Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim

Etkili Ders Dinleme Teknikleri

Ders nasıl dinlenir? Üniversitede derslere katılmak başarı için çok önemlidir. Elbette bütün derslere girmen mümkün olmayacaktır, ancak olabildiğince derslere katılman başarını katlayarak artırır. Dolayısıyla, bir-iki seferlik kaçırmalar hariç olmak üzere sene içerisindeki bütün derslere girmeye gayret göster. Daha fazla sayıda dersi kaçırdığında o dersteki başarın olumsuz olarak etkilenir.

Derslere düzenli olarak katılmak gerekli olsa da tek başına yeterli değildir. Derslere katılımını daha verimli hale getirmek amacıyla bir takım teknik ve tavsiyeleri yerine getirmen gerekir. Bunlardan bazılarını aşağıda kısaca açıklayacağım. Bunları yapman hem daha kısa sürede ve daha etkili şekilde başarılı olmanı sağlayacak hem de eğitim hayatın sonrasında iş hayatında öğrendiklerini daha doğru şekilde uygulamanı sağlayacaktır. Ders nasıl dinlenir?

  • O derste işlenecek konuyu ders öncesinde kitaptan oku. Bunu yapmak derste anlatılanları 100%’e yakın bir oranda dinlemeni ve anlamanı sağlayacaktır. Konuyu kitapta daha detaylı olarak okuduğun için derste anlatılanlardan neyin önemli neyin önemsiz olduğunu daha iyi anlarsın.
  • Bir önceki dersin notlarını oku. Bunu yaptığında kendinizi yeni derse hazırlamış olursun. Bunu sanki bir dizinin bir önceki bölümünün özeti gibi düşün. Önceki dersin özetini gözden geçirdiğinde yeni dersi takip etmek ve kafanda mantık çerçevesine oturtmak daha kolay olacaktır.
  • O dersin kitabını mutlaka derse getir ve arada derste hangi bölümün anlatıldığını kontrol et. O derste sorulabilecek bir soruya cevap bulman veya karmaşık bir konuyu derhal anlayabilmen için kitabının yanında olması çok önemlidir.
woman illustrating albert einstein formula
Photo by JESHOOTS.com on Pexels.com
  • Eğer oturacağın yeri seçme şansın varsa en iyi odaklanabileceğin yere otur. Bu çok basit bir karar gibi görünse de üniversitedeki başarın üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Dönemin ilk haftası farklı yerlerde oturmayı dene ve sana en uygun geleni seç ve dönemin geri kalanında orada otur.
  • Derste aklına bir soru takıldıysa bu soruyu sormaya çekinme, ama bu soruyu sormak için dersin sonunu bekle. Zira çoğu zaman aklına takılan sorunun cevabı dersin devamında verilecektir. Verilmezse de çoğu öğretmen dersin sonunda öğrencilere bir soruları olup olmadığını soracaktır. Dersin sonunda sorunu sorduğunda öğretmen de dersin gidişatını bölmeden soruna detaylı bir cevap verebilir.

Ders nasıl dinlenir? Derste geçirilen zaman çok önemlidir. O dersin sınavında çıkacak sorular genellikle derste üzerinde durulan hususlar hakkında olur. Dolayısıyla derste geçirilen zamanı çok iyi değerlendirmek ve dersten maksimum faydayı sağlamak üniversitede başarılı olmak için olmazsa olmaz bir kuraldır. Yukarıdaki tekniklere uygun hareket etmen derste geçen zamanı verimli ve kazanımlarla dolu bir zaman haline getirecektir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s