Amaç, Başarı, Gelişim, Yetenek

Sorunlara Nasıl Tepki Veriyorsun? Seçim Senin…

Sorunlar nasıl çözülür? Günlük hayatımızda olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durum bazen aile içerisinde, bazen iş yerinde, bazen de sosyal ortamlarda ortaya çıkıyor. Karşımıza sıkıntılı durumlar çıktığında bunları görmezden gelmemiz mümkün olmuyor. Çoğu zaman bu problemli durumların karşımıza çıkmasını engellemek de söz konusu olmuyor. Ancak böyle durumlarda elimizde olan ve yapıp yapmamak konusunda seçim şansımız olan bir şey var. Karşımıza çıkan sorunlara ya düşünmeden anlık tepkilerle reaksiyon gösteririz, ya da dışarıdan gelen etkilere reaksiyon vermeden önce düşünüp en uygun hareket tarzını belirleyip ona göre hareket ederiz.

Seçim şansı olmasına rağmen etrafımızdaki birçok insan reaktif anlık kararlarla tepki vermeyi doğru bulur. İnsanlar olaylar karşısında başkalarını suçlar, ortaya çıkan durumların psikolojilerini çok hızlı şekilde olumsuz etkilemesine izin verir, olaylara ve kişilere çok hızlı sinirlenir ve sonrasında da pişman olur, sürekli şikâyet eder ve hayıflanır. Etrafımızda böyle tipler vardır ve kabul etmesek de zaman zaman bizlerin de böyle davranırız.

Buna karşılık kendini geliştirmiş ve olaylara olgunlukla bakabilen insanlar da vardır. Bu insanlar hayatlarının sorumluluğunun üzerlerinde olduğunu bilirler. Hayatlarını iyi yönde idame ettirmek için plan yaparlar ve alışkanlıklar edinirler. Daha sonrasında da plan ve alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı bir hayat sürerler. Hatayı başkalarında aramak yerine neyi düzeltebileceklerine bakarlar. Sorunlara odaklanmak yerine çözüm bulmaya odaklanırlar. Bir problem ile karşılaştıklarında öncelikle bu problemin sebeplerini anlar, daha sonrasında ise her bir sebebi ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atarlar. Sorunlar nasıl çözülür?

man in red crew neck sweatshirt photography
Photo by bruce mars on Pexels.com

Hayatımız zaman zaman çok karmaşık bir hal alabilir. İş yerinde veya evde birçok problemle karşı karşıya kalabiliriz. Böyle durumlarda hayıflanmak bir seçenektir. Ancak bu yöntem anlık olarak rahatlatsa da sorunun çözümü konusunda hiçbir olumlu etkiye sahip değildir. İkinci yöntem ise bu sorunlar konusunda neler yapabileceğini ve neleri değiştirebileceğini anlamandır. İşte olaylar karşısında sağlıklı düşündüğünde sorunlara hayıflanmak için bir neden olarak değil, hayatını değiştirmek ve güzelleştirmek için bir vesile gözü ile bakarsın.

Her ne kadar günlük hayatımızda dış dünyanın sunduğu kötü durumlardan kaçamasak da bu durumlar karşısında nasıl cevap vereceğimizi belirleyebiliriz. Olumsuz bir durum karşısında ne düşündüğün sadece kendi seçimindir. Kendini korku, öfke ve nefret duygularıyla doldurabileceğin gibi, umut, mutluluk ve huzur duygularıyla da doldurabilirsiniz. Özgürlüğün en açık tanımı budur. Olumsuz durumlar karşısında ne düşünmek istiyorsan onu düşünmekte özgürsün. İyi olanı seçebileceğin gibi kötü olanı da seçebilirsin.

Bu sebeple sahip olduğun bu özgürlüğü iyi yönde kullan. Olumsuzluklara olumsuzluklarla cevap verme. Sorunlar karşısında başkalarını suçlamak yerine çözüm bulmaya odaklan. Başına gelen olumsuz durumlar karşısında sorumluluk al ve olumsuzu olumluya çevirmek için çalış. Bu eğitim ve iş hayatında en üst noktaya taşıyacak bir formül olacaktır. Sorunlar nasıl çözülür? Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s