişkilerini bir grafik veya tablo şeklinde kâğıda dök. Bunu yaptığında okuduğun farklı bölümler arasındaki ilişkileri çok daha kolay şekilde görebilirsin.
  • Ara Ver ve Bilinçaltına İzin Ver: Aynı ders hakkında veya aynı kitabı bir gün okuduktan sonra 1-2 gün ara ver. Bunu yaptığında okudukların aklında yerli yerine oturacak ve sana konuyu daha iyi anlaman için sorular oluşturacaktır. Çok uzun süreli olarak aynı derse çalışmak veya aynı kitabı okumak ve okudukların hakkında bilinçaltının düşünmesi için gerekli zamanı vermemek sana hiçbir şey kazandırmaz. Sınavdan sonra okuduklarının hiçbirini hatırlamamanın en önemli sebebi budur.
  • Okuman bittiği zaman ilk sınavı kendi kendine yap. Bir bölümün okuması sona erdiğinde, bölümde okuduklarını kendi kendine özetle ve anlat. Bunu yazılı olarak yapmana gerek yok. Sözlü olarak yapman da yeterli olacaktır. Eğer daha önce çıkmış sınav soruları varsa onları cevaplayarak bilgini pekiştir.

Üniversitelerde okutulan kitaplar sana sıkıntı yaratmak veya hayatını zorlaştırmak amacıyla okutulmuyor. Bu kitaplar, çok değerli kaynaklardır. Bu kitapların içindeki bilgiler sadece üniversitede değil daha sonrasında çalışma hayatında da çok işine yarayacak. Bu tekniklere ve ilerleyen yazılarda söyleyeceğim tekniklere uygun olarak çalışırsan hem üniversitedeki notların yükselecek hem de çalışma hayatında bu teknikleri bilmeden üniversiteyi hasbelkader bitirmiş olanlara karşı önemli bir avantaj sahibi olacaksın. Sınavlara Nasıl Çalışılır? Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s