Üniversite, Başarı, Eğitim, Gelişim, Kariyer, Yetenek

Nasıl Hızlı Okursun?

Hızlı Okuma… Üniversitede ve iş hayatında en çok yaptığımız aktivitelerden bir tanesi: Okumak. Ancak ne okuduğumuz kadar nasıl okuduğumuz konusuna da kafa yormamız gerekiyor. Okumak istediğin onlarca kitabı kolayca kısa bir süre içinde okumayı öğrenebilmek sana daha fazlasını okuyabilmek için gereken motivasyonu sağlayacaktır. Hızlı okumak yüksek zekâ gerektiren veya sadece doğuştan sahip olunabilen bir yetenek değildir. Hayatının hangi aşamasında olursan ol biraz çaba göstererek ve zaman ayırarak hızlı okumayı öğrenebilirsin.

Ben bugün hızlı okumayı sağlayan tekniklerden bir tanesi üzerinde duracağım. Belki ilerleyen yazılarda diğer tekniklerden de bahsederek bu konudaki bilgi ve anlayışımızı bir üst noktaya taşırız. Hızlı okumak için deneyebileceğin tekniklerden bir tanesi okurken parmağını veya bir kalemi gösterge olarak kullanmandır.

Gözlerimiz harekete reaksiyon verecek şekilde dizayn edilmiştir. Hareket eden şeyler durağan nesnelere göre gözlerimizin dikkatini çok daha hızlı çeker. Bir kitap okurken durağan olan yazıyı gözlerin ile takip etmek yerine, parmağınla ya da bir kalem ile okuma aktivitesine bir hareket katarsan gözlerin çok daha hızlı okumana olanak sağlar.

antique art business equipment
Photo by Min An on Pexels.com

Bir kitap okurken parmağını sol başta satırın başına koy ve daha sonra ne kadar hızlı okuduğunu düşünmeden ve okuduğun kısma geri dönmeden parmağını sağa doğru belli bir hızla kaydır. Bu tekniği ilk kez kullanırken yavaş başlaman ve daha sonra gözün alıştıkça hızlandırman bu teknikten alacağın verimi artıracaktır. Hızlı Okuma…

Bunu yaparken yapabileceğin bir başka şey de satırı gözünde üçe bölüp, parmağını tasarladığın üç bölümden her birinin ortasına getirerek ilerlemektir. Böylece gözün her bir kelimeyi okumak yerine kelime öbeklerine odaklanır ve daha hızlı okumanı sağlar.

Ayrıca, bir yazıyı okurken okuduğun kısımlara tekrar tekrar geri dönmek alışkanlığını bırakman da okuma hızını oldukça artırır. Bunu yapmak için okuduğun kısmı kapatacak bir kâğıt parçası ile birlikte okumak yararlı olur. Okurken okuduğun satır bu kâğıdın altında kalacak şekilde kâğıdı kaydırarak okumak hali hazırda okuduğun kısma dikkatinin kaymasını önler.

Bu teknikler basit gibi görünse de zaman içerisinde okuma hızını tahmin edemeyeceğin kadar artırır. Okumaya ayırdığın zamanı daha verimli hale getirmek hem kişisel zevklerin için yaptığın okumalarda hem de eğitim ve iş hayatında yaptığın okumalarda sana zaman kazandırır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… Hızlı Okuma…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s