Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, Zaman Yönetimi

Şu Andan Başka Dostun Yok

Nasıl Anda Kalınır? Bir anlayışa göre geçmiş ve gelecek diye bir şey yok. Geçmiş yaşandı ve bitti, gelecekse henüz yaşanmadı. Bunları sürekli aklında tutup olmuş şeylere hayıflanmak veya henüz gerçekleşmemiş senaryoları kafada kurmak kendine yapabileceğin en büyük kötülüktür. Ünlü yazar Richard Jefferies’in dediği gibi “Ruh için, geçmiş ve gelecek yoktur; her şey şu anda var olur. Yapay amaçlar için zaman kavramı üzerinde mutabakata varıldı, ancak gerçekte böyle bir şey yok”.

Bir diğer anlayışa bakacak olursak, Massachusetts Institute of Technology üniversitesinde felsefe okutan Dr. Bradford Skow, yeni bir zaman teorisi sundu. Bu teoriye göre, zamanın su gibi aktığı fikri doğru değil. Bunun yerine, geçmiş, şu an ve gelecek birlikte var oluyor. Dr. Skow’a göre olaylar gerçekleştiğinde ortadan kalkmıyor. Bunun yerine, gerçekliğin farklı bir boyutunda gerçekliğini sürdürüyor.

Bu düşünce yapılarından hangisini benimsersen benimse, geçmiş ve geleceği düşünmek sana bir şey kazandırmıyor. Sürekli geçmişi veya geleceği düşünmek hayatına endişeyi davet ediyor. Örneğin, neden sürekli geçmişi hatırlıyor ve geçmişte olmuş olayları düşünüyoruz? Çünkü geçmişte olanları biliyoruz. Onları bir kez deneyimledik ve olanları tekrar hatırlamak hoşumuza gidiyor.  Eğer geçmişte yaşananlar şu an hissettiklerinden daha iyi duygular hissettiriyorsa fazla bir sıkıntı olmaz. Zira güzel anılar sana mutluluk hissini yaşatır. Buna karşılık, eğer geçmişe dair hatırladıkların olumsuz duygular çağrıştırıyorsa ve öfke, korku, üzüntü duymana sebep oluyorsa derhal geçmişi düşünmeyi bırak ve şu ana dön.

Aynı şekilde, gelecekte neler olabileceğine dair kafamızda kurduğumuz kötü senaryolar bizi olumsuz duygulara iter. Esasında kötü hissetmemize sebep olan şey başımızdan geçenler ve deneyimlediğimiz olaylar değil, bu olayların doğurabileceğini düşündüğümüz sonuçlardır. Aklına hep kötü senaryoları getiriyorsan, bunu fark ettiğinde derhal şu ana odaklan.

Nasıl Anda Kalınır? Senin için sadece şu an var. Eckhart Tolle “The Power of Now” isimli kitabında sadece şu anda olanların önemli olduğunu söyler. Zira geçmişte ve gelecekte hiçbir şey gerçekleşmez. Deneyimlediğin her şey şu anda gerçekleşir. Geçmiş de gelecek de şu anın bir parçasıdır. Şu an gerçekleşince geçmiş oluşur. Şu anlar arka arkaya dizildiğinde ise gelecek oluşur.

Bu sebeple, tek gerçek an şu an olduğundan, sadece içinde bulunduğun ana odaklan. Şu anda mutlu hissediyorsan o şu anda hissettiğin bir duygudur. Geçmişte yaşananlar veya gelecekte olacaklar değil şu anda hissettiklerin sana mutlu olmayı sağlar. Aynı şey, üzüntü, öfke, korku, huzur gibi tüm duygulara uygulanabilir. Nasıl Anda Kalınır?

Geçmişte kalmak veya gelecekte gerçekleşmesi muhtemel ama kesin olmayan senaryoları düşünmek sana hiçbir şey kazandırmaz, aksine seni şu anın tadını çıkartmaktan alıkoyduğu için kaybettirir. Bunun için aklına takılan bir şey olduğunda, öncelikle ne yaparsan o konuda daha iyi hissedeceğini düşün. Ondan sonra aklına gelen bu fikri gerçekleştirmek için bir plan yap. Bu planda yapılması gerekenleri küçük parçalara böl. Daha sonra birinci parçadan başlayarak yapmaya başla. Yaparken gelecekte ne olacağını veya geçmişte ne olduğunu düşünme, sadece o anda yaptığın işe odaklan. Bu seni hem her zaman iyi hissettirecek hem de verimliliğini inanılmaz şekilde artıracaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s