Amaç, Başarı, Gelişim, Kariyer

Mükemmeli Bırak, İdare Eder Bize Yeter

Başarı neye bağlı? Bazen hayatımızda bir şeyler değiştirmek isteriz, ama yapacağımız değişikliğin olumlu sonuç vereceğinden 100% emin olmadığımızdan bu değişikliği yapmaktan veya ilk adımı atmaktan korkarız. Ancak böyle düşünürken gözden kaçırdığımız bir nokta vardır. Hayatta hiçbir şey hakkında 100% emin olamazsın. Her zaman bir risk vardır.

Yapacağın değişikliğin sonuçları hakkında 100% emin olmayı beklerken geç kaldığın için birçok fırsatı elinden kaçırabilirsin. Daha önceki bir yazıda da üzerinde durduğum gibi başarısızlığın en büyük sebebi veya daha büyük başarılar kazanmanın önündeki en büyük engel mükemmeliyetçilik hastalığıdır. Televizyonda ve sosyal medyada herkesin hayatını mükemmel gibi göstermesi yalanına o kadar inandık ki, eğer yapacağımız şey mükemmel olmayacaksa onu yapmaktan imtina ediyoruz.

Ancak bizlere dayatılan bu mükemmellik görünüşü bir illüzyondur. Sosyal medyada her şey mükemmel görünür, zira orada gösterilen insanların yaşantısının saniyelik bölümleridir. İnsanlar her zaman mükemmel olanın gerçekleğine inanmak ister ve sosyal medyadaki insanların hayatlarının harika ve kusursuz olduğunu düşünür. Aynı şekilde, kimse akşam eve gelip televizyonunu açtığında sorun sıkıntı duymak istemez. Televizyon da sana istediğini, yani mükemmel görünüşü satar. Bu görünüşün altındaki gerçekle kimse ilgilenmez. Başarı neye bağlı?

Sen yine çok istiyorsan televizyon izlemeye devam et ve sosyal medyada takıl, ama sana satılan mükemmel görüntünün karakterini ve başarı yolundaki yolculuğunu olumsuz etkilemesine izin verme. Hayat televizyonda sunulandan daha farklı ve daha elle tutulur sonuçlar verir. Başarı derhal veya senin beklediğin tarzda gelmeyebilir. Kafanda mükemmel olarak kurguladığın başarı hayalini birebir yakalayamamak riski seni hayalinden vazgeçirmesin. Sen başarı yolculuğunda nerede olduğunu bildiğin ve ona göre hareket ettiğin müddetçe sonuçlara fazla takılma.

Şu anda aklında ve hayalinde ne varsa onu gerçekleştirmek için gereken potansiyele ve enerjiye sahipsin. Eğer yapmak istediklerine ilk adımı atıp seni büyük başarılara götürecek yolculuğa çıkmaya çekiniyorsan ihtiyacın olan tek şey cesarettir. Mükemmeli bir kenara bırak ve eğitim veya iş hayatında hayal ettiğin başarıyı yakalamak için bugün bir şeyler yap. Bu yaptıkların belki kısa vadede hiçbir etki doğurmayacaktır, ama durgun bir suya atılan taş gibi yarattığı dalgalar seni daha büyük başarılara götürecek yolculuğu başlatacaktır.

Başarı neye bağlı? Şunu aklından çıkarma: Yapmak istediğin her neyse bunu yapmak için gerekli zekaya, güce, liyakata ve yeteneğe sahipsin. Bu hayalini gerçekleştirmek için bir adım atıp çalışmaya başlamaktan başka ihtiyaç duyduğun hiçbir şey yok. O yüzden en mükemmel anı beklemeyi bırak ve başarı yolunda yolculuğuna bugün başla. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

“Mükemmeli Bırak, İdare Eder Bize Yeter” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s