Amaç, Başarı, Gelişim, Kariyer, Yetenek

Yeni Şeyler Keşfetmek İçin Altın Kural

Nasıl Hızlı Öğrenilir? İnsanoğlu hayatının hep alıştığı şekilde devam etmesini ister. Bu olumsuz yöndeki değişiklikleri engellemek için yerinde bir tutum olsa da hayatı daha olumlu ve daha güzel yaşamanı sağlayacak değişikliklere de engel olur. Bu sebeple, hayatının herhangi bir alanında olumlu bir değişiklik yaratacak bir alışkanlık edinmek istediğinde derhal içinden gelen bir reaksiyonla karşılaşırsın. Örneğin, her gün saat 5’te uyanmak ve erken uyanarak kazandığın vakti iyi değerlendirmek hayatın boyunca katlanarak artan başarılar getirir. Ancak bu alışkanlığı kazanmaya çalıştığında, vücudun ve beynin derhal tepki verir ve erken kalkmaman hususunda seni ikna etmeye çalışır.

Bizim kültürümüzde ihtiyatlı olmak öğütlenir, yeni şeylere ihtiyatlı yaklaşman ve derhal tüm kaynaklarını ona ayırmaman doğru kabul edilir. Ancak hayatında önemli bir değişiklik yaparken ihtiyatlı olmanın olumsuz yanı ihtiyatlı davranıp yavaş hareket ederken motivasyonunu kaybetmektir. Çoğu zaman yeni bir şey öğrenirken ilk aşamada aşmamız gereken zorlu periyodu aşamadan motivasyonumuzu kaybederiz. Bu da birçok yeni şeyi tam olarak öğrenmeden daha yolun başında bırakmamıza sebep olur. Örneğin yeni bir dil öğrenirken yavaş ve dengeli öğreneceğiz derken daha öğrenmeye başladığımızın birinci ayının sonunda bir dil öğrenmenin çok zor olduğundan yakınıp bırakmak durumunda kalırız.

Bu olumsuz durumu engellemek ve hayatımızda yapacağımız olumlu değişikliklerin tamamında başarılı olmak için çok etkili bir yöntem vardır: İhtiyatı bir kenara bırakmak ve tüm gücümüzle yeni öğrendiğimiz şeye veya yani alışkanlığımıza yoğunlaşmak.

Yeni bir şey öğrenirken ve hayatımızda olumlu bir değişiklik yaparken en zorlu dönem ilk aşamadır. Zira bu dönemde beynimizin işleyiş şeklinde bir değişiklik yapmış oluruz. Bu dönemde beynimiz alıştığı işleyiş şeklinden yeni bir işleyiş şekline geçiş yapar. Bu ilk aşamayı atlatıp, öğrenmek istediğin konuda biraz bilgi sahibi olduğunda beynine yapacak daha az iş kalır. Artık beyninin o yeni konudaki çalışması daha otomatik ve mekanik bir hal alır. Bu noktadan itibaren ne yaptığını düşünmene gerek olmadan yeni alışkanlığına uygun olarak hareket edebilirsin. Nasıl Hızlı Öğrenilir?

Dolayısıyla yeni bir şey öğrenirken ya da yeni bir alışkanlık edinirken yapman gereken başlangıç aşamasını en hızlı ve etkili şekilde atlatmaktır. Bunun için de en etkili yol, başlangıçta zaman, enerji ve paranın büyük kısmını bu yeni alışkanlığa ayırmaktır. Örneğin, yeni bir dil öğrenmek için kursa gidiyorsan sadece derslere katılmak yeterli olmayacaktır. En iyi sonucu almak ve o dili öğrenmenin başlangıç seviyesini ve tehlikeli bölgeyi hızlı atlatmak için kurs dışındaki zamanının çoğunu o dili öğrenmeye ayırman ve disiplinli şekilde ilk aşamayı geçmek için gerekli çalışmayı yapman gerekir.

Bu şekilde tüm gücünü yeni öğrendiğin şeye odakladığında hayatındaki diğer meseleler senin öğrenme sürecini yavaşlatmaz. Artık beyninin ilgilenmesi gereken daha az şey olduğundan yeni öğrenilen şeye odaklanabilir. Ayrıca bu yöntem yalnızca öğrenmek istediğin ya da alışkanlık haline getirmek istediğin şeye odaklanmanı sağlar. Yeni bir şey öğrenirken aynı zamanda televizyon seyretmek veya dikkatinizi dağıtacak diğer aktiviteler yapmak öğrenim sürecini yavaşlatacaktır. Sadece hayatındaki değişikliğe odaklanmak bu değişim sebebiyle oluşabilecek kaygı seviyesindeki yükselmelerin de önüne geçecektir.

Nasıl Hızlı Öğrenilir? Yeni bir şeyler öğrenirken başarısız olmaktan korkma ve kendini tamamen bu değişikliğe odakla. Hepimiz çocukluk yıllarımızda bisiklet sürmeyi düşe kalka öğrenmişizdir. Bir kez düşünce veya ilk seferde bisikleti süremeyince vazgeçmedik. Bu yaklaşımı hayatının tamamında ve öğrenmek istediğin ve alışkanlık haline getirmek istediğin her şeyde kullan. Korkma ve tekrar tekrar dene. Düşersin kalkarsın ve sonunda başarırsın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

“Yeni Şeyler Keşfetmek İçin Altın Kural” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s